Recenzje - Teatr

Kulka - recenzja spektaklu

2022-06-12 18:54:43 | Wrocław

„Kulka” to nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek, a jednocześnie ostatnia z premier w tym sezonie teatralnym. Za reżyserię odpowiada Tomasz Maśląkowski. W bohaterów wcielają się Radosław Kaziukiewicz oraz Grzegorz Mazoń (który stworzył również muzykę do spektaklu).

Kulka

Prostota przepisem na sukces

Chociaż to opowieść przede wszystkim o przyjaźni, każdy z widzów zinterpretuje „Kulkę” na swój sposób. Spektakl oryginalnie przeznaczony jest dla dzieci do piątego roku życia. Twórcy mieli  zatem przed sobą niełatwe zadanie: przekazać ważne treści w możliwie najprostszy i najbardziej klarowny sposób. Postawili więc na minimalizm, nie tylko w scenografii, ale i dialogach. Podczas przedstawienia nie pada ani jedno słowo w typowym języku polskim. Spektakl opiera się na intuicji. Dzięki rozbudowanej mimice, gestom i muzyce widz może domyślić się nie tylko jakie nastroje panują aktualnie między bohaterami, ale i odgadnąć, co właściwie do siebie mówią.

Obecność tego, którego brak

Tytułowa „Kulka” to czwarty, obok muzyki i dwóch aktorów, bohater przedstawienia. Jak stwierdził reżyser, jest wyrazem „obecności tego drugiego, którego brak”. Co więc symbolizuje? Odpowiedź na to pytanie nie jest znowu aż tak oczywista. W pewnym momencie bohaterowie porzucają swoje konwencjonalne role, a zaczynają ich reprezentować wspomniane wcześniej dwie kulki – niebieska i czerwona. Przedmioty te, wchodząc ze sobą i z bohaterami w interakcję, z pewnością mogą nakłonić nawet małego widza do refleksji. Dorośli w dwóch kulkach mogą dopatrzyć się wielu symboli. Cały spektakl ma jednak na celu jedno: przedstawienie wzlotów i upadków relacji dwóch osób.

Spektakl, który łączy pokolenia

Przedstawienie w mistrzowski sposób wykorzystuje humor sytuacyjny. Starsza część publiczności będzie na „Kulce” bawić się równie dobrze, co dzieci. Mimo że podczas spektaklu nie pada żadne słowo, relacja między bohaterami jest jasna i zrozumiała. Co innego tyczy się dwóch kulek – tu już nic nie jest oczywiste. Przedstawienie pozwoli najmłodszym rozbudzić wyobraźnię i pogłębić abstrakcyjne myślenie. Druga połowa spektaklu oparta jest przede wszystkim na skojarzeniach, intuicji – co oznaczają użyte w spektaklu kolory, dlaczego jest taki dobór muzyki?

A jednak „Kulkę” można interpretować nie tylko jako opowieść o przyjaźni. Może to historia o przemijaniu? Może obecność dwóch kulek to w pewnym sensie wszystko, co zostało po bohaterach, może to wspomnienie po nich, wspólna przeszłość? Może  nigdy nie jesteśmy sami, a ci, z którymi coś nas łączyło, są z nami cały czas, tylko w innej postaci? Przedstawienie stawia wiele pytań, ale nie daje odpowiedzi.  Mimo to jest dobrą okazją na spędzenie czasu z dzieckiem. Spektakl zaprowadzi i młodego, i starszego widza do krainy wyobraźni.

Martyna Jersz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Tear Lalek, ocena, przedstawienie, Tomasz Maśląkowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kulka
Kulka - recenzja spektaklu Wrocław

Za nami premiera nowego spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek. "Kulka" zaskoczyła nie tylko najmłodszych.

Wyskubki - recenzja spektaklu Wrocław

Aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego zapraszają do wspólnej zabawy!

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
Anty-gone TRYPTYK
Anty-gone TRYPTYK - recenzja spektaklu Wrocław

Teatr Polski wypełniony po brzegi, a to za sprawą najnowszego spektaklu Teatru Pieśni Kozła "Anty-gone TRYPTYK".

Drzewo - recenzja spektaklu Wrocław

Przeczytajcie recenzję najnowszego spektaklu dla najnajów w Teatrze Lalek

Polecamy
Ostatnio dodane
Kulka
Kulka - recenzja spektaklu Wrocław

Za nami premiera nowego spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek. "Kulka" zaskoczyła nie tylko najmłodszych.

Wyskubki - recenzja spektaklu Wrocław

Aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego zapraszają do wspólnej zabawy!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.