Dzieje się - Teatr

Dyrekcja Teatru Polskiego we Wrocławiu zapowiada plany na sezon 2020/2021

2020-09-10 13:28:10 | Wrocław

 9 września 2020 w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówione zostały plany na rozwój tej instytucji. Zapowiedziano remonty i omówiono nadchodzące premiery. Sprawdźcie, czego możemy spodziewać się w sezonie 2020/2021!

Jacek Gawroński - Dyrektor NaczelnyTeatr musi żyć i musi grać

- Odkrycie spektakli granych online i takiej internetowej produkcji stało się faktem i choć wracamy do gry przed publicznością, to tego pokazywania się w sieci nadal trochę będzie. Uczymy się tego, poznajemy nowe technologie i kupujemy profesjonalny sprzęt, by te produkcje stały na wysokim poziomie, nie tylko artystycznie, ale też technicznie. Aktorzy także coraz częściej pracują z kamerą. Taki jest trend, którego się nie zatrzyma, to są nowe kierunki w teatrze, choć oczywiście podstawą jest zawsze gra przed publicznością - zapowiada Jacek Gawroński - Dyrektor Naczelny Teatru Polskiego we Wrocławiu. - Z zespołu aktorskiego nikt nie odszedł, wręcz przeciwnie, zaczynamy współpracę z nowymi artystami i wszyscy są gotowi do pracy. Teatr musi żyć i musi grać - dodaje.

- Granie spektakli online to była potrzeba serca i inicjatywa zespołu aktorskiego, przy wsparciu działu marketingu. (...) Obiecałem, że niektóre projekty online, które są szczególnie wartościowe artystycznie będą przenoszone na scenę, jako stale propozycje w repertuarze teatru. Do końca roku mamy repertuar już zaplanowany i nie robimy rewolucji - komentuje Jan Szurmiej - z-ca dyrektora ds. artystycznych.

- Mamy ustalony repertuar do końca grudnia 2020. Jest on bardzo bogaty. Planujemy takie premiery, by zapewnić sporą frekwencję na widowni w ciągu tych miesięcy. Najbliższą nowością jest "Błękitny pies" według prozy Beaty Majchrzak w reżyserii Agaty Skowrońskiej, a później zobaczymy spektakl "Zmierzch-Świtem" na motywach twórczości Izaaka Babla w reżyserii Jana Szurmieja - zapowiada Jacek Gawroński.

Jan Szurmiej - z-ca dyrektora ds. artystycznych

- Będziemy nieustępliwi w pozyskiwaniu środków na inwestycje w naszym teatrze. Planowany jest remont sceny kameralnej i nie tylko, aby nadgonić te kilkanaście lat zaniedbań. Wiemy jaka jest przed nami praca. Remont generalny chcemy też zrobić w foyer budynku przy ulicy Zapolskiej - mówi Dyrektor Naczelny.

Teatr Polski planuje też trzy premiery w Nurcie off, przy których będzie współpracował z Psychoteatrem ("Dyptyk Psychoteatru"), Teatrem Formy ("Tango Blanco") i Wrocławskim Teatrem Tańca ("Ławeczka"). Spektakle zobaczymy w tym roku oraz na początku przyszłego roku.

Bardzo istotnym punktem w trakcie zapowiadania wydarzeń w Teatrze Polskim była setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Władze Teatru Polskiego mają zamiar zorganizować cały szereg różnych wydarzeń, które w ciągu kilku miesięcy będą przypominać twórczość tego dramaturga, prozaika i scenarzysty. Teatr chce w tym celu współpracować z innymi instytucjami kultury, by przedstawić widzom we Wrocławiu i w regionie interesujące i różnorodne wydarzenia.

Premiery planowane na 2021 rok

W przyszłym roku możemy spodziewać się, że na scenach Teatru Polskiego we Wrocławiu pojawią się nowe spektakle. Oto zapowiadane premiery:

"Caligula" Alberta Camusa w reżyserii Roberta Czechowskiego - premiera na wiosnę 2021

"Król Lear" Williama Shakespeare'a w reżyserii Grzegorza Brala (koprodukcja z Teatrem Pieśni Kozła) - premiera 9 października 2021

"Balladyna" Juliusza Słowackiego w reżyserii Katarzyny Łęckiej - premiera w grudniu 2021

Spektakl (obecnie bez tytułu) oparty na twórczości Jana Kaczmarka, przygotowany przez Andrzeja Poniedzielskiego oraz Adama Opatowicza

"Ożenek" Nikołaja Gogola w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego

"Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w reżyserii Martyny Łyko z muzyką Hani Rani

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: repertuar, spektakle, premiery, wydarzenia, Jan Szurmiej, Jacek Gawroński
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inaguracja Opery Wrocławskiej 2020
Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

Zobacz, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie artystycznym 2020/2021.

Kroniki zarazy
Zbliża się premiera serialu internetowego "Kroniki zarazy" [WIDEO]

To produkcja, która powstała na podstawie "Dziennika z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Jacek Gawroński - Dyrektor Naczelny
Dyrekcja Teatru Polskiego we Wrocławiu zapowiada plany na sezon 2020/2021 Wrocław

Jacek Gawroński i Jan Szurmiej opowiedzieli o premierach, remontach i obchodach 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza.

Polecamy
Kazio Sponge Talk Show
Znamy plany Wrocławskiego Teatru Lalek na sezon 2018/2019 Wrocław

Poznaj zapowiedzi premier i działań w teatrze!

Teatr plenerowy - sasint
Sierpień z Wrocławskim Teatrem Plenerowym Wrocław

W sierpniu mamy szansę zostać widzami 3. edycji Wrocławskiego Teatru Plenerowego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Inaguracja Opery Wrocławskiej 2020
Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

Zobacz, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie artystycznym 2020/2021.

Kroniki zarazy
Zbliża się premiera serialu internetowego "Kroniki zarazy" [WIDEO]

To produkcja, która powstała na podstawie "Dziennika z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Konkurs Ziaja
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.