Premiery - Teatr

"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" - spektakl studentów AST o problemach z kobiecością [FOTO]

2018-12-12 14:41:53 | Wrocław

Teatr AST we Wrocławiu zaprasza na nowy spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" w reżyserii Aleksandry Popławskiej będzie można zobaczyć już od 14 grudnia 2018. Prezentujemy komentarze aktorów z obsady oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmiAktorzy o problematyce spektaklu

- Spektakl porusza problematykę relacji damsko-męskich, a także problemów mężczyzn z kobietami i kobiecością. Ja jestem jedyną kobietą w tym spektaklu, a moja postać prowadzi terapię dla panów, którzy są ze mną na scenie. To rola, która na początku może się wydawać niewdzięczna, bo wyśmiewam ich i nie jestem na starcie pozytywną bohaterką. Natomiast na końcu to się zmienia i ta moja postać się „broni”, nie jest już pokazana tylko jako ta zła strona kobiecości - mówi Karolina Rzepa, aktorka z obsady spektaklu.

- Jeśli chodzi o moje przygotowania do tej roli, która jest dość wymagająca fizycznie, to mogę powiedzieć, że przygotowaniem były cztery lata nauki tu w szkole. Mieliśmy zajęcia z baletu, rozciąganie czy taniec. Te trudne pozycje, które tu przybieramy, zostały przez nas, studentów, samodzielnie opracowane. Sami doszliśmy na próbach do tej choreografii, którą widzowie zobaczą podczas spektaklu. Oczywiście w czasie przedstawienia muszę pamiętać, który strój i perukę w danej scenie zakładam. Jest dużo przebierania, ale wszystko można wypracować i pogodzić. Dodam też, że z chłopakami świetnie się pracuje i nawet nie mieliśmy żadnej kłótni, no chyba, że oni między sobą - komentuje z uśmiechem Karolina Rzepa.

- Spektakl opowiada o terapii, a Karolina Rzepa wciela się w naszą terapeutkę. Ona odzwierciedla różne kobiety w naszych problemach. Każdy z nas jest mężczyzną, który ma jakieś problemy - ze sobą, z kobietami czy z życiem codziennym. Przez dwie godziny trwania spektaklu spędzamy czas na tej terapii i każdy z nas się otwiera ze swoimi problemami - mówi Wojciech Świeściak z obsady spektaklu.

- Jest pewna ilość erotyzmu w tym spektaklu, ale nie przesadzamy z tym. Jego ilość jest dobrana w punkt. Erotyzm jest wszechobecny teraz w naszym życiu, a w tym spektaklu nie ma go w nadmiarze, bo jest to po prostu część terapii. Nasz spektakl jest interesujący z wielu względów, także nie aktorskich. Mamy tu piękne wizualizacje i kostiumy. Jest sporo muzyki, do której śpiewamy i tańczymy. Są też dyskusje, są monologi, takie rzeczy dodane od serca, od nas. Jestem pewien, że można utożsamić się z tymi postaciami. To będą dla widzów dwie dobrze wykorzystane godziny - zachęca Wojciech Świeściak.

Opis spektaklu

"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi"

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego
Na motywach powieści Davida Foresta Wallace'a

Reżyseria: Aleksandra Popławska
Scenografia i muzyka: Tomasz Mreńca
Kostiumy i projekcje: Maria Matylda Wojciechowska
Asystent reżysera: Robert Traczyk

Występują: Karol Donda, Jakub Głukowski, Aleksander Kaleta, Dominik Mirecki, Tomasz Mechowicki, Karol Olszewski, Wojciech Świeściak, Karolina Rzepa

Grupa wiekowa: 16+

Czas trwania: ok. 2 godziny

Co się mówi, kiedy wrzasnęło się: „Zwycięstwo dla Sił Demokratycznej Wolności!” dokładnie w chwili orgazmu?

Jedna psychoterapeutka i siedmiu kuracjuszy, którzy zebrali się w osobliwej grupie wsparcia. Każdy ma do opowiedzenia swoją historię. Historię pełną na pierwszy rzut oka surrealistycznych wykrzywień, a jednak tak powszechnie występującą, że odnieść można wrażenie, iż w swoisty sposób dotyka ona każdego z nas. Historię pełną osobistych lęków przeplatanych równie osobistymi fantazjami. Każda opowieść to zanurkowanie w cudzej jaźni, w której żadne skrzywienie nie może się ukryć. Finalnie każda zostawia z pytaniem: Czy skok na główkę w toń dojrzałości seksualnej musi być wyzwaniem?

Mówię bez wstępów i bez żadnego owijania w bawełnę, mówię po prostu: „Co byś powiedziała na to, żebym cię związał?”

David Foster Wallace, który sam przez 20 lat walczył z depresją, zdołał doskonale poznać mechanizmy rządzące psychoterapią. W swoich dziełach charakteryzuje się skutecznym opieraniem się pokusie wyciągania łatwych wniosków. Angażuje w każdym calu, wwierca się w korę mózgową z subtelnością podskórnego zastrzyku.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, premiera, zdjęcia, obsada
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Nagasaki - spektakl WTW
"Nagasaki" - spektakl o duchowej bezdomności na początek nowego sezonu w Teatrze WTW [FOTO] Wrocław

Adaptacja książki Érica Faye do zobaczenia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Halka - Opera Wrocławska
Spektakl "Halka" premierowo na deskach Opery Wrocławskiej [FOTO, WIDEO] Wrocław

Zobacz zdjęcia i wideo z próby przed premierą!

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.