Recenzje - Teatr

Królowa. Baśń podwórkowa - recenzja spektaklu

2021-03-01 01:22:23 | Wrocław

25 lutego 2021 mieliśmy okazję zobaczyć nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy pt. "Królowa. Baśń podwórkowa".  Jest to historia o przyjaźni trwalszej niż najstarsze lodowce świata, o przyjaźni cieplejszej niż Słońce. Klasyczny motyw podróży, realizujący się w podążaniu Gerdy za porwanym przez Królową Śniegu Kajem, jest pretekstem do ukazania ciepłego i walecznego serca głównej bohaterki. Siła Gerdy, jej samozaparcie, narastająca z każdym krokiem odwaga, pokazują, że każdy z nas - mały czy duży - ma w sobie niezwykłe pokłady siły umożliwiające podjęcie walki o to, na czym nam naprawdę zależy. Tak, przedstawienie opisują realizatorzy, ale czy faktycznie warto było je zobaczyć?

Królowa. Baśń podwórkowa

Fabuła przedstawienia

Inspiracją spektaklu jest słynna baśń "Królowa śniegu" Hansa Christiana Andersena. Opowiada ona historię Gerdy i Kaja, którzy się przyjaźnili, aż do momentu, kiedy do oka chłopca dostał się odłamek roztrzaskanego diabelskiego zwierciadła, zmieniając jego pogląd na świat. Wszystko co piękne i dobre stało się brzydkie i złe. Kaj z grzecznego chłopca stał się niesforny i stał się zależny od Królowej Śniegu, która go zwabiła. Gerda chce uratować przyjaciela i rusza w niebezpieczną i pełną niespodzianek drogę.

Ocena spektaklu

Spektakl wyreżyserował Artur Borkowski, który także występował w przedstawieniu. Był to jego debiut reżyserski, który spotkał się z ogromnym sukcesem, patrząc na szybko wyprzedane bilety. W rolę wielu postaci wcieliło się tylko dziesięcioro aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy, którzy mieli niełatwe zadanie - szybko się przebrać aby wystąpić w następnej scenie. Taka organizacja zasługuje na pochwały.

Atutem przedstawienia był fakt, że odbywało się ono na podwórku, a luty w dniu premiery obdarował widzów tak jak i aktorów piękną pogodą. Jeżeli chodzi o kostiumy, scenografię, muzykę i światła wszystko tworzyło jedną spójną całość, a widz mógł przenieść się do krainy magii, a nawet poczuć, że faktycznie tam jest. ponieważ zespół artystyczny wchodził w interakcję z widownią, co niesamowicie podobało się szczególnie najmłodszym.

Wracając do kostiumów, to były one jak z bajki - piękna śnieżnobiała Królowa oraz w niezwykle charakterystycznych kolorach Kaj i Gerda. Godzinny pokaz, w którym co chwile zmienia się akcja nie znudzi nikogo, a zespół artystyczny wszystkie ruchy wykonuje w bardzo czytelny sposób, które odgadną wszystkie grupy wiekowe. Spektakl jest przystępny zarówno dla dzieci jak i dorosłych, bez względu na to, czy znają dzieło Andersena, czy nie.

Dominika Bierczak

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Teatr Pantomimy, Wrocław, przedstawienie, premiera, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Pinokio spektakl WTL
Pinokio - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek pokazał przedstawienie dla współczesnych dzieci. Czy jest to udane dzieło?

lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.