Dzieje się - Teatr

Ciało i ruch

2007-04-18 12:00:31 | Wrocław
 
 
 
Teatr Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) obchodzi własnie 11-lecie swojego istnienia. W dniach 20 – 25 kwietnia zaprezentuje sześć swoich spektakli, w tym dwie premiery. Otwarta zostanie także Scena Pantomimy przy ul Hallera 15 (w budynku Kina Lwów).
 
 
 
W trakcie imprezy "Ciało i ruch" Teatr Formy zaprezentuje swoej najważniejsze spektakle: "Krzyżową 412", "Babel", "Głód", "Hypnos", "Only you" oraz "Ulicę krokodyli". Będzie, to spore przedsięwzięcie ponieważ Tetatr Formy otwiera swą WROCŁAWSKĄ SCENĘ PANTOMIMY. Artyści chcieliby w ten sposób przypomnieć się Wrocławiowi i jego Mieszkańcom po kilkuletniej nieobecności. W tym czasie ich uwaga była skupiona na festiwalach międzynarodowych, w których brali udział.

Krzyżowa 412, reż. Józef Markocki, obsada: Ewelina Ciszewska, Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski (20. 04. 2007, godz. 20.00/ premiera wrocławska). Spektakl "Krzyżowa 412" - jest w dużej mierze subiektywną, autorską wizją niezwykłego człowieka. - Chodziło nam o to, by pokazać to, czego nie sposób opisać słowami, co tkwi głęboko w podświadomości, a czego nie można określić, nazwać i przyporządkować – mówi Józef Markocki, dyrektor TF. - Jakkolwiek zawarte tu wątki dokumentalne stanowią bardzo ważną oś scenariusza, to nie jest on pomyślany tylko jako dokładna i chronologiczna rejestracja faktów – dodaje. Fabuła przedstawienia osnuta jest na motywach z życia rodziny von Moltke, a w szczególności Helmutha Jamesa i jego żony Freyi Deichmann von Moltke. Akcja odnosi się do okresu 1931-1945 tj. od momentu osiedlenia się na stałe młodych małżonków w majątku Krzyżowa, poprzez czas prześladowań i uwięzienia, do momentu śmierci Helmuta w więzieniu Tegel, 23 stycznia 1945. W zamierzeniu sztuka jest próbą oddania atmosfery tamtych dni, atmosfery grozy, konspiracji i prześladowań. Poprzez pryzmat życia Helmutha Jamesa von Moltke chcielibyśmy ukazać próbę walki z faszystowskim reżimem, podjętą przez ludzi idei i myśli demokratycznej.

Hypnos, reż. Józef Markocki, obsada: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski (21. 04. 2007, godz. 19.00/ premiera wrocławska). Spektakl Hypnos powstał na kanwie książki autorstwa Jurgena Thorwalda pt. „Stulecie chirurgów”, stanowiąc cykl obrazów ukazujących zdarzenia, oparte w większości na faktach. Spośród całej gamy przebogatych, często mrożących krew w żyłach opisów, dotyczących ratowania zdrowia i życia ludzkiego, starałem się wybrać głównie te motywy, które posłużyły do wyrażenia głównej myśli przedstawienia. Odkrycie znieczulenia eterowego 16 października 1846 roku, w bostońskim szpitalu poprzedzone było długim procesem poszukiwań i przełamywania uprzedzeń. Z pewnością był to moment przełomowy nie tylko w nowożytnej medycynie, ale i w dziejach ludzkości. Interesujące wydało mi się powiązanie tej opowieści z zagadnieniem snu, tej niezbadanej tajemniczej sfery, która dla mnie człowieka teatru, od zawsze była obszarem poszukiwań. Mimodram „Hypnos” stał się zbiorową kreacją subiektywnej wizji, nie jest zatem kroniką zdarzeń z dziejów medycyny. W poetyckim skrócie języka gestu jest raczej próbą zadumy nad tym, że, jeśli w ogóle, to jak dalece przebiega granica między jawą a snem?

Głód, reż. Józef Markocki, obsada: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski (22. 04. 2007, godz. 19.00)Mimodram oparty na kanwie powieści „Głód” norweskiego pisarza Knuta Hamsuna, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Opowiada o losach młodego literata, któremu przyszło żyć i tworzyć w bezdusznym pozbawionym skrupułów święcie. Artysta staje wobec odwiecznego problemu wygodnego funkcjonowania w zuniformizowanym społeczeństwie lub odrzuceniu tego za cenę uczynienia ofiary ze swojego życia. Zakochuje się bez pamięci w kobiecie, lecz nie jest zdolny sprostać wymogom narzuconym przez etos mieszczańskiej moralności w realiach protestanckiej Norwegii. Bohater pozostaje owładnięty zarówno głodem twórczego spełnienia jak i głodem fizycznym...Każda skrajna sytuacja, w której znajduje się człowiek w szczególny sposób wyostrza spostrzeganie rzeczywistości. Jest to moment, w którym możliwe są naturalne odruchy odarte z wszelkich konwenansów i klisz. Zachwyca mnie i zarazem przeraża, że ktoś wygłodniały jest otwarty i gotowy wchłaniać w siebie wszystko, zagłuszając w sobie prawdziwy głód….jakościowy. Kto wie może potrzeba najprostszego kontaktu z drugim człowiekiem jest najsilniejszym rodzajem łaknienia.

Babel, reż. Józef Markocki; obsada: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski (23. 04. 2007, godz. 19.00). Spektakl ten dotyczy, może najbardziej niezwykłego dzieła w historii architektury - wieży Babel. Biblijna budowla jest - wedle intencji twórców - metaforyczną figurą odwołującą się do odwiecznego tematu komunikacji międzyludzkiej. Aktorzy na oczach widza budują gigantyczną wieżę, konstrukcję po której poruszają się. Są to wyrwane motywy z życia różnych ludzi z zachowaniem nielinearnej narracji. - Myślę, że jest to metafora współczesnego człowieka. Dotyczy braku porozumienia i kontaktu. Ponieważ ludzie porozumiewają się między sobą z różnych płaszczyzn... nie tylko kulturowych, ale również ekonomicznych...z tego powodu wynikają nieporozumienia. To oczywiście ujęcie bardzo ogólne. Mnie zaś interesuje dramat pojedynczego człowieka. Każdy z nas, aktorów mówi w tym spektaklu o sobie, o problemach, które są blisko nas. To jest to, co w tym spektaklu próbuję uchwycić, w ruchu – wyjaśnia Józef Markocki.

Only you, reż. Józef Markocki, obsada: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski (24. 04. 2007, godz. 19.00). To sztuka obfitująca w momenty, komiczne, groteskowe, ale i też nie pozbawione wątków wzruszających. Jest to osobiste wspomnienie dzieciństwa i przeżyć z nim związanych.- Akcja sztuki rozpoczyna się na początku lat trzydziestych w Polsce i dzieje się bez mała na przestrzeni lat 60. Niektóre z pośród ukazanych w tej historii zdarzeń… to zamglony sen, który powrócił do mnie z dzieciństwa – mówi Markocki.
To opowieść o miłości trudnej, czasami absurdalnej, ale możliwej…

Ulica Krokodyli
, reż. Józef Markocki, obsada: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski (25. 04. 2007, godz. 19.00). Scenariusz tego spektaklu powstał w oparciu o opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą” polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza, głównie zaś zainspirowany krótkim opowiadaniem „Ulica krokodyli”. - Metafizyka, zjawiskowość, deformacja i zmysłowość, sen i świadomość stanowią jądro jego twórczości. Wszystko to stało się źródłem inspiracji również dla mnie – tłumaczy Józef Markocki. - „Ulica krokodyli” jest próbą pokazania człowieka z jego podświadomymi dążeniami, pragnieniami, lękami. Ukazanie jasnych i mrocznych stron jego osobowości sprawia że spektakl jest zmysłowy i barwny w odbiorze – wyjaśnia Józef Markocki.

Informacje i rezerwacja biletów

od pn. – pt. w godz. 10 - 16:
Tel.: 071/ 78 13 874
Kom.: 0 669 902 048


Bilety są w cenie: ulgowy – 10 zł, normalny – 15 zł

www.pantomima.pl
Słowa kluczowe: pantomima wrocławska, teatr formy, Współczesny Teatr Pantomimy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
MFT Kontakt
Zbliża się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Mamy informacje o tegorocznym festiwalu.

FeTA 2023
Startuje nabór na Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich 2023

Organizatorzy czekają na krótkie monodramy, które w kwietniu zostaną ocenione przez profesjonalne jury.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.