Premiery - Teatr

"Czas na mnie" - spektakl poetycko-muzyczny na koniec roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO]

2021-12-14 13:41:26 | Wrocław

17 grudnia 2021 roku odbędzie się premiera spektaklu „Czas na mnie”, którym Teatr Polski we Wrocławiu zamyka swoje obchody Roku Różewiczowskiego. Jan Szurmiej (scenariusz i reżyseria) zaprasza na poetycko-muzyczne widowisko, opowiadające historię człowieka (alter ego poety), opisującego świat, w którym żyjemy, zarówno poprzez songi, jak i wrażliwość twórczą autora, który pełni funkcję narratora opowieści. Więcej o przedstawieniu opowiedział nam Dariusz Bereski, a zdjęcia z próby możecie zobaczyć w naszej galerii >>

Czas na mnie Teatr Polski WrocławSetna premiera Dariusza Bereskiego

- Wróżka mi kiedyś powiedziała, że do stu razy sztuka. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, mamy spektakl wieńczący ten rok i jest to też dla mnie setna premiera w życiu. Fantastycznie dla mnie się to wszystko złożyło, że po raz setny premieruję w tak ważnym spektaklu. W Teatrze Polskim we Wrocławiu czuję się bardzo spełniony. Gram naprawdę dużo, a wiem, że od stycznia jest plan na wznowienie spektakli, jak np. „Xięgi Schulza” gdzie gram główną rolę. To są fajne wyzwania i cieszę się z nich bardzo - mówi Dariusz Bereski, grający główną rolę w spektaklu „Czas na mnie”.

Alter ego Tadeusza Różewicza

- Bardzo trudno jest grać biograficznie kogoś tak wprost. Jeżeli ktoś odczyta we mnie Różewicza, a ja oczywiście posługuję się jego językiem, to fajnie, to bardzo dobrze. Natomiast ja jestem inny, co wiadomo - fizycznie i psychicznie jestem inną osobą, więc gdzieś tę poezję Różewicza i jego świat przepuszczam przez siebie, przez moją osobowość, moje skojarzenia i własne interpretacje. Dlatego w teatrze często używamy pojęcia alter ego. Wcześniej, np. grając Władysława Broniewskiego, też mówiłem, że to jest alter ego, a nie Broniewski. Tak samo było z Bruno Schulzem i teraz jest ta sytuacja z Tadeuszem Różewiczem. Natomiast „Czas na mnie” to jest głęboko metafizyczny i oniryczny spektakl - w świecie przedstawionym, w słowie, w muzyce. Jest też sarkastyczny, drastyczny i mocny! Pamiętajmy jaka jest ogólnie poezja Różewicza, często odnosząca się do takich spraw jak Holokaust. W przedstawieniu wędrujemy przez obrazy malarskie, od narodzin, przez dojrzałość aż do śmierci - odejścia w niebyt. Co po nas zostaje? Po jednych więcej, po innych mniej, a po Różewiczu zostało bardzo wiele - komentuje Bereski.

- To nie są tylko piosenki i recytacje wierszy, tylko to jest spektakl. Jest ruch, jest przedstawienie świata różewiczowskiego i jego samotni. Dla mnie, to główną rolę grają wszystkie postacie, które wychodzą z wierszy Różewicza, zostają przywołane w jego myślach i poezji. A scenografia i wizualizacje niech do końca będą dla widzów tajemnicą - zachęca aktor.

Obsada:

Matka BOŻENA BARANOWSKA
On DARIUSZ BERESKI
Duszyczka MONIKA BOLLY
Sprzątacz KRZYSZTOF BRZAZGOŃ/MICHAŁ CHOROSIŃSKI
Chłopiec BARTOSZ BUŁAWA
Dziewczyna ALEKSANDRA CHAPKO
Kloszard JAKUB GIEL
Śmierć – Femme Fatale ANNA HABA
Róża KATARZYNA JANEKOWICZ
Diabeł 1 MARCIN PARTYKA (gościnnie)/ŁUKASZ BZOWSKI (gościnnie)
Bóg WOLFRAM SPYRA (gościnnie)
Diabeł 2 KUBA STANKIEWICZ (gościnnie)
Anioł ROKSANA VIKALUK (gościnnie)

Realizatorzy:

scenariusz, reżyseria, inscenizacja i choreografia JAN SZURMIEJ
scenografia i kostiumy MARTA HUBKA
muzyka MARCIN PARTYKA, WOLFRAM SPYRA, KUBA STANKIEWICZ, ROKSANA VIKALUK
multimedia MIKOŁAJ PŁYWACZ
korepetytor śpiewu ROKSANA VIKALUK

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: zdjęcia, premiera, obsada, Dariusz Bereski, Tadeusz Różewicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Słaby rok - spektakl AST
"Słaby rok" - autotematyczny spektakl Wydziału Lalkarskiego AST [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą spektaklu dyplomowego studentów wrocławskiego AST.

Halo?
"Halo?" - premiera spektaklu w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Sercem i jedynym medium jest tu aktor ze swoimi umiejętnościami.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.