Dzieje się - Teatr

Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online]

2021-04-07 14:21:09 | Wrocław

Kwiecień w Teatrze Polskim we Wrocławiu zapowiada się ciekawie. Mimo pandemii i obostrzeń zespół teatru chce nadal być obecny w domach widzów, dlatego zaprasza na wydarzenia online. Sprawdźcie, jakie atrakcje są w repertuarze!

Już w ten weekend  - 10 kwietnia (sobota) o godz. 19.00  i 11 kwietnia (niedziela) o godz. 17.00 -  zapraszamy na streaming recitalu znakomitego aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Mariusza Kiljana, złożonego z awangardowych interpretacji piosenek Marka Grechuty „Gdziekolwiek – wibracje na temat Grechuty”. Utwory te wrocławski artysta zaśpiewał nadając im współczesne brzmienie i nową kreacyjną prawdę. Spektakl muzyczny miał premierę 15 grudnia 2019 podczas Koncertu Galowego wrocławskiego festiwalu "Grechuta. Inspiracje-Interpretacje".

recital Mariusza Kiljana

17 kwietnia (sobota) o godz. 19.00  i 18 kwietnia (niedziela) o godz. 17.00 – zapraszamy na streaming spektaklu „Białe małżeństwo” w reż. Martyny Łyko. Jedna z bardziej kontrowersyjnych sztuk Tadeusza Różewicza i choć napisana w ubiegłym stuleciu, wraz z emancypacją kolejnych pokoleń wciąż zyskuje na aktualności. W realizacji Martyny Łyko spektakl przyjmuje wyraźnie kobiece spojrzenie, bo w obsadzie znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki oglądamy również w rolach męskich. Narrację w spektaklu prowadzą dorastające Bianka i Paulina. Dziewczyny poznają świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność.

Oczami dojrzewających kobiet obserwujemy rodzinny dom, a w nim: relacje władzy, ukute układy, zależności i konwenanse, a przede wszystkim ludzi zamkniętych w genderowo uwarunkowanych nakazach społecznych. Postawy te budzą niepokój i niezrozumienie młodych w kontekście namiętności i pragnień, które nierozumiane lub ukryte miotają ich bliskimi. Spektakl odszyfrowuje Różewiczowską inspirację życiorysami polskich emancypantek na drodze do równości, a w intencji realizatorów również narodzin i kształtowania się podmiotowości w każdej i w każdym z nas.

W obsadzie zobaczymy: Aleksandre  Chapko jako Biankę, Beatę Śliwińską jako Paulinę, Bożenę Baranowską jako Matkę, Agatę Skowrońską jako Ciotkę, Jolantę Zalewską jako Ojca, Monikę Bolly jako Dziadka, Iwonę Kucharzak – Dziudę jako Beniamina i Katarzynę Baran jako Kucharcię.

Spektakl ten zakwalifikował się do VII edycji Konkursu "Klasyka Żywa" Instytutu Teatralnego. Najważniejszym celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami.

24 kwietnia (sobota) o godz. 19.00  i 25 kwietnia (niedziela) o godz. 17.00 będzie można ponownie zobaczyć nieklasyczną interpretacja wybitnego dramatu Alberta Camusa spektakl  "Kaligula" w reż. Roberta Czechowskiego. Przedstawienie to pretekst, żeby spojrzeć na świat oczami młodego, współczesnego chłopaka, nadwrażliwca, granego równocześnie przez dwóch aktorów. Cesarz Kaligula znika po śmierci siostry, a zarazem kazirodczej ukochanej Drusilli. Wraca po trzech dniach odmieniony i rozpoczyna absurdalne, pozbawione logiki rządy oparte na terrorze i okrucieństwie, co nie spotyka się z aprobatą patrycjuszy, którzy zawiązują spisek przeciw nieobliczalnemu władcy. Cesarz jest postawiony wobec fundamentalnych pytań: dlaczego ludzie cierpią, czy istnieje Bóg, jaki jest sens życia? Wszystko jest subiektywną narracją młodego chłopaka. W widowiskowej inscenizacji ważna rola przypada tancerzom – niemym odpowiednikom myśli Kaliguli.

Obsada :

Kaligula Hubert Kowalczys (gościnnie), Paweł Wydrzyński (gościnnie)
Caesonia Anna Haba/Agnieszka Kwietniewska
Helikon Mariusz Kiljan
Młody Scypion Piotr Chomik
Cherea Krzysztof Kuliński
Matka Mucjusza Krzesisława Dubielówna
Patrycjusze Dariusz Bereski, Marian Czerski, Marek Feliksiak, Igor Kujawski, Tomasz Lulek, Stanisław Melski, Michał Mrozek, Michał Opaliński
Drusilla Marika Klarman (gościnnie)
Oddech Piotr Mateusz Wach (gościnnie)
Mordicus Krzysztof Brzazgoń
Succubus Kamila Revlon (gościnnie)
Hella Klaudia Cygoń (gościnnie)
Cosmos Eloy Moreno Gallego (gościnnie)
Necrodeus Jacek Skoczeń (gościnnie)

W piątek, 30 kwietnia o godz. 19.00 zapraszamy na "Śluby Panieńskie" w reż. Macieja Wiktora 

Wszystkie wydarzenia będą streamingowane.

Bilety można nabyć poprzez stronę https://www.teatrpolski.wroc.pl/repertuar/

Link do wydarzenia online https://live.teatrpolski.wroc.pl

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakle, recital Mariusza Kiliana, VOD, bilety, kwiecień 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

Helena Modrzejewska jako Ofelia
Zbliża się 4. edycja konkursu na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej

Konkurs "Modjeska Calling" zorganizowany jest dla upamiętnienia światowej sławy aktorki.

Polecamy
Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Spokojnie, jestem szalona
Konrad Imiela i Barbara Gołębiowska o PMS w spektaklu "Spokojnie, jestem szalona" [FOTO] Wrocław

Zobacz także zdjęcia z próby przed premierą!

Ostatnio dodane
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.