Recenzje - Teatr

Kulka - recenzja spektaklu

2022-06-12 18:54:43 | Wrocław

„Kulka” to nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek, a jednocześnie ostatnia z premier w tym sezonie teatralnym. Za reżyserię odpowiada Tomasz Maśląkowski. W bohaterów wcielają się Radosław Kaziukiewicz oraz Grzegorz Mazoń (który stworzył również muzykę do spektaklu).

Kulka

Prostota przepisem na sukces

Chociaż to opowieść przede wszystkim o przyjaźni, każdy z widzów zinterpretuje „Kulkę” na swój sposób. Spektakl oryginalnie przeznaczony jest dla dzieci do piątego roku życia. Twórcy mieli  zatem przed sobą niełatwe zadanie: przekazać ważne treści w możliwie najprostszy i najbardziej klarowny sposób. Postawili więc na minimalizm, nie tylko w scenografii, ale i dialogach. Podczas przedstawienia nie pada ani jedno słowo w typowym języku polskim. Spektakl opiera się na intuicji. Dzięki rozbudowanej mimice, gestom i muzyce widz może domyślić się nie tylko jakie nastroje panują aktualnie między bohaterami, ale i odgadnąć, co właściwie do siebie mówią.

Obecność tego, którego brak

Tytułowa „Kulka” to czwarty, obok muzyki i dwóch aktorów, bohater przedstawienia. Jak stwierdził reżyser, jest wyrazem „obecności tego drugiego, którego brak”. Co więc symbolizuje? Odpowiedź na to pytanie nie jest znowu aż tak oczywista. W pewnym momencie bohaterowie porzucają swoje konwencjonalne role, a zaczynają ich reprezentować wspomniane wcześniej dwie kulki – niebieska i czerwona. Przedmioty te, wchodząc ze sobą i z bohaterami w interakcję, z pewnością mogą nakłonić nawet małego widza do refleksji. Dorośli w dwóch kulkach mogą dopatrzyć się wielu symboli. Cały spektakl ma jednak na celu jedno: przedstawienie wzlotów i upadków relacji dwóch osób.

Spektakl, który łączy pokolenia

Przedstawienie w mistrzowski sposób wykorzystuje humor sytuacyjny. Starsza część publiczności będzie na „Kulce” bawić się równie dobrze, co dzieci. Mimo że podczas spektaklu nie pada żadne słowo, relacja między bohaterami jest jasna i zrozumiała. Co innego tyczy się dwóch kulek – tu już nic nie jest oczywiste. Przedstawienie pozwoli najmłodszym rozbudzić wyobraźnię i pogłębić abstrakcyjne myślenie. Druga połowa spektaklu oparta jest przede wszystkim na skojarzeniach, intuicji – co oznaczają użyte w spektaklu kolory, dlaczego jest taki dobór muzyki?

A jednak „Kulkę” można interpretować nie tylko jako opowieść o przyjaźni. Może to historia o przemijaniu? Może obecność dwóch kulek to w pewnym sensie wszystko, co zostało po bohaterach, może to wspomnienie po nich, wspólna przeszłość? Może  nigdy nie jesteśmy sami, a ci, z którymi coś nas łączyło, są z nami cały czas, tylko w innej postaci? Przedstawienie stawia wiele pytań, ale nie daje odpowiedzi.  Mimo to jest dobrą okazją na spędzenie czasu z dzieckiem. Spektakl zaprowadzi i młodego, i starszego widza do krainy wyobraźni.

Martyna Jersz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Tear Lalek, ocena, przedstawienie, Tomasz Maśląkowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Limba spektakl
Limba - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy nowe przedstawienie Teatru Układ Formalny!

Polecamy
Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

KrÃłlowa. Baśń podwÃłrkowa
Królowa. Baśń podwórkowa - recenzja spektaklu Wrocław

Na podwórku Wrocławskiego Teatru Pantomimy odbyła się premiera spektaklu. Czy to udane dzieło?

Ostatnio dodane
Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.