Premiery - Teatr

"Chamstwo" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Premiera spektaklu o korzeniach polskiego patriarchatu [FOTO]

2023-01-20 10:36:31 | Wrocław

Już 28 stycznia 2023 roku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się prapremiera spektaklu "Chamstwo" kolektywu Agnieszka Jakimiak – Mateusz Atman, zainspirowanego nominowaną do literackiej nagrody Nike książką Kacpra Pobłockiego. Zobaczcie fragment próby, komentarze twórców oraz zdjęcia z tego przedstawienia >>

Chamstwo spektakl WTWAgnieszka Jakimiak (reżyserka) zwraca uwagę na to, że ten antropologiczny esej to „przede wszystkim opowieść o historycznych korzeniach polskiego patriarchatu”, a zarazem „opowieść o drogach wyjścia, o strajkach, bezpaństwach, odmowach pracy, wspólnych tańcach i innych formach oporu, które pozwalały przełamać zaklęty krąg przemocy”.

Mateusza Atmana (scenarzystę spektaklu, odpowiedzialnego też za scenografię, oświetlenie i wideo) zafascynował anarchistyczny duch Chamstwa.

Przed lekturą nie wiedziałem, że tylko szlachta nosiła miano Polaków, a lud nie tylko się z Polską nie identyfikował, ale się Polaków bał i ich nienawidził – mówi Mateusz Atman. I dodaje, że literacki pierwowzór jest ponurą podróżą w przeszłość.

Tam Polska to kraj szubienic; tam nie ma żartów, chyba, że, jak w rozpowszechnionej w przeszłości legendzie, pan chce postrzelać do ptaszków i każe wejść babom na drzewa i kukać jak kukułki; strzela do nich i wtedy słychać śmiech. U nas śmiechu jest więcej, jest jaśniejszy, ma funkcje obronne i terapeutyczne, ma być zdrowy – zapowiada scenarzysta.

Agnieszka Jakimiak wyjaśnia, że o ile w książce dużo uwagi poświęcone jest przemocy, to sceniczne Chamstwo jest przede wszystkim opowieścią o pomocy. W trakcie prób autorzy szukali możliwości związania książki Kacpra Pobłockiego ze współczesnością.

Znaleźliśmy do tej układanki własny klucz, w którym osobiste narracje i indywidualne perspektywy pozwalają ten antropologiczny temat zaktualizować. Rozważania aktorów i aktorek dotyczące przemocy w teatrze, patriarchalnej struktury polskich rodzin czy przemocy politycznej wobec kobiet, znajdują odzwierciedlenie w scenariuszu i sprawiają, że żywe doświadczenie wprawia w ruch eseistyczną teorię – mówi Agnieszka Jakimiak.Twórcy spektaklu podkreślają, że mają nad książką przewagę – mogą zapewnić publiczności sensoryczne przeżycie.

W scenografii zaprojektowanej przez Mateusza widzowie i widzki siedzą na pieńkach, otoczeni pozostałościami lasu, czują fakturę i zapach drewna, które niedawno tworzyło gęsty las. Poczucie braku ludowych narracji i zerwania więzi z przeszłością, które w książce jest opowiadane, u nas jest doświadczane, dzięki video, muzyce, ruchowej ekspresji i rezygnacji z podziału na scenę i widownię – wyjaśnia Agnieszka Jakimiak. I dodaje, że publiczność uczestniczy razem z aktorami w zbiorowym seansie terapeutycznym.

W jego trakcie będzie można usłyszeć muzykę, którą przygotowuje Kuba Ziołek. – Pracuje nad stworzeniem warstwy dźwiękowej i muzycznej, która czerpie z ludowszczyzny w nieoczywisty sposób – pozwala wydobyć ton z drewnianych pieńków albo stworzyć kanon z odgłosów uznawanych za „nieobyczajne” – mówi Agnieszka Jakimiak.

Z kolei w zaprojektowanych przez Ninę Sakowską kostiumach chodzi o przewrotną zabawę z folkiem (stąd wzięły się odwołania do słowiańskich wierzeń) oraz o przekraczanie typowej dystrybucji ról płciowych, a czasem gatunkowych.

Dlatego w kostiumie męskim znajdziemy spódnice i elementy zwierzęce, zaś w kobiecych strojach – zabawne nawiązania do motywów kapłańskich, szamańskich i szatańskich – podkreśla reżyserka.

Zdaniem Agnieszki Jakimiak teatr może być miejscem, w którym twórcy pozwalają sobie na „histeryczny śmiech, ostrą ironię i na stworzenie chwilowej radykalnej alternatywy dla utrwalonego społecznego porządku”.

Prapremiera spektaklu "Chamstwo" już 28 stycznia na Scenie na Strychu WTW. Spektakl zainspirowany nominowaną do literackiej nagrody Nike książką Kacpra Pobłockiego gramy też 29 i 31 stycznia, 1 lutego, 30 i 31 marca oraz 1 i 2 kwietnia.

Bilety: www.wteatrw.pl

Realizatorzy

reżyseria: Agnieszka Jakimiak
scenariusz: Mateusz Atman
video, scenografia, światło: Mateusz Atman
choreografia: Oskar Malinowski
muzyka: Kuba Ziołek
kostiumy: Nina Sakowska
inspicjentka/asystentka reżyserki: Justyna Bartman-Jaskuła
asystentka reżyserki: Dagmara Antoniszyn

Obsada

Anna Kieca, Jolanta Solarz-Szwed, Dominika Probachta, Magdalena Taranta, Mariusz Bąkowski, Rafał Cieluch, Miłosz Pietruski, Tomasz Taranta

ip

fot. Filip Wierzbicki

Słowa kluczowe: zdjęcia, przedstawienie, obsada, 2023, WTW

Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu (5)

Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chamstwo spektakl WTW
"Chamstwo" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Premiera spektaklu o korzeniach polskiego patriarchatu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie jest inspirowane nominowaną do literackiej nagrody Nike książką Kacpra Pobłockiego.

Jest tak, jak wam się wydaje!
"Jest tak, jak wam się wydaje!" - premiera międzynarodowego projektu w Teatrze Polskim Wrocław

Akcja sztuki będzie rozgrywała się w niedalekiej przyszłości w społeczeństwie pozornie faszystowskim.

Polecamy
Siksy - spektakl AST Wrocław
"Siksy" - różowy spektakl studentek AST [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Nabucco - Opera Wrocławska
"Nabucco" - premiera spektaklu w Operze Wrocławskiej [FOTO, WIDEO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą widowiska!

Polecamy
Ostatnio dodane
Chamstwo spektakl WTW
"Chamstwo" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Premiera spektaklu o korzeniach polskiego patriarchatu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie jest inspirowane nominowaną do literackiej nagrody Nike książką Kacpra Pobłockiego.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.