Premiery - Teatr

"Kichot" - błędny rycerz bohaterem spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO]

2019-03-12 14:41:10 | Wrocław

"Kichot" to nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek, którego premierę zaplanowano na 16 marca 2019. Przedstawienie powstało na podstawie powieści Miguela de Cervantesa pt. "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy". W oczekiwaniu na pierwsze pokazy, prezentujemy wypowiedzi twórców oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Kichot - spektaklTwórcy o spektaklu

- Każda lalka ma swoją animację do odkrycia. To, jak ją projektuje scenograf i później wykonują pracownie, to jest gdzieś ukryte i aktor musi to ożywić. Lalki z tego spektaklu są dość ciężkie, a ich ruchliwość jest nieco ograniczona, więc trzeba było odszukać ten ruch, wydobyć go z tego drewna. Gdy animuje się duże lalki, to inaczej  rozkładamy siły, inaczej z nimi współistniejemy. W przypadku „Moskwina” używałem całego mojego ciała, natomiast tum razem operuję tylko dłońmi. Skupiam się na animacji głowy, rąk i całego uzbrojenia tego bohatera, ale też jego konia, na którym on jedzie. Wymyśliłem sobie kilka trików, by widz miał wrażenie, że te dwie postacie współistnieją ze sobą - tłumaczy Tomasz Maśląkowski, który w spektaklu gra Kichota oraz jego konia - Rosynanta.

- Adaptatorka i reżyserka - Joanna Gerigk przedstawia historię dość chronologicznie i skupia się na wybranych, najważniejszych, najciekawszych wątkach, które opisał Miguel de Cervantes. Don Kichot dzisiaj, to ktoś nietypowy, kto wierzy w zasady aż po grób i swym heroizmem, praworządnością zderza się z rzeczywistością, z realizmem, z ludźmi, którzy chcą go czasami oszukać, pobić, wykorzystać. On trwa w wyobrażeniu siebie samego i stwarza się jako tego błędnego rycerza, w odklejeniu od szarej codzienności. Wszelkie ideały romantyczne, idealistyczne chce realizować w swoim życiu i narzuca je innym. W zderzeniu z współczesnym światem, to taki nasz głos w sprawie tego, że ludzie często przeskakują z kwiatka na kwiatek. Bardzo łatwo przychodzi nam takie odbarwienie się, bycie kameleonami w różnych aspektach życia. Kichot trwa w jednej postawie i to jest wzruszające i odważne - mówi Tomasz Maśląkowski.

- Powieść, którą adaptujemy uważam za nadal bardzo aktualną. Ona jest też bardzo pojemna, aż można by zrobić dziesięć spektakli i każdy byłby o czymś innym. (…) Wielu rzeczy nie ma w spektaklu, które są w powieści, bo to jest naturalne, ale też na odwrót i mam nadziej, że to będzie fajne połączenie. (…) Ten spektakl jest dla wszystkich, jednak myślę, że młodzież i starsi mogą mieć najwięcej przyjemności z oglądania i więcej poruszanych przez nas tematów może do nich dotrzeć - mówi Joanna Gerigk, reżyserka spektaklu.

- Mój pogląd jest taki, że Don Kichot nie jest szalony i mam na to dowody w powieści oraz zamierzam je tutaj przedstawić (śmiech). On mówi bardzo sensownie i bardzo świadomie. On decyduje się zostać Don Kichotem, zmienia sobie tożsamość swoja i konia i wyrusza w świat. Plan jest taki – stać się błędnym rycerzem i wskrzesić błędne rycerstwo - tłumaczy Joanna Gerigk.

Don Kichot we Wrocławskim Teatrze Lalek

"Przemyślny szlachcic don Kichot z Manczy" Miguela de Cervantesa Saavedry to jedna z najbardziej tajemniczych i niejednoznacznych opowieści w historii literatury światowej. Od ponad czterystu lat pozostaje przedmiotem gorących dyskusji i sporów, doczekuje się także wciąż nowych odczytań. Mimo upływu czasu wydaje się nie starzeć; porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń nie tylko czytelników, ale też twórców teatralnych i filmowych.

W swoim autorskim spektaklu Joanna Gerigk kładzie nacisk na ukazanie niezłomności głównego bohatera w dążeniu do celu, jaki sobie obrał. Don Kichot chce wskrzesić dawne rycerstwo i, co istotne, nie jest to efekt jego obłędu, ale świadomej decyzji. Twierdzi, że świat dzisiaj – bardziej niż kiedykolwiek – potrzebuje błędnych rycerzy. Jego wiara w fantastyczne przygody okazuje się być doskonałym antidotum na nudną rzeczywistość, a on sam dzięki podjętej wyprawie staje się lepszym człowiekiem. Kichot Joanny Gerigk jest wyjątkowy, bo w wyjątkowy sposób wpływa na życie tych, których spotyka.

Inspirację plastyczną stanowił dla twórców przedstawienia teatr średniowieczny ze swoją prostotą i pomysłową efektownością oraz estetyka i symbolika iluminacji, czyli średniowiecznego zdobnictwa książkowego. Na scenie zobaczymy ponad czterdzieści drewnianych lalek, animowanych przez pięciu aktorów lalkarzy w oryginalnej ruchomej konstrukcji scenograficznej. Dźwiękowa warstwa spektaklu odwołuje się do czasu i miejsca opowieści Cervantesa: usłyszymy w niej inspiracje dawną muzyką hiszpańską, brzmienia lutni i violi da gamba, a także tradycyjny śpiew nawiązujący do świeckiej i religijnej muzyki renesansu.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, Wrocław, zdjęcia, obsada, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Czas patriotÃłw - Karolina Lanckorońska
"Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" - biograficzne przedstawienie w Teatrze Arka Wrocław

Spektakl "Karolina Lanckorońska" to opowieść o legendzie polskiej arystokracji.

spektakl
Opera Wrocławska zaprasza na spektakl "Wolny Strzelec"

Zobacz, o czym będzie spektakl, inaugurujący obchody 180-lecia istnienia gmachu Opery Wrocławskiej.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.