Premiery - Teatr

"Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna" w nowej wersji w Operze Wrocławskiej [FOTO]

2019-12-05 14:14:19 | Wrocław

Opera Wrocławska przedstawia nowy, choć klasyczny i szalenie popularny tytuł. "Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna" to spektakl baletowy w choreografii Youriego Vamosa na podstawie twórczości E.T.A. Hoffmana i Ch. Dickensa do muzyki Piotra Czajkowskiego. Premiera już 6 grudnia 2019. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Dziadek do orzechów Opera Wrocławska

Soliści o pracy nad spektaklem

- W klasycznej wersji "Dziadka do orzechów" Dziadek przekształca się w Księcia, który później tańczy z Klarą. W naszym spektaklu jest inaczej. Moja postać od razu staje się księciem i nie ma takiej dużej sceny, która była we wcześniejszym "Dziadku...". Zmieniona kompletnie jest też scena walki z Królem myszy, a ja nie biorę w niej udziału. Reszta, w tym wszystkie duety, jest tak jak w normalnej wersji "Dziadka..." - do tej samej muzyki, ale z inną choreografią - tłumaczy Łukasz Ożga - solista, grający Księcia/Dziadka do orzechów.

- Balet jest nietypowy. Pracujemy nad nim cały czas, od najmłodszych lat, ale ciągle jest dla nas trudny i nadal stawia przed nami wyzwania. Wiadomo, że dla widza wygląda to bardzo ładnie, ale tak naprawdę dla nas - tancerzy to jest wyjątkowo ciężka praca, która nigdy się nie kończy. Dążymy do celu, który w zasadzie nie jest osiągalny. Zawsze podnosimy sobie poprzeczkę - zdradza Łukasz Ożga.

- Ciekawie wygląda kwestia kostiumów. W spektaklu jest powiedziane, że akcja rozgrywa się w Londynie, a my tańczymy jako żołnierze w takich wielkich, czarnych czapkach. One są wielkie, ciężkie i niewygodne. Walczymy, by na scenie ten taniec wyglądał dobrze. Natomiast kostium Księcia jest tradycyjny. Zobaczycie kolety, trykoty i żaboty. Oczywiście są to ubrania tak przerobione, bym miał odpowiednie luzy potrzebne w tańcu i partnerowaniach. Nasz choreograf ma z takimi kostiumami wielkie doświadczenie, podobnie jak jego asystent, który tańczył tę samą rolę co ja - mówi Ożga.

- Technicznie jest to bardzo trudna sztuka dla tancerzy, ale praca nad nią daje nam sporo radości. Z Łukaszem tańczę już od pięciu lat i on mi pomaga w wielu trudnych elementach, które znalazły się w choreografii. Są podnoszenia, piruety i inne efektowne rzeczy, które widzowie zobaczą. Jednak najtrudniejsze są te momenty, w których musimy grać aktorsko, a nie tylko tańczyć. To wszystko musi być wiarygodne, klarowne i zrozumiałe dla widowni. My nie tańczymy dla siebie tylko dla publiczności - mówi Natsuki Katayama - solistka, grająca Klarę.

Nowy "Dziadek do orzechów"

Ta, cieszącą się ogromną popularnością wersja klasycznego baletu, nabierze nieco innych barw i kolorów dzięki przefiltrowaniu jej przez prozę Charlesa Dickensa, ukazaną w niezwykłym, scenicznym rozmachu, charakterystycznym dla stylu Youriego Vámosa i widocznym w bogatych kostiumach, scenografii i wyobraźni inscenizacyjnej. Wyjątkowo wymagająca technicznie dla zespołu baletu, a zarazem zabawna i pełna emocji opowieść o rodzinie Scrooge'a, łączy się z klasycznymi wątkami libretta baletowego oraz słynnymi scenami tanecznymi: śnieżynek, tańców charakterystycznych czy też popisowego pas de deux. Jest to propozycja obowiązkowa w repertuarze każdego zespołu baletowego, pomyślana dla całych rodzin a zarazem dla koneserów sztuki baletowej.

MD

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, 2019, twórcy, Wrocław, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KsiąÅźę i krÃłl - spektakl AST Wrocław
"Książę i król" - zobacz studencki spektakl o budowaniu świata i wolności [FOTO]

Przed nami spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego w AST Wrocław.

Truskawki - spektakl WTW
Spektakl "Truskawki" z premierą online na żywo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Wrocław

Spektakl będzie emitowany w sześciu odcinkach na Facebooku teatru WTW.

Dziennik czasÃłw zarazy
Instytut Grotowskiego zaprasza na "Dziennik czasów zarazy" Wrocław

To nowy odcinek Teatru na faktach.

Polecamy
Brak zdjęcia
Każdy jest idiotą Wrocław

Prawdziwy idiota nigdy się nie przyzna do tego, że jest idiotą. Jeśli masz na tyle odwagi czytaj dalej...

Monumentalne "Dziady" w Teatrze Polskim
Monumentalne "Dziady" w Teatrze Polskim Wrocław

Wrocławski Teatr Polski podjął się nie lada wyzwania. Chce wystawić wszystkie części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Polecamy
Ostatnio dodane
KsiąÅźę i krÃłl - spektakl AST Wrocław
"Książę i król" - zobacz studencki spektakl o budowaniu świata i wolności [FOTO]

Przed nami spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego w AST Wrocław.

Truskawki - spektakl WTW
Spektakl "Truskawki" z premierą online na żywo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Wrocław

Spektakl będzie emitowany w sześciu odcinkach na Facebooku teatru WTW.