Premiery - Teatr

"Damski Biznes", czyli farsa w Teatrze Komedia

2018-08-28 14:40:58 | Wrocław

W Teatrze Komedia we Wrocławiu szykuje się nowa premiera. Spektakl "Damski Biznes" w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego zobaczymy premierowo już 16 września 2018 o godzinie 18:00.

Damski Biznes

Spektakl będzie farsą w klimatach latynoskich. Wojciech Dąbrowski starał się dostosować oryginał, w którym dominował humor angielski, do realiów polskich. Jak wspominają organizatorzy, kierują się maksymą teatru będącego kliniką śmiechu. Nie wszystkim jednak do tego śmiechu jest. To nadal poważne przedsięwzięcie i wymagająca dla aktorów praca. Przygotowanie spektaklu to ciężki orzech do zgryzienia zwłaszcza dla żeńskiej części obsady.

- Pierwsze czytanie dużo mówi. Role męskie, gdy koledzy zaczęli czytać swoje teksty, wywoływały śmiech. Nasze nie. Nie są napisane w taki sposób, żebyśmy mogły już zobaczyć jaka to jest postać, co charakterystycznego w sobie ma. Dialogi są zwykłe, miałkie i banalne. Dlatego praca musi polegać na tym żeby ożywić to co jest papierowe. Koledzy mają sporo interesujących scen. Na przykład przebierają się w damskie fatałaszki. Już to pozwala im poczuć się bardziej komediowo. My natomiast musimy to sobie same zbudować. Mieliśmy bardzo długie próby stolikowe, analityczne, w trakcie których dużo rozmawialiśmy o wszystkim. Dopiero teraz natomiast, zaczynamy od dwóch dni ruszać się po scenie. Ja wolę role bardzo komediowe, od razu charakterystyczne. Oczywiście jednak odkrywanie w nich tajemnych pokładów też jest ciekawe. Na szczęście mam dosyć duże doświadczenie w komedii, bo pracuję tu z kolegami od 20 lat. Liczę na to doświadczenie - mówi Beata Rakowska, odtwórczyni jednej z głównych ról kobiecych.

Bohaterki najnowszego spektaklu „Damski Biznes” postanowiły spełnić największe marzenie życia i z rozmachem próbują znaleźć swoje miejsce w interesującym świecie wielkiej mody. Jednak świat pełen bielizny, apaszek, modnych butów a poza tym przystojnych młodych bywalców wybiegu staje się zbyt podejrzany dla mężów naszych bohaterek. Ci postanawiają więc działać. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w osobliwy sposób sami staną się za chwilę częścią oszalałego świata ubioru i mody, której zaczęli się przyglądać w nieoczekiwany dla siebie sposób. Wpadają więc w zabawne kłopoty i jak to w dobrej farsie im bardziej próbują się z nich wydobyć tym bardziej w nie brną

- Role kobiet niestety w większości fars są pisane trochę gorzej. Może przez to, że komedie są pisane głównie przez mężczyzn i oni lepiej czują temat męski niż kobiecy. Te role są rzeczywiście mniej śmieszne, ale świetne do zagrania. Tu akurat są dwie znakomite aktorki które potrafią usiąść naprzeciwko siebie i tak prowadzić dialog, że będzie on zabawny. Staramy się nie robić tak, że ja reżyseruję, a nie gram, bo mamy już sprawdzony odwieczny pomysł na teatr. Żeby go dobrze pilnować, trzeba w nim uczestniczyć. Spektakl ewoluuje, spektakl trzeba zmieniać i przede wszystkim pilnować go. Każdego z nas troszeczkę ciągnie, aby coś zmienić, zagrać poza reżyserem. Jeżeli jest to działanie na korzyść spektaklu, to w porządku, ale, gdy jest to działanie na niekorzyść reżysera, to jest już niepożądane. U nas sprawdził się system w którym reżyser gra i reżyser pracuje. Jest to oczywiście trudne - opowiada reżyser, Wojciech Dąbrowski grający rolę Paula. - Trzeba przyjść na ten spektakl, bo to jest szybki, głośny, śmieszny i sprawnie grany spektakl przy jasnych światłach. Mamy nadzieję, że widzowie przyjdą, usiądą, nie będą się doszukiwali żadnych intelektualnych podtekstów i po prostu odpoczną - dodaje.

W pozostałych rolach wystąpią: Marzena Kopczyńska, Paweł Okoński, Krzysztof Gębski, Łukasz Płoszajski, Mateusz Ochociński i Jan Kochanowski. Spektakl odbędzie się na scenie teatru lalek przy Placu Teatralnym 4. Bilety są do nabycia w kasie Wrocławskiego Teatru Lalek.

Aleksander Gałąska

fot. Aleksander Gałąska

Słowa kluczowe: Wrocław, 2018, teatr lalek, scena, farsa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Siksy - spektakl AST Wrocław
"Siksy" - różowy spektakl studentek AST [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Spokojnie, jestem szalona
"Spokojnie, jestem szalona" - spektakl dyplomowy w reżyserii Konrada Imieli Wrocław

W spektaklu Policealnego Studium Musicalowego CAPITOL wykorzystano utwory z filmów Quentina Tarantino.

Grotowski Non-Fiction
Wrocławski Teatr Współczesny inauguruje nową Scenę na Strychu spektaklem "Grotowski Non-Fiction" Wrocław

Projekt inspirowany jest życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego.

Polecamy
Premiera "Radio Armagedon. Transmisja" już 16 listopada. Zobacz zdjęcia z próby spektaklu [ZDJĘCIA]
Premiera "Radio Armagedon. Transmisja" już 16 listopada. Zobacz zdjęcia z próby spektaklu [ZDJĘCIA] Wrocław

"Radio Armagedon. Transmisja" to spektakl powstały na podstawie powieści Jakuba Żulczyka pt. "Radio Armageddon". Adaptacją zajęli się Tomasz Hynek oraz autor książki. Będą ostre dialogi, a przedstawienie będzie można zobaczyć w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

"Straszny dwór" - premiera w Operze
"Straszny dwór" - premiera w Operze Wrocław

Już 6, 7 i 8 marca w Operze Wrocławskiej premiera "Strasznego dworu" - zabawnej i uroczej opowiastki dziejącej się w murach pełnego tajemnic dworu, nazywanego – nie wiedzieć czemu – strasznym.

Ostatnio dodane
Siksy - spektakl AST Wrocław
"Siksy" - różowy spektakl studentek AST [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Spokojnie, jestem szalona
"Spokojnie, jestem szalona" - spektakl dyplomowy w reżyserii Konrada Imieli Wrocław

W spektaklu Policealnego Studium Musicalowego CAPITOL wykorzystano utwory z filmów Quentina Tarantino.