Recenzje - Teatr

Kichot - recenzja spektaklu

2019-03-21 18:31:05 | Wrocław

Czy mamy odwagę podążać za swoimi marzeniami? Łatwiej się poddać swojemu monotonnemu życiu czy być szaleńcem, który wyrusza w świat? Jaką władzę posiadają  książki  nad człowiekiem? Z takimi pytaniami można wyjść z przedstawienia Joanny Gerigk  pt. „Kichot” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Przeczytajcie recenzję spektaklu!

Kichot - Wrocławski Teatr Lalek

Rozmarzony błędny rycerz

W Teatrze Lalek we Wrocławiu można obejrzeć nowe przedstawienie, które prezentuje nam historię bohatera znanego z hiszpańskiej powieści Miguela de Cervantesa pt. „Don Kichot”. Niby zwykły Alonso z Manczy, który z namiętnością rozczytuje się w powieściach i stają się one dla niego jednymi z najistotniejszych rzeczy w życiu, zamienia się w Don Kichota. Rozmarzony, wierzący w swoje siły  postanowił zostawić pewne, spokojne życie, aby stać się błędnym rycerzem.

Bohater marzył o tym, aby dokonać czegoś wielkiego, pragnął, żeby jego imię było chwalebne i podziwiane. W jego historii wydaje się być bardzo naiwną, beztroską i nieco głupią postacią, co widać w trakcie sceny z jego przyjacielem Sancho. Daje się namówić na odpoczynek, którego początkowo nie chciał, a później uwierzył w intrygę przyjaciela. Jednak w ciągu całej historii kieruje się swoją odwagą, chce walczyć nawet z „czymś” niemożliwym, czyli wiatrakami. Kichot, jak każdy rycerz musiał mieć wybrankę swojego życia. Była nią Dulcynea - kobieta, której nawet nie znał, ale kochał czystą miłością. To jej dedykował wzniosłe czyny i nieustannie myślał o ukochanej.

Czarujący teatr dla wszystkich

Scena kameralna w Teatrze Lalek zachwyca ruchomą sceną, która składa się z dwóch części. Dzięki temu przestrzeń w spektaklu nieustannie się zmienia, przenosząc widzów, w magiczny sposób, w kolejne sceny. Było to również możliwe dzięki grze świateł i innym efektom imitujących ogień czy dym. Oczywiście trzeba podkreślić piękną grę aktorów zarówno tych prawdziwych jak i zrobionych z drewna. Lalki były malutkie, drewniane, potrafiły przerażać i bawić.

W znakomity sposób obchodziła się nimi piątka aktorów: Kamila Chruściel, Konrad Kujawski, Marta Kwiek, Tomasz Maśląkowski i Sławomir Przepiórka. Artyści pokazali nie tylko świetną grę aktorską, ale również ukazali się z wokalnej strony. Zachwycili swoimi głosami kiedy operowali po mistrzowsku zarówno tekstami polskimi, jak i hiszpańskimi. To wszystko tworzyło magiczną aurę tamtych czasów.

Przedstawienie nie jest skierowane tylko dla dzieci. Zdaje się, że żaden dorosły widz także nie wyjdzie z teatru zawiedziony. Spektakl ten może nawet skłaniać do przewartościowania swojego życia.  Bohater nakłania nas do pytań i refleksji - czy w dzisiejszym świecie łatwo nam pozostawić to co pewne i sprawdzone, aby oddać się szaleństwu i odkryć siebie na nowo? Czy jesteśmy w stanie pozostać przy swoich ideałach, choć świat dyktuje nam inne zasady życia?

Katarzyna Biczysko

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, don kichot, wrocławski teatr lalek, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Pogłosy
Pogłosy - recenzja spektaklu Wrocław

Czy słowa mogą zagrać główne role? Oceniamy nowy spektakl Teatru WTW.

inni ludzie
Inni ludzie - recenzja spektaklu

Czy Maciej Stuhr podołał reżyserskiemu wyzwaniu?

Polecamy
Hipisie, czy ci nie żal?
Hipisie, czy ci nie żal? Wrocław

Po kilku niezbyt udanych realizacjach wrocławski Teatr Muzyczny Capitol postawił na pewniaka. „Hair" to spektakl, który trudno zepsuć, a publiczność zawsze będzie walić na niego drzwiami i oknami.

Dla miłośników abstrakcji
Dla miłośników abstrakcji Wrocław

W jednej z pierwszych scen spektaklu padają słowa: „Nie wiem po co tu przyszliście. I wy pewnie też nie wiecie".

Ostatnio dodane
Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Pogłosy
Pogłosy - recenzja spektaklu Wrocław

Czy słowa mogą zagrać główne role? Oceniamy nowy spektakl Teatru WTW.

Konkurs Ziaja