Recenzje - Teatr

Kichot - recenzja spektaklu

2019-03-21 18:31:05 | Wrocław

Czy mamy odwagę podążać za swoimi marzeniami? Łatwiej się poddać swojemu monotonnemu życiu czy być szaleńcem, który wyrusza w świat? Jaką władzę posiadają  książki  nad człowiekiem? Z takimi pytaniami można wyjść z przedstawienia Joanny Gerigk  pt. „Kichot” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Przeczytajcie recenzję spektaklu!

Kichot - Wrocławski Teatr Lalek

Rozmarzony błędny rycerz

W Teatrze Lalek we Wrocławiu można obejrzeć nowe przedstawienie, które prezentuje nam historię bohatera znanego z hiszpańskiej powieści Miguela de Cervantesa pt. „Don Kichot”. Niby zwykły Alonso z Manczy, który z namiętnością rozczytuje się w powieściach i stają się one dla niego jednymi z najistotniejszych rzeczy w życiu, zamienia się w Don Kichota. Rozmarzony, wierzący w swoje siły  postanowił zostawić pewne, spokojne życie, aby stać się błędnym rycerzem.

Bohater marzył o tym, aby dokonać czegoś wielkiego, pragnął, żeby jego imię było chwalebne i podziwiane. W jego historii wydaje się być bardzo naiwną, beztroską i nieco głupią postacią, co widać w trakcie sceny z jego przyjacielem Sancho. Daje się namówić na odpoczynek, którego początkowo nie chciał, a później uwierzył w intrygę przyjaciela. Jednak w ciągu całej historii kieruje się swoją odwagą, chce walczyć nawet z „czymś” niemożliwym, czyli wiatrakami. Kichot, jak każdy rycerz musiał mieć wybrankę swojego życia. Była nią Dulcynea - kobieta, której nawet nie znał, ale kochał czystą miłością. To jej dedykował wzniosłe czyny i nieustannie myślał o ukochanej.

Czarujący teatr dla wszystkich

Scena kameralna w Teatrze Lalek zachwyca ruchomą sceną, która składa się z dwóch części. Dzięki temu przestrzeń w spektaklu nieustannie się zmienia, przenosząc widzów, w magiczny sposób, w kolejne sceny. Było to również możliwe dzięki grze świateł i innym efektom imitujących ogień czy dym. Oczywiście trzeba podkreślić piękną grę aktorów zarówno tych prawdziwych jak i zrobionych z drewna. Lalki były malutkie, drewniane, potrafiły przerażać i bawić.

W znakomity sposób obchodziła się nimi piątka aktorów: Kamila Chruściel, Konrad Kujawski, Marta Kwiek, Tomasz Maśląkowski i Sławomir Przepiórka. Artyści pokazali nie tylko świetną grę aktorską, ale również ukazali się z wokalnej strony. Zachwycili swoimi głosami kiedy operowali po mistrzowsku zarówno tekstami polskimi, jak i hiszpańskimi. To wszystko tworzyło magiczną aurę tamtych czasów.

Przedstawienie nie jest skierowane tylko dla dzieci. Zdaje się, że żaden dorosły widz także nie wyjdzie z teatru zawiedziony. Spektakl ten może nawet skłaniać do przewartościowania swojego życia.  Bohater nakłania nas do pytań i refleksji - czy w dzisiejszym świecie łatwo nam pozostawić to co pewne i sprawdzone, aby oddać się szaleństwu i odkryć siebie na nowo? Czy jesteśmy w stanie pozostać przy swoich ideałach, choć świat dyktuje nam inne zasady życia?

Katarzyna Biczysko

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, don kichot, wrocławski teatr lalek, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

Fedra, czyli historia flanelowego wstydu
Fedra, czyli historia flanelowego wstydu - recenzja spektaklu Wrocław

Teatr Układ Formalny zaprasza na przedstawienie w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Czy to udane dzieło?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.