Premiery - Teatr

"Lot przez tęczę" - spektakl o przygodach myszek premierowo we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO]

2021-06-01 14:39:35 | Wrocław

Spektakl "Lot przez tęczę" w reżyserii Radosława Kasiukiewicza to najnowsza propozycja dla dzieci w wieku 4+ w ofercie Wrocławskiego Teatru Lalek. Spektakl, który zrealizowano na podstawie bajek białoruskiego dysydenta Andreja Sannikaua, zadebiutuje już 5 czerwca 2021 roku, a już teraz możecie zobaczyć zdjęcia z próby przed premierą >>

Lot przez tęczę WTLKamila Chruściel o spektaklu "Lot przez tęczę"

- Jest to bardzo prosta historia. Są dwie główne bohaterki - myszki, a jedna z nich ma marzenie, by przeskoczyć tęczę. Druga robi wszystko, by jej pomagać w realizacji tego marzenia. Razem napotykają na masę różnych przygód. To jest spektakl bardzo kolorowy, różnorodny i ciekawy. Zdecydowanie powinien rozbawić dzieci w tej grupie docelowej 4+. Jest w nim też sporo piosenek. Nie jest typowo muzyczny, ale muzyka odgrywa bardzo istotną rolę - mówi Kamila Chruściel, aktorka z obsady spektaklu. - Nie wszyscy gramy myszy, bo pojawia się także szczur. Po próbie z małą grupą dziecięcej publiczności, okazało się, że jest on wielką atrakcją. Szczur pokazuje się jako forma plastyczna i bije nas - myszy - na łopatki - dodaje Chruściel.

Na podstawie bajek Andreja Sannikaua

„Lot przez tęczę” to polska prapremiera sztuki na podstawie bajek białoruskiego dysydenta Andreja Sannikaua. W roku 2010 Sannikau wystartował w wyborach prezydenckich jako najpoważniejszy kontrkandydat Aleksandra Łukaszenki. Po ogłoszeniu wyników uczestniczył w protestach, za co został aresztowany i osadzony. W zamknięciu spędził w sumie 16 miesięcy, podczas których pisał bajki dla swojego – wówczas czteroletniego – synka Danika. Na kanwie tych historii powstała sztuka „Lot przez tęczę. Bajka dla Danika”. Tekst we współpracy z Sannikauem stworzył Reneè Levinsky – czeski dramaturg, fizyk teoretyczny i specjalista w dziedzinie teorii gier.

W spektaklu Radosława Kasiukiewicza na pierwszy plan wysuwa się opowieść o solidarności i przyjaźni, dzięki którym spełnia się wielkie, pozornie nierealne marzenie o wolności. Reżyser zrezygnował z bezpośrednich odniesień politycznych, które mogłyby być nieczytelne dla małych widzów, zastępując je teatralną metaforą. Dzięki temu w „Locie przez tęczę”. każdy widz, niezależnie od wieku, może odnaleźć swoją własną historię – o tym, co jest mu najbliższe.

Tuż po premierze odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym - autorem sztuki "Lot przez tęczę. Bajka dla Danika", białoruskim opozycjonistą Andrejem Sannikauem. Rozmowę poprowadzi Henryk Mazurkiewicz, pochodzący z Białorusi krytyk teatralny, doktorant filozofii na UWr.

Twórcy spektaklu

przekład: wojtyszko/krofta
adaptacja, reżyseria, teksty piosenek: Radosław Kasiukiewicz
scenografia i kostiumy: Aleksandra Starzyńska
muzyka: Tomasz Kasiukiewicz
wizualizacje: Anna Szalwa

obsada: Kamila Chruściel, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Patrycja Łacina-Miarka, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko

inspicjentka: Agnieszka Drobna

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, WTL, 2021, zdjęcia, adaptacja, Radosław Kasiukiewicz, Kamila Chruściel
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jaki ten świat jest wielki
"Jaki ten świat jest wielki!" - nowy spektakl duetu SKUTR we Wrocławskim Teatrze Lalek Wrocław

Jest to przedstawienie oparte na motywach 7 baśni Hansa Christiana Andersena.

Tirza - spektakl WTW
Spektakl "Tirza" to thriller psychologiczny połączony z farsą i trudem ojcostwa [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie. Zobaczcie zdjęcia!

Polecamy
Mock. Czarna burleska
"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

Twórcy spektaklu o Eberhardzie Mocku mówią o przeniesieniu książek na język teatru muzycznego.

Medea
"Medea" - spektakl laureata konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z przedstawienia Tomasza Szczepanka.

Ostatnio dodane
Jaki ten świat jest wielki
"Jaki ten świat jest wielki!" - nowy spektakl duetu SKUTR we Wrocławskim Teatrze Lalek Wrocław

Jest to przedstawienie oparte na motywach 7 baśni Hansa Christiana Andersena.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.