Premiery - Teatr

"Krakowiacy i Górale" już niedługo w Operze Wrocławskiej [ZDJĘCIA]

2017-11-10 09:44:23 | Wrocław

11 i 12 listopada Opera Wrocławska zaprasza na premierę spektaklu "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego. Premierę dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego "Niepodległa". Patronat honorowy nad premierą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach programu "Dziedzictwo muzyki polskiej", Polskim Wydawnictwem Muzycznym i Instytutem Adama Mickiewicza. Partnetem spektaklu jest Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.

PRZEJDŹ DO ZDJĘĆ Z PRÓBY PRASOWEJ>>

Osiemnastowieczne dzieło uznane za pierwszą polską operę narodową reżyseruje Barbara Wiśniewska, polska reżyserka młodego pokolenia. W jej interpretacji "Krakowiacy i Górale" to obraz sytuacji kobiet w opresyjnej kulturze. "Nasza kultura jest (…) oparta na dyskryminacji, to ona pozwala mężczyznom rościć sobie prawa do kobiet, do ich wolności i nietykalności cielesnej. W Krakowiakach i Góralach dyskryminacja jest bardzo silnie zaznaczona, zwłaszcza w kontekście władzy" – mówi reżyserka. "Moim zdaniem Dorotanie jest śmieszną, wiejską babą, która się kocha w młodym chłopaku. (…) Im dłużej się w nią wczytywałam, tym silniej rezonowała mi Fedrą".

Dzięki nowemu wydaniu partytury Krakowiaków i Górali zrealizowanemu w ramach programu kompleksowego opracowania dzieł muzyki polskiej powstałej w okresie zaborów pn. "Dziedzictwo muzyki polskiej" w 2017 roku staraniami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina muzyka "Krakowiaków i Górali" zabrzmi po raz pierwszy w postaci najbardziej zbliżonej do osiemnastowiecznego oryginału. Spektakle poprowadzi dyrygent, Adam Banaszak.

Scenografię zaprojektował wraz z reżyserką młody ukraiński artysta, Vasyl Savchenko. Autorem kostiumów jest Mateusz Stępniak.  Za reżyserię świateł odpowiada Grzegorz Barszczewski.  Choreografię i ruch sceniczny opracował Anatoliy Ivanov, a Chór Opery Wrocławskiej przygotowała Anna Grabowska-Borys.

W postać Doroty wcieli się tegoroczna laureatka Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza śpiewaczka, Jadwiga Postrożna, oraz Joanna Talarkiewicz. W partii Bartomieja wystąpią Maciej Krzysztyniak i Edward Kulczyk. W roli Basi usłyszymy Hannę Sosnowską i Karolinę Filus, a partie Stacha i Jonka wykonywać będą Aleksander Zuchowicz, Łukasz Rosiak i Jędrzej Tomczyk. W partiach tytułowych Górali wystąpią: Leszek Holec, Jakub Michalski, Michał Janicki, Łukasz Klimczak, Bolesław Słowiński i Mirosław Gotfryd.  Partię Pawła wykona Andrzej Pieczonka, a Zosi – Magdalena Marchewka. Jako Miechodmuch wystąpi Marek Klimczak.  Na scenie solistom towarzyszyć będą Wdowy-Fedry, dzieci z Chóru Dziecięcego Opery Wrocławskiej, a także Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej.

IP

Słowa kluczowe: spektakl, premiera, galeria, próba
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Acid Snow
Spektakl "Acid Snow" premierowo na Scenie na Świebodzkim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Teatr Polski we Wrocławiu zaprasza na kolejną premierę. Zobacz zdjęcia z próby!

Xięgi Schulza - spektakl
"Xięgi Schulza" z niesamowitą choreografią i kostiumami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz twórców!

Babcia na jabłoni
"Babcia na jabłoni" - nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO] Wrocław

Premiera na otwarcie 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Zobacz zdjęcia z próby i komentarz reżysera!

Polecamy
Transf(er)ormacja
Transf(er)ormacja Wrocław

Jan Klata - niepokorny, młody reżyser, który zdążył już zasłynąć odważnymi interpretacjami klasyki i kontrowersyjnym odczytaniem narodowych mitów...

"Kaspar" - sztuka o stwarzaniu człowieka
"Kaspar" - sztuka o stwarzaniu człowieka Wrocław

Sztuka Kaspar – pisze Peter Handke w otwierającym ją tekście – nie pokazuje, jak JEST NAPRAWDĘ czy BYŁO NAPRAWDĘ z Kasparem Hauserem. Pokazuje ona, co JEST MOŻLIWE z kimś.

Ostatnio dodane
Acid Snow
Spektakl "Acid Snow" premierowo na Scenie na Świebodzkim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Teatr Polski we Wrocławiu zaprasza na kolejną premierę. Zobacz zdjęcia z próby!

Xięgi Schulza - spektakl
"Xięgi Schulza" z niesamowitą choreografią i kostiumami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz twórców!

Kupony i kody rabatowe