Premiery - Teatr

"Fedra, czyli historia flanelowego wstydu" - głos obsady przed premierą spektaklu Agaty Dudy-Gracz [FOTO]

2023-03-08 14:21:10 | Wrocław

Już 11 marca 2023 roku, godz. 19:00 odbędzie się premiera spektaklu "Fedra, czyli historia flanelowego wstydu" w Tetrze Układ Formalny. Sztukę reżyseruje Agata Duda-Gracz, a wśród twórców i obsady są gościnnie także artyści z Teatru Muzycznego Capitol. Sprawdźcie, co mówią o przedstawieniu i zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Fedra, czyli historia flanelowego wstyduO spektaklu

"Fedra, czyli historia flanelowego wstydu" to opowieść o pewnej teatralnej bufetowej, która w głębi serca czuje się bohaterką antycznego dramatu. To spektakl o strachu przed przemijaniem i o potrzebie miłości.

Przed nami studium wstydu inspirowane "Miłością Fedry" Sarah Kane oraz antycznym "Hippolytosem uwieńczonym" Eurypidesa w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.

Spektakl rekomendowany jest dla widzów od 16. roku życia.

Wyrazisty obraz świata

- Artyści z Capitolu to profesjonalni i pełni pasji ludzie, także prywatnie bardzo pomocni i z poczuciem humoru. Jest to spotkanie z twórcami, którzy kochają to, co robią i są bardzo kreatywni. Jest to dla nas inspirujące spotkanie - mówi Rafał Pietrzak z Teatru Układ Formalny.

- Dostałem zadania aktorskie, z którymi się już dawno nie spotkałem. Są niezwykle abstrakcyjne, ale to dotyczy większości ról w tym spektaklu. Świat, jaki maluje Agata Duda-Gracz jest bardzo wyrazisty i autorski, a my jako zespół aktorski staramy się go jeszcze uzupełniać własnymi kolorami. To jest bardzo intensywna i inspirująca praca - komentuje aktor.

- To opowieść o kobiecie, której małżeństwo już przeminęło, córka dorosła, a ona nadal marzy o miłości. Jest w trudnym okresie psychiczno-biologicznym oraz emocjonalnym. To spektakl o potrzebie miłości, tęsknocie, czymś zatraconym, o czym każdy z nas kiedyś myśli. Zwłaszcza po 30-stce zaczynamy o tym myśleć - czy nasze pragnienia zostały spełnione? Czy żyjemy jak chcieliśmy, czy jednak żałujemy? - tłumaczy Rafał Pietrzak.

Emose UhunmwanghoPodwójna rola Afrodyty

- W spektaklu jestem Afrodytą, boginią miłości, która przychodzi i ma pewne zadania, których przed premierą nie zdradzę. Rolę ma podwójną, bo jest tu świat mityczny i realny, obecny. To postać przenikająca się, wiec widzowie mogą zauważyć te niuanse z jej przemianą. Ona ma wiele cech dwóch postaci w sobie, a czasem cechy jednej biorą górę, a czasem na odwrót - opowiada Emose Uhunmwangho, na co dzień występująca w Teatrze Muzycznym Capitol. - Mam tu dosyć rozbudowaną, wokalną część roli, a to zasługa Łukasza Wójcika-Zawieruchy [muzyka] oraz pomysłu Agaty [reżyseria], która chciała aby ta bogini Afrodyta była rozśpiewana - dodaje aktorka.

Emose Uhunmwangho, zapytana o różnicę w podejściu do występów przed setkami widzów we wrocławskim Capitolu, a małą grupą w przestrzeni Teatru Układ Formalny, odpowiada: - Dla mnie to jest bez różnicy. Bez względu na to, czy ja śpiewam dla jednej osoby, czy jest ich siedemset, to daję całe swoje serce, bo przecież widz w teatrze także oddaje nam serce. Mała widownia czy duża zasługuje na moje całe serce i dla mnie występ na scenie to jest zawsze święto.

Rozmawiał: Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki 

Słowa kluczowe: Tetr Układ Formalny, zdjęcia, Rafał Pietrzak, Emose Uhunmwangho
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
L.A.S. spektakl WTP
WTP zaprasza na "L.A.S." - przedstawienie na podstawie książki "Sekretne życie drzew" Wrocław

Spektakl powstał pod opieką artystyczną Piotra Soroki i Krzysztofa Szczepańczyka.

Polecamy
Teraz kaÅźdy z Was jest Rzeczpospolitą
"Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" - 52 sceny z pytaniami o Polskę kiedyś i dziś [FOTO]

Spektakl jest koprodukcją Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Czas patriotÃłw - Karolina Lanckorońska
"Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" - biograficzne przedstawienie w Teatrze Arka Wrocław

Spektakl "Karolina Lanckorońska" to opowieść o legendzie polskiej arystokracji.

Ostatnio dodane
L.A.S. spektakl WTP
WTP zaprasza na "L.A.S." - przedstawienie na podstawie książki "Sekretne życie drzew" Wrocław

Spektakl powstał pod opieką artystyczną Piotra Soroki i Krzysztofa Szczepańczyka.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.