Dzieje się - Teatr

Konrad Imiela i Barbara Gołębiowska o PMS w spektaklu "Spokojnie, jestem szalona" [FOTO]

2019-01-28 11:19:37 | Wrocław

"Spokojnie, jestem szalona" - spektakl dyplomowy Policealnego Studium Musicalowego CAPITOL, będzie można zobaczyć we Wrocławiu już od 29 stycznia 2019. Udało nam się odwiedzić twórców spektaklu podczas jednej z prób, dzięki czemu, już teraz prezentujemy wam komentarz reżysera oraz jednej z aktorek. Zobaczcie też zdjęcia z próby przed premierą >>

Spokojnie, jestem szalonaKonrad Imiela o podejściu do tematu PMS

- Nawet, jeśli nie jesteśmy w związku z kobietą, to z kobietami spotykamy się codziennie przy różnych okazjach. Ważne zatem byśmy wiedzieli więcej o PMS i jak mówimy w spektaklu - wiedzieli, że „to nie są fanaberie”. To jest naturalna, biologiczna kolej rzeczy i naturalna sinusoida wynikająca z wahań hormonalnych kobiety. Dla przykładu - ja jako mąż, lepiej rozumiem zachowanie mojej żony, gdy wiem, że właśnie ma PMS, a w tym czasie wszystkie jej emocje są wyostrzone i zwielokrotnione na sile. PMS wiele wyjaśnia - mówi Konrad Imiela, autor scenariusza i reżyser spektaklu.

- Miałem takie zadanie - zrób spektakl dyplomowy, w którym występuje sześć dziewczyn. Siłą rzeczy, starałem się szukać tematów kobiecych, a mając doświadczenie w pracy ze studentami, zdaję sobie sprawę, że temat musi być blisko nich, by powstało coś szczerego, autentycznego. Patrząc na te dziewczyny, pomyślałem sobie, że fajnie by było, gdyby zaśpiewały piosenki z filmów Quentina Tarantino. A dlaczego akurat takie piosenki? Dlaczego one chcą być jak postacie z jego filmów, często brutalnych i krwawych? I na to odpowiedziała mi Agata - moja żona, sugerując, że może akurat mają PMS. Spodobał mi się ten pomysł. Oczywiście my się bawimy tym tematem i nie chcemy zrobić półtoragodzinnej pogadanki psychologicznej. Jesteśmy w teatrze i bierzemy na warsztat stereotypy na temat PMSu, ale mówimy też parę rzeczy bardzo serio. (…) Na podstawie rozmów z dziewczynami, poukładałem różne tematy związane z PMS w słowa scenicznych postaci. Mamy zatem wątki dotyczące agresji, wzmożonego głodu, wzruszenia, czy mężczyzn. Fajne jest także to, że dziewczyny zrobiły sondę, w której pytały, czy kobiety powinny komunikować światu swój PMS. Bardzo mi zależało, by tak to zrealizować, by dziewczyny uczestniczyły w tym od początku i by to także wyszło poza salę teatru - tłumaczy Imiela.

Barbara Gołębiowska o wyrażaniu siebie w spektaklu

- Moja postać jest głęboko zaczerpnięta ze mnie. Myślę, że każda z nas gra tu swoim wnętrzem. Podczas pracy nad spektaklem, Konrad Imiela bardzo mocno inspirował się nami, naszymi historiami, prawdziwymi odczuciami związanymi z PMS. Na scenie chcemy być jak najbardziej sobą, naturalne i prawdziwe. Masze bohaterki w spektaklu mają nasze prawdziwe imiona, nie ma wymyślonych postaci - mówi Barbara Gołębiowska, aktorka z obsady "Spokojnie, jestem szalona". - Nie robimy tutaj wykładu o PMS, bo o tym można sobie poczytać. Chcemy raczej przekazać tę energię, która w nas drzemie. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to nie jest tylko ból głowy czy zdenerwowanie. To ma swoje źródło, swoje korzenie, jak drzewo. PMS ma wiele gałęzi i my je tutaj pokazujemy - opisuje  Gołębiowska.

Aktualizacja - terminy pokazów

25.02. godz. 21:00 obowiązują wejściówki z odwołanego spektaklu z dn.29.01.

26.02. godz. 21:00 obowiązują wejściówki z odwołanego spektaklu z dn.30.01.

27.02. godz. 21:00 bezpłatne bilety w kasie Teatru Muzycznego Capitol od dnia 18.02.

28.02. godz. 21:00 PREMIERA spektakl zamknięty

1,2.03. godz. 21:00 bezpłatne bilety w kasie Teatru Muzycznego Capitol od dnia 18.02.

22,23.03. godz. 20:00 bezpłatne bilety w kasie Teatru Muzycznego Capitol od dnia 11.03.

11.-14.04. godz. 20:00 bezpłatne bilety w kasie Teatru Muzycznego Capitol od dnia 1.04.

16.-19.05. godz. 20:00 bezpłatne bilety w kasie Teatru Muzycznego Capitol od dnia 6.05.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, Wrocław, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
A miłości bym nie miał
"A miłości bym nie miał" - powstaje spektakl o subkulturze inceli

Będzie to efekt współpracy wrocławskiego Teatru Układ Formalny z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

Nowe szaty królowej
Wrocławski Teatr Współczesny podsumował sezon 2020/21 Wrocław

Poznaliśmy też plany WTW na sierpień 2021.

Brave Kids
Ruszyła 12. edycja Brave Kids we Wrocławiu Wrocław

Tego lata Wrocław stanie się miejscem spotkania dzieci i młodzieży z całej Polski i z zagranicy.

Polecamy
Podejdź bliÅźej
"Podejdź bliżej" - spektakl o związkach w przeglądzie Teatr na faktach [WIDEO] Wrocław

Monika Czajkowska i Jędrzej Bigosiński mówią o spektaklu, który oparto na faktach.

Ostatnio dodane
A miłości bym nie miał
"A miłości bym nie miał" - powstaje spektakl o subkulturze inceli

Będzie to efekt współpracy wrocławskiego Teatru Układ Formalny z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

Nowe szaty królowej
Wrocławski Teatr Współczesny podsumował sezon 2020/21 Wrocław

Poznaliśmy też plany WTW na sierpień 2021.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.