Dzieje się - Teatr

Kulisy spektaklu ''Odyseja człowieczna'' - niezwykła podróż przez kosmos [FOTO]

2018-03-27 13:46:50 | Wrocław

We wrocławskim Centrum Inicjatyw Artystycznych trwają przygotowania do kolejnej odsłony dramatu „Odyseja Człowieczna”. Jest to wspólny projekt podopiecznych Stowarzyszenia „Ostoja” oraz reżyserki teatralnej Agnieszki Bresler. „Odyseja…” to inspirujące doświadczenie zarówno dla widzów, jak i dla samych aktorów. Zobacz zdjęcia z próby spektaklu >>

Odyseja człowieczna„Odyseja człowieczna” - nowa odsłona spektaklu

W 2017 Stowarzyszenie „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami przy współpracy z Fundacją Jubilo zorganizowało warsztaty teatralne dla swoich podopiecznych. Celem zajęć była nie tylko aktywizacja i rozwijanie świadomości ciała oraz głosu, ale także szukanie różnych sposobów ekspresji i rozmowa na tematy bliskie każdemu z nas. Uczestnicy warsztatów poprzez sztukę odkrywali na nowo pojęcia wartości, domu, konfliktów i obcości. Efektem pracy jest właśnie spektakl „Odyseja człowieczna” w reżyserii Agnieszki Bresler, który miał swoją premierę w grudniu 2017 roku.

„Odyseja…” ma więc znaczenie zarówno terapeutyczne, jak i artystyczne. Aktorzy całkowicie zaangażowali się w projekt, pokonując osobiste bariery i odsłaniając swoją wyjątkową wrażliwość. Tak powstała sztuka, która opiera się o teksty „Nasza wielka podróż” Sebastiana Kostery i „Nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza. Konwencja science-fiction miesza się tutaj z kontekstem polityczno-społecznym, ale jedno drugiemu nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie - kosmiczna sceneria wydaje się być odpowiednim tłem dla wątków współczesnego świata. Niejednoznaczna fabuła spektaklu pozostawia widzowi szerokie pole do interpretacji. Kim są przybysze z kosmosu? O co walczą? I czego możemy się dowiedzieć o sobie nawzajem? W roku 2018 zadajemy sobie te pytania na nowo.

Stowarzyszenie „Ostoja” - sztuka jest dla ludzi

Stowarzyszenie „Ostoja” pomaga osobom niepełnosprawnym już od 1993 roku. Oprócz ciągłej opieki i długoterminowego wsparcia, często organizuje projekty rekreacyjno-kulturalne różnego rodzaju. Placówki Stowarzyszenia mieszczą się we Wrocławiu i Środzie Śląskiej, ale jego działalność wciąż się rozwija. Teatr to niejedyna dziedzina, w której realizują się podopieczni „Ostoi” - w ośrodku odbywają się także wystawy i kiermasze malarstwa czy rękodzieła.

Agnieszka Bresler to reżyserka teatralna z Wrocławia, która łączy sztukę z inicjatywami społecznymi. Regularnie bierze udział w działaniach na rzecz osób wykluczonych i marginalizowanych z wielu powodów, m. in. ekonomicznych lub kulturowych. Uważa, że język teatru może być kluczem do rozwiązania wielu codziennych problemów między ludźmi. Jak pokazały lata doświadczeń, ma w tym sporo racji.

"2018: Odyseja Człowieczna"
Reżyseria: Agnieszka Bresler
Dramaturgia: Sebastian Kostera
Scenografia: Simona Sala
Fotografia i koordynacja: Paulina Anna Galanciak
Asystentka Produkcji: Dorota Dobkowska
występują: Marcin Dąbrowski, Andrzej Gąsiorowski, Magdalena Hęćka, Tymoteusz Karpiński,
Aleksandra Kisilewicz, Bartosz Kluczka, Joanna Kopeć, Krystian Pilarski, Robert Stanisławiak,
Karolina Szoma

MP/ip

fot. Krzysztof Zatycki
 

Słowa kluczowe: zdjęcia, teatr, Ostoja, Wrocław, Centrum Inicjatyw Artystycznych, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: Lucas Avendaño [ZDJĘCIA] Wrocław

Artysta wystąpił z programem "Requiem for an Alcaraván".

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: ILL-Abilities [ZDJĘCIA] Wrocław

Tancerze wystąpili 14 i 15 lipca 2018 w Centrum Technologii Audiowizualnych.

Cztery Żywioły
"Cztery Żywioły" - spektakl akrobatyczny na wrocławskiej Pergoli [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z efektownego widowiska!

Polecamy
Zbliża się Waligóriada 2010
Zbliża się Waligóriada 2010 Wrocław

Program imprezy obfituje w satyrę na najwyższym poziomie.

Capitol poszukuje wolontariuszy!
Capitol poszukuje wolontariuszy! Wrocław

Jesli masz trochę wolnego czasu, chcesz pomóc i lubisz chodzić do teatru ta oferta jest skierowana do Ciebie!

Ostatnio dodane
fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: Lucas Avendaño [ZDJĘCIA] Wrocław

Artysta wystąpił z programem "Requiem for an Alcaraván".

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: ILL-Abilities [ZDJĘCIA] Wrocław

Tancerze wystąpili 14 i 15 lipca 2018 w Centrum Technologii Audiowizualnych.

Kupony i kody rabatowe