Recenzje - Teatr

Jak poeta w McDonaldzie

2008-10-15 13:42:00 | Wrocław

 Włodzimierz Majakowski zyskał nową twarz. Od dziś patrzy i ocenia nas oczyma Bartosza Woźnego, bohatera spektaklu Krystyny Meissner „... np. Majakowski".

Jak zachowałby się poeta-idealista Majakowski  przeniesiony z ogarniętej porewolucyjnym szale Rosji do współczesności? Prawdopodobnie byłby nią jeszcze bardziej rozczarowany.

W pierwszej części Wrocławskiego Teatru Współczesnego widzimy bolszewicką Rosję. Rewolucja zdążyła przepoczwarzyć się w swoją własną karykaturę, na ulicach panuje strach, a niedoborom towarów towarzyszy również niedobór człowieczeństwa. W takich warunkach Majakowski chce przeprowadzić próbę generalną swojej  „Pluskwy". Twórcy dwoją się i troją, by spełnić wymagania zniesmaczonego, lecz wszechwładnego cenzora. Ten jednak krzywi się coraz bardziej, aż w końcu zdegustowany opuszcza salę prób. Pozbawiony złudzeń Majakowski wskakuje do wehikułu czasu i przenosi się do XXI wieku.

Czy nasze czasy bardziej przypadną mu do gustu? Raczej nie, zwłaszcza jego symbolem okaże się manekinowaty redaktor (świetny i irytujący zarazem Tomasz Cymerman), gospodarz programu na żywo „Wiwisekcja Show". Jego pozbawiona jakichkolwiek grymasów, do bólu profesjonalna twarz uosobia wszystko, co współcześnie najgorsze. Wyzucie z emocji. Tabloidyzację mediów i polityki. Jałowość telewizyjnych debat. Ignorancję i duchową mcdonaldyzację. A przede wszystkim pustkę.

„...np. Majakowski" bawi, przeraża, ale przede wszystkim zachwyca. Zachwyca aktorstwem (szczególne brawa dla Bartosza Woźnego, Tomasza Cymermana, Andrzeja Mastalerza, Katarzyny Michalskiej i Łucji Burzyńskiej), pomysłem i rozmachem. Aż można zatęsknić za czasami, gdy wódka lała się strumieniami, a brud przyczepiał się głównie ludzkich ciał, rzadziej zaś dusz i umysłów. W sterylnej rzeczywistości brakuje bowiem nie tylko dobra, ale i jakichkolwiek prawdziwych podniet.

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: ... np. majakowski recenzja krystyna meissner bartosz woźny opinie wtw wrocławski teatr współczesny

... np. Majakowski (19)

... np. Majakowski  - Zdjęcie nr 1
... np. Majakowski  - Zdjęcie nr 2
... np. Majakowski  - Zdjęcie nr 3
... np. Majakowski  - Zdjęcie nr 5
... np. Majakowski  - Zdjęcie nr 6
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Odyseja
Odyseja. Historia dla Hollywood - recenzja spektaklu festiwalowego

Spektakl "Odyseja. Historia dla Hollywoodu" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego na wrocławskiej scenie.

Sen nocy letniej WTL
Sen nocy letniej - recenzja spektaklu [Wrocławski Teatr Lalek] Wrocław

Czy warto zobaczyć spektakl duetu Krofta/Wojtyszko, otwierający sezon 2022/2023?

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.