Premiery - Teatr

"Cosi fan tutte" Mozarta pierwszą premierą nowego sezonu w Operze Wrocławskiej

2021-03-10 12:31:35 | Wrocław

Jedna opera, dwie odsłony – tradycyjna, klasyczna i zupełnie nieoczywista. Wystawiona podczas premiery wersja to wynik losowania na oczach publiczności. W tle miłość, wierność, zdrada i honor oraz pytanie o ich miejsce we współczesnych związkach. Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszą w tym sezonie premierę Opery Wrocławskiej "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Cosi fan tutte - Opera Wrocławska"Cosi fan tutte" nowością w Operze Wrocławskiej

Spektakl wyreżyseruje André Heller-Lopes, jeden z najsłynniejszych reżyserów operowych w Ameryce Łacińskiej. Lopes zaproponował bardzo nietypową koncepcję – o ostatecznej odsłonie spektaklu zadecyduje rzut monetą podczas uwertury. Publiczność do samego końca nie będzie wiedziała, czy obejrzy premierę w tradycyjnej, klasycznej wersji czy w odsłonie nieoczywistej. Artyści są przygotowani na oba warianty. Całość zostanie poprowadzona pod batutą Adama Banaszaka.

Fabuła tylko z pozoru wydaje się prosta. Dwaj młodzi oficerowie – Ferrando i Guglielmo, wysławiali piękno i cnotę swych narzeczonych – Dorabelli oraz Fiordiligi. Przysłuchiwał się temu stary Don Alfonso, który obiecał, że dowiedzie o wątpliwej wierności kobiet. Wystarczyła zręczna mistyfikacja i kilka prostych zabiegów teatralnych – kostium, pod którym ukryli się młodzieńcy, gorące zaklęcia miłosne i dramatyczne gesty, by skruszyć serca płochych niewiast. Już wkrótce zdolne były zmienić obiekt swych uczuć i gotowe ulec „nowym” adoratorom.

- Salę operową naszego teatru opanuje miłosna aura, w której żart i komizm przeniknie się z głęboką refleksją na temat relacji, związków międzyludzkich i wartości, które nimi rządzą - mówi Mariusz Kwiecień, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej. "Cosi fan tutte" (w tłum. Tak czynią wszystkie) Wolfganga Amadeusa Mozarta to pierwsza premiera przygotowana przez obecną dyrekcję Opery Wrocławskiej.

- Zaprezentujemy spektakl w zupełnie nietypowym wydaniu. Interaktywność, która pojawi się już na wstępie będzie ogromnym zaskoczeniem dla publiczności. Obie wersje to wspaniała scenografia, fantastyczne kostiumy i wyjątkowi soliści, gotowi do zaprezentowania się w dwóch odsłonach
- dodaje Mariusz Kwiecień.

Plakat promujący premierę, specjalnie dla Opery Wrocławskiej, zaprojektowała Katarzyna Zapart – projektantka graficzna, absolwentka ASP w Krakowie. Uczestniczka wielu międzynarodowych wystaw plakatów, od Japonii po Ameryki. Jej prace były doceniane przez wydawców takich jak Graphis (USA), Computer Arts (Wielka Brytania), Etapes (Francja).

Premierowe spektakle zaplanowano na 16 i 17 kwietnia 2021 roku o godz. 19:00. Bilety dostępne na stronie www.opera.wroclaw.pl.

ip

fot. Cosí fan tutte - plakat, autor: Katarzyna Zapart

Słowa kluczowe: premiera, 2021, André Heller-Lopes, plakat, Opera Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Teatr Polski we Wrocławiu przedstawia spektakl online "Kaligula" [FOTO]

Przedstawienie w reżyserii Roberta Czechowskiego zobaczyć będzie można już 26 i 27 marca!

Dom rzeczy pospolitych
"Dom rzeczy pospolitych" - różne aspekty polskości w spektaklu dyplomowym studentów AST [FOTO] Wrocław

Młodzi twórcy w abstrakcyjny i surrealistyczny sposób snują opowieść o dzisiejszej Polsce.

Cosi fan tutte - Opera Wrocławska
"Cosi fan tutte" Mozarta pierwszą premierą nowego sezonu w Operze Wrocławskiej Wrocław

Jedna opera, dwie odsłony - tradycyjna, klasyczna i zupełnie nieoczywista.

Polecamy
Don Giovanni
"Don Giovanni" do zobaczenia w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby spektaklu!

Moskwin - spektakl
"Moskwin" - samotność z lalkami w spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO] Wrocław

O spektaklu dla dorosłych opowiadają reżyserka Lena Frankiewicz i aktor Tomasz Maśląkowski.

Ostatnio dodane
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Teatr Polski we Wrocławiu przedstawia spektakl online "Kaligula" [FOTO]

Przedstawienie w reżyserii Roberta Czechowskiego zobaczyć będzie można już 26 i 27 marca!

Dom rzeczy pospolitych
"Dom rzeczy pospolitych" - różne aspekty polskości w spektaklu dyplomowym studentów AST [FOTO] Wrocław

Młodzi twórcy w abstrakcyjny i surrealistyczny sposób snują opowieść o dzisiejszej Polsce.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.