Dzieje się - Teatr

Indyjsko w Grotowskim

2008-03-19 09:45:10 | Wrocław

 Już 31 marca w Instytucie Grotowskiego odbędzie się spotkanie z Elżbietą Dziuk i Krzysztofem Renikiem - jednymi z  najwybitniejszych polskich specjalistów zajmującynych się indyjskim teatrem. Po spotkaniu zapraszamy na premierowe pokazy filmów "Taniec Bogów" i "Krysznanattam", poświęconych tradycyjnym indyjskim widowiskom teatralnym.

Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik od lat penetrują świat widowisk azjatyckich, szczególnym zainteresowaniem darząc widowiska indyjskie i tybetańskie. Od 2005 roku, we współpracy z Michałem Zielonym, tworzą filmy dokumentalne prezentujące kulturę Indii i Tybetu.

W październiku 2006 roku, w Ośrodku Grotowskiego odbyło się spotkanie z Elżbietą Dziuk i Krzysztofem Renikiem połączone z prezentacją zrealizowanych przez nich filmów "Czam czyli taniec" (2006, 21'; opowieść o rytualnym tańcu mnichów buddyjskich tradycji tybetańskiej wykonywanym w trakcie dorocznych ceremonii klasztornych w jednej ze świątyń Ladakhu) oraz "Lhamo - opera z krainy Śnieżnego Lwa" (2006, 21' opowieść o festiwalu opery tybetańskiej lhamo). Obecnie mieszkają w Indiach, Krzysztof Renik jest na codzień korespondentem Polskiego Radia w New Delhi.

Początek spotkania o godzinie 17:00


Taniec Bogów  (2007, 35')
Scenariusz: Krzysztof Renik
Zdjęcia: Elżbieta Dziuk
Montaż: Michał Zielony
Produkcja: „ABATON inicjatywa twórcza"
 

Film Taniec Bogów, przedstawiający tradycję widowisk obrzędowych thejjam z południowych Indii, powstał w 2007 roku, po kilku latach przygotowań i penetracji badawczych prowadzonych przez Krzysztofa Renika w tym rejonie.

„Tejjam znaczy tyle, co taniec boga, taniec bóstwa. W swojej najbardziej rozbudowanej formie taniec taki występuje jedynie w północnej Kerali. Nieco podobne formy, znacznie bardziej jednak uproszczone, można odnaleźć także dalej na południe. Uproszczenie tych widowisk na południu, ich niemal reliktowy charakter, wskazują na zanikanie tradycyjnej obrzędowości formami akceptowanymi przez klasyczną kulturę indyjską. Osią, wokół której organizowane jest widowisko tejjam, jest mit opowiadający dzieje bóstwa, legendarnego bohatera, powszechnie czczonego przodka, świętego zwierzęcia". (Fragment tekstu "Tejjam - przodkowie stają się bogami", K. Renik, "Śladami Bharaty")

Krysznanattam  (2007-2008, 15')
Scenariusz: Krzysztof Renik
Zdjęcia: Elżbieta Dziuk
Montaż: Michał Zielony
Produkcja: „ABATON inicjatywa twórcza"
 

Pierwsza część etiudy filmowej "Krysznanattam" ukazuje charakteryzację aktorów tradycyjnych hinduistycznych widowisk teatralnych. Tematem drugiej części filmu są używane w tych widowiskach środki ekspresji scenicznej takie, jak mimika i gest.

„W tradycji krysznanattam istnieją cztery podstawowe typy charakteryzacji: postacie heroiczne pokrywają twarz przede wszystkim barwnikiem zielonym; złe i niegodziwe mają na zielonych policzkach nieduże czerwone kropki; ważne postacie kobiece, na przykład żony bogów, występują w charakteryzacji o barwie zielono-niebieskiej". (fragment tekstu "Krysznanattam - obrzęd staje się teatre, K. Renik, "Śladami Bharaty")


Słowa kluczowe: krzysztof renik elżbieta dziuk Krysznanattam Taniec Bogów Tejjam
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dokumentalne czytanie performatywne
Rusza 2. edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne

Zeszłoroczna edycja konkursu wzbudziła ogromne emocje.

modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Polecamy
ÅźONa spektakl
"żONa" - sztuka Spektaklove już nie tylko w Warszawie

W obsadzie Renata Dancewicz, Piotr Polk, Justyna Fabisiak i Cezary Łukaszewicz!

Pustka. Pustynia. Nic.
Spektakl pantomimy "Pustka. Pustynia. Nic." do zobaczenia online

Wrocławski Teatr Pantomimy zagra zgodnie z planem, tyle że w sieci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.