Dzieje się - Teatr

Dziady dwa

2007-02-15 09:57:47 | Wrocław

Druga część "Dziadów" Adama Mickiewicza zagości w Teatrze Arka 23 i 24 lutego.

O spektaklu mówi Renata Jasińska:
"Od dziesięciu lat marzyłam, aby zrealizować „Dziady" cz.II w teatrze. Zainteresowało mnie to, że są dramatem o duszach czyśćcowych, o duszach, które przychodzą na obrzęd, bo cierpią, bo niedostąpiły odkupienia w sferze moralnej.

Przychodzą nie tylko, żeby pomóc sobie, ale również żeby pomóc innym. Guślarz - przewodnik będący ich łącznikiem ze światem ludzi, odwołuje się do mocy istniejących w człowieku.

Zapraszam więc na obrzęd, któremu Adam Mickiewicz poświęcił swoje jedno z najznamienitszych dzieł - Dziady, na misterium w którym dane mam jest poznać uniwersalne prawdy o kondycji człowieka. Wraz z bohaterami, którzy biorą udział w przywoływaniu duchów, widz staje się uczestnikiem autentycznego przekazu uniwersalnych prawd o samym sobie. Prawd, do których dostęp umożliwiają im, „ci którzy przeszli na tamtą stronę świata", a które paradoksalnie wzbudzają rezonans, nie tylko w uczestnikach „Dziadów" ale również w każdym z nas.

W dzisiejszym stechnicyzowanym świecie, gdzie w szumie informacyjnym trudno znaleźć pierwotny przekaz - uczestnicząc w spektaklu - otrzymujemy tę możliwość. Możliwość zetknięcia się z prawdami moralnymi i ponadczasowymi - o których można próbować zapomnieć, ale które wciąż i wciąż obowiązują w naszym świecie, mimo, że Duchowości tak trudno jest znaleźć swoje miejsce. 

Dziady?

"Dziady" to nazwisko uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii, na pamiątkę dziadów czyli zmarłych przodków. Uroczystość ta sięga czasów pogańskich i przewodniczył jej kapłan i poeta - Guślarz
(Adam Mickiewicz)

"Spór między dobrem a złem, prawdą a kłamstwem, nadzieją, brakiem nadziei (w naszym spektaklu) rozstrzygnięty jest zgodnie z ludową wiarą, że ze zło zostanie ukarane i chrześcijańską wiarą w możność zwyciężenia zła dobrem.

Śledząc tworzenie się i artystyczną logikę tego przedstawienia, można zrozumieć w jaki sposób funkcjonuje wyobraźnia ludowa i w jakim z nią powinowactwie powstała sztuka, którą nazywamy sztuką romantyzmu. Ludowy i romantyczny jest przede wszystkim synkretyzm tej wyobraźni. Dla ludowego synkretyzmu charakterystyczne jest przenikanie się światów wysokiego i niskiego, boskiego i ludzkiego. Dzieweczka z „Ballad i Romansów" słyszy to, w co gawiedź wierzy głęboko a co jest naturalnie synkretyczne. To, co nie respektuje granic między sacrum i profanum, kulturą i naturą, przeszłością i teraźniejszością, między uczuciem i wiarą a naukową empirią."
(Krystyna Miłobędzka - Obecność - Wrocław)

Premiera: 24 listopada 2006

Co: Adam Mickiewicz "Dziady" cz. II
Miejsce: Teatr Arka, ul. Mennicza 3, wejście od ulicy Świdnickiej 28
Bilety: 10 zł ulgowy, 15 zł normalny
Kiedy: 23 i 24 lutego 2007, godz. 19.00

Reżyseria : Renata Jasińska
Muzyka : Aleksander Chudobin, Piotr Matuszewski
Scenografia : Elżbieta Roszczak i Jan Kot
(inspiracja twórczością Alaina Gaudebert )

Występują :
Zosia, Ewa - Ewelina Niewiadowska
Guślarz - Sylwester Różycki
Aniołki - Marta Hajdrych
Pan - Artur Borkowski
Kruk - Alexandre Marquezy
Sowa - Renata Jasińska
Chór, Chór Ptaków: Teresa Trudzik, Andrzej Kusiak, Jan Kot, Alicja Idasiak

Spektakl zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Podczas tworzenia przedstawienia współpracowaliśmy z ośrodkiem „Ostoja" i „Caritas" .


Słowa kluczowe: dziady cz. II, adam mickiewicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Klub, spektakl
Znamy laureatów Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2022

Sprawdźcie, które spektakle nagrodzono podczas 56. edycji festiwalu w Szczecinie.

The Royal Moscow Ballet
The Royal Moscow Ballet - rosyjscy mistrzowie baletu w Polsce [Trasa]

Korona rosyjskiego baletu zawita do siedmiu miast w naszym kraju ze spektaklem "Jezioro Łabędzie".

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.