Recenzje - Teatr

Genialna przyjaciółka - recenzja spektaklu

2018-04-05 11:52:14 | Wrocław

"Genialna przyjaciółka" to nowa propozycja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Spektakl w reżyserii Weroniki Szczawińskiej powstał na podstawie słynnej tetralogii neapolitańskiej Eleny Ferrante. Sprawdź, jak artyści Wrocławskiego Teatru Współczesnego poradzili sobie z tym trudnym materiałem.

Elena Ferrante to jedna z najbardziej enigmatycznych postaci w świecie współczesnej literatury. Pisarka swoją prawdziwą tożsamość skrywa pod pseudonimem. Niektórzy uważają, że Elena Ferrante to może być nawet grupa twórców. Pisarka zdobyła rozgłos dzięki tetralogii neapolitańskiej, w której skład weszły powieści: "Genialna przyjaciółka", "Historia nowego nazwiska", "Historia ucieczki" i "Historia zaginionej dziewczynki". Z tą niełatwą materią próbowali zmierzyć się artyści Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Ważnym zabiegiem okazała się rezygnacja z tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Każdy jest tutaj ważnym uczestnikiem spektaklu. Widz może zatem pełnić również rolę aktora, np. odczytując część tekstu. Na scenie zresztą dzieje się naprawdę sporo. W związku z tym widz czasami musi wybierać, co w danym momencie wydaje się dla niego ważniejsze.

Nie bez znaczenia jest to, że opowieść została przedstawiona z perspektywy kobiety. Główna bohaterka to włoska pisarka, Elena Greco. Właśnie jej oczami patrzymy na mechanizmy funkcjonujące w społeczeństwie, a także obserwujemy, w jaki sposób zmieniał się świat wokół naszej protagonistki. Jest to jednak bardziej tło opowieści o artystce, kobiecie i matce.

Elena Greco nie boi się trudnych tematów, również dotyczących spraw damsko-męskich. Bez zażenowania i ze szczegółami opowiada o swoich partnerach, czy inicjacji seksualnej. Gdy podczas spotkania autorskiego Eleny padł zarzut, że Greco pisze o rzeczach nieprzyzwoitych, pisarka odpowiedziała, że powinno się poruszać również te trudniejsze kwestie, gdyż są one elementem naszego życia.

"Genialna przyjaciółka" to nie jest jednak spektakl robiony całkowicie na poważnie. Nie brakuje elementów humorystycznych. Stanowią one wręcz bardzo ważną część widowiska. Poważna tematyka przedstawiona w luźniejszej formie staje się dzięki temu łatwiejsza w odbiorze.

Spektakl trwa około 110 minut bez przerwy, jednak w ogóle się tego nie odczuwa. Podczas oglądania nowej sztuki Wrocławskiego Teatru Współczesnego widzowi na pewno nie grozi nuda. Zdecydowanie warto sprawdzić, jak ta sztuka zadziała na nas i obserwować, jak odbierają ją inni.

Kacper Jasztal

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, WTW, przedstawienie, teatr, Wrocławski Teatr Współczesny, Elena Ferrante
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zdjęcie ze spektaklu
Rzeczy - recenzja spektaklu Wrocław

Przeczytaj nasze wrażenia ze spektaklu wrocławskiego Psychoteatru.

Ostatnia taśma - recenzja spektaklu Wrocław

Beckett na deskach teatru ZAR. Sprawdź, jak oceniamy nową interpretację "Ostatniej taśmy".

Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show. Odcinek 2: Memento mori - recenzja Wrocław

Przeczytaj recenzję 2 odcinka jedynego w swoim rodzaju talk-show z gąbczastym prowadzącym.

Polecamy
"Evergreen" - uczta dla zmysłów
"Evergreen" - uczta dla zmysłów Wrocław

Jest w tym recitalu coś sensualnego, co trudno uchwycić i opisać. Trzeba zobaczyć i usłyszeć.

Brak zdjęcia
"Zbójcy" Wrocław

Już w drodze do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej przy ulicy Braniborskiej 59, ogarnęła mnie atmosfera polsko-niemiecka. Spotkałam dwoje obcojęzycznych przyjaciół, tak jak ja szukali miejsca, w którym dzisiejszego wieczora, tj. 3 grudnia wystawieni będą „Zbójcy” Friedricha Schillera.

Ostatnio dodane
Ostatnia taśma - recenzja spektaklu Wrocław

Beckett na deskach teatru ZAR. Sprawdź, jak oceniamy nową interpretację "Ostatniej taśmy".

Zdjęcie ze spektaklu
Rzeczy - recenzja spektaklu Wrocław

Przeczytaj nasze wrażenia ze spektaklu wrocławskiego Psychoteatru.

Konkurs Ziaja