Recenzje - Teatr

„Cyganeria” - świat paryskiej bohemy

2007-11-05 10:52:04 | Wrocław
 W szarą i deszczową, listopadową sobotę długa kolejka ustawiła się do kasy Opery Wrocławskiej. Wszyscy byli bardzo eleganccy, ale to nie wystarczyło, by ukryć smutny nastrój tego wieczoru. Wystarczyło jednak tylko kilka chwil pierwszego aktu, by cała widownia przeniosła się w magiczny, kolorowy świat paryskiej bohemy czasów balzakowskich.

„Cyganeria” ("La vie la boheme") jest wystawiana w operach całego świata już od ponad stu lat. Od czasu swojej prapremiery w 1896 roku w Teatro Regio w Turynie, sztuka Giaccomo Puccini’ego ciągle zachwyca widzów swoją sugestywnością i aktualnością. Libretto przedstawia świat bajkowy, choć jednocześnie pokazuje prawdę o świecie. Cztery sceny układają się w opowieść o bohaterach romantycznych i zdolnych do wzniosłych uczuć, ale jednocześnie żyjących w trudnej, twardej i nie szczędzącej ciosów rzeczywistości. Dramatyczne dzieje miłości poety Rudolfa i hafciarki Mimi kontrastują z nieco figlarnym romansem Musetty i Marcella, a skromne i surowe mieszkanie artystów na poddaszu z barwnym światem paryskiej ulicy. Szampańska i beztroska, kokieteryjna zabawa przenika się z zimowym mrozem, biedą, a w końcu śmiercią.

A wszystko to splecione z głęboko poruszającą muzyką. Gesty, słowa, sceny i postacie łączą się z nią w idealnej symbiozie, tworząc niezwykle finezyjne, wizualno – słuchowe powiązania. Muzyka Puccini’ego jest zmysłowa, melodyjna jak włoska kantylena, mistrzowsko oddaje różnorodność skrajnych nastrojów, szczęście i smutek trwające obok siebie w jednej chwili.

Każda z czterech scen jest inna, uzupełnia pozostałe, ma nową scenografię. Jest więc szarobure mieszkanie na poddaszu, jest świetlista i barwna, zatłoczona paryska ulica, jest i zimowe, zaśnieżone podwórze przed karczmą w Dzielnicy Łacińskiej. Patrzy się na nie z taką przyjemnością, że przerwy, kiedy kurtyna zapada, stają się wyjątkowo nieznośne.

„Cyganeria” Opery Wrocławskiej to przyjemność dla słuchu, ale i dla wzroku, to Gesamkunstwerk w najlepszym wydaniu. To ogrom wzruszeń i dużo życiowej mądrości przemyconej w oryginalnym, włoskim - ale symultanicznie tłumaczonym na wyświetlaczu - tekście. Wreszcie – to wspaniała okazja, by odwiedzić wspaniały gmach Opery i przenieść się na chwilę do zupełnie innego, pięknego, pełnego elegancji świata. A wtedy nawet listopadowy deszcz nie zasmuci.


Joanna Jaszczak

(joanna.jaszczak@dlastudenta.pl )


Słowa kluczowe: „Cyganeria” opera wrocławska opera wrocław spektakle recenzje wydarzenia kulturalne bohe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
KrÃłlowa. Baśń podwÃłrkowa
Królowa. Baśń podwórkowa - recenzja spektaklu Wrocław

Na podwórku Wrocławskiego Teatru Pantomimy odbyła się premiera spektaklu. Czy to udane dzieło?

Pinokio spektakl WTL
Pinokio - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek pokazał przedstawienie dla współczesnych dzieci. Czy jest to udane dzieło?

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.