Dzieje się - Teatr

"Macocha ojczyzna, czyli moja skradziona matka" w Instytucie Grotowskiego

2020-09-30 12:33:49 | Wrocław

Już 16 i 17 października Instytut Grotowskiego zaprasza na pokazy premierowe spektaklu „Macocha ojczyzna, czyli moje skradziona matka” w reżyserii  Joanny Lewickiej i Wicki Kalaitzi. Twórcy zapowiadają, że jest to opowieść o godzeniu się z przeszłością, ze swoim pochodzeniem, poszukiwaniu domu oraz oswajaniu nowej ojczyzny.

Instytut Grotowskiego

Klucz do historii

Całość powstała z inicjatywy Wicki Kalaitzi. Opowiada historię matki autorki, która padła ofiarą deportacji dzieci do Europy Środkowo – Wschodniej podczas greckiej wojny domowej.  Spektakl zabiera nas w podróż od Albanii przez Jugosławię, Rumunię, Wrocław, Lipsk aż do Berlina Zachodniego, w którym bohaterka mieszka od 1981 roku aż do dziś.  Opowieść o okrutnym losie małej Lenki pozwoli na refleksje dotyczące tego, kim jesteśmy, czym jest tęsknota za domem, za ojczyzną i  poczuciem przynależności. Podzielenie się tą osobistą historią przeszłości jest kluczem otwierającym kolejne historie i powrotem do tematu ofiar polskich, niemieckich i greckich świadków historii.

Międzynarodowe wsparcie

Reżyserką przedstawienia jest Joanna Lewicka – stypendystka prezydenta miasta Lublina, nominowana przez „Gazetę Wyborczą” do tytułu Kobieta Roku 2018. Stypendystka GLOBAL BERLIN 2020 senatu miasta Berlina. Od 2020 członkini Niemieckiego Stowarzyszenia Dramaturgicznego DG. Występuje Wicki Kalaitzi, która współpracowała m.in. z takimi teatrami jak Berliner Volksbühne, Deutsches Theater Berlin, Theatre National du Luxembourg, Ruhrfestspiele Recklinghausen czy Hamburger Kammerspiele.

Spektakl powstał przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji: Urzędu Dzielnicy Berlin Pankow, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytutu Polskiego w Berlinie i Instytutu Pileckiego w Berlinie. Projekt prowadzi Fundacja od Wschodu do Zachodu. Realizacja jest częścią prowadzonego przez Joannę Lewicką projektu „Macocha Ojczyzna”, poświęconego tematowi pochodzenia, wykorzenienia i braku przynależności. Spektakl językach niemieckim i polskim z polsko-niemieckimi napisami.

GB/ip

fot. "Macocha ojczyzna, czyli moje skradziona matka" / materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakl, instytut grotowskiego, premiera, październik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Musical Metro 11 grudnia 2021
Jubileusz 30-lecia Najlepszego Polskiego Musicalu "Metro" juz 11 grudnia w Krakowie

Zobaczcie legendarne przedstawienie Janusza Józefowicza!

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.