Recenzje - Teatr

Chamstwo - recenzja spektaklu

2023-01-30 12:19:24 | Wrocław

28 stycznia 2023 roku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbyła się premiera spektaklu „Chamstwo” autorstwa Agnieszki Jakimiak oraz Mateusza Atmana, których zainspirowała nominowana do literackiej nagrody Nike książka Kacpra Pobłockiego. Czy warto przyjść na to przedstawienie, zwłaszcza jeśli chcemy się trochę… odchamić?

Chamstwo spektakl WTW Spektakl odwołuje się do ponurej podróży w przeszłość opisanej w antropologicznym eseju Kacpra Pobłockiego pt. „Chamstwo”. Widać to bardzo dokładnie zwłaszcza w drugiej części, gdy na scenę wchodzą cztery aktorki, a ich występ skupia się głównie na przywołaniu wiejskich zwyczajów Polski niemal pierwotnej, w której kopulacja z wisielcem czy gonitwa za piorącymi w rzece dziewczynami przybierały postać rytuałów, dziwiących jedynie przyjezdnych obserwatorów.

Twórcy zabierają nas w podróż do przeszłości trudnej, nieprzyjemnej i często tak absurdalnej, że podobnie jak u postaci na scenie, wywołany w widza śmiech traktować trzeba bardziej jak mechanizm obronny niż zdrowy akt radosnego oczyszczenia. „Chamstwo” to spektakl terapeutyczny, w którym (zwłaszcza w pierwszej, „męskiej” części) jesteśmy obserwatorami i jednocześnie uczestnikami seansu, którego bohaterowie rozprawiają się ze stereotypami, prawdami, mitami i obyczajami, gdzie tytułowe „chamstwo” staje się wspólnym mianownikiem.

Każdy występuje tu pod swoim prawdziwym imieniem, ale wypowiadany tekst zdaje się być odgórnie narzucony, tylko czasem sprawiając wrażenie osobistych wynurzeń w postaci improwizacji, jak w scenie z mobbingiem w teatrze podczas prób kilku Andrzejów. Całość jest wyjątkowo tragikomiczna, ubierając ponure zwyczaje w zabawne gesty i słowa. Tutaj śmiać będziemy się głównie przez łzy, mając świadomość, że wszystkie twarze chamstwa były, a może i nadal są naszymi twarzami, a już z pewnością naszych przodków.

W pierwszej części jest kilka wspaniałych momentów (choćby scena z gigantycznym kołtunem), a i aktorskie popisy bywają znakomite. Nieco słabiej jest niestety po przerwie, bo choć (równie utalentowane) panie bardzo dużo biegają, krzyczą, zawodzą, robią inscenizacje obscenicznych gestów śpiewają i przeklinają (scena „spier****nia”), to wartościowej treści jest znacznie mniej, a obserwujemy bardziej wspomnienia polskiej wsi niż jakieś aktualnie istotne zjawiska i problemy. Wyjątkiem jest tylko (zakorzeniona w nas) przemoc seksualna i potrzeba łatwego dostępu do pigułki poronnej.

Głos ten, choć ważny i potrzeby, jest jednak wygłoszony na scenie tak bezceremonialnie i dobitnie jak tylko się da, jakby widownia intelektualnie faktycznie była na poziomie wspominanego chamstwa. Przedstawienie jest pozbawione pola do analizy własnej, nie skłania do przemyśleń, bo i diagnozę i lek wciska nam się bezpośrednio do gardła.

Jedna z bohaterem wspomina, że spektakl o Polsce musi być niewygodny, nawiązując do scenografii. Faktycznie „Chamstwo” ogląda się niewygodnie - w przenośni, ale również dosłownie, gdyż siedzimy na pieńkach, symulujących pozostałość wyrąbanego lasu, by powstało miejsce na naszą ojczyznę. Dla widzów, cierpiących na problemy z kręgosłupem będzie to nie do zniesienia, a i ci zupełnie sprawni szybko poczują „ból d*py” i to nie dlatego, że urazi ich obraz Polski chamskiej i skołtunionej.

Spektakl „Chamstwo” mimo wszystko trzeba zobaczyć i ocenić samodzielnie, bo jest to jedno z tych dzieł, które mocno spolaryzują publiczność. Jednych zmęczy zarówno tematyka jak i sposób jej podania, a innych zachwyci czarny humor, świetne aktorstwo i mocny przekaz. Pamiętajcie, że oceniając spektakl Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana jednoznacznie negatywnie bez dogłębnego przemyślenia, będziecie mieli i z nimi i z nami… na pieńku.

Michał Derkacz

fot. Natalia Kabanow

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, WTW, 2023, ocena, opinia, Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman

Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu (6)

Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Fedra, czyli historia flanelowego wstydu
Fedra, czyli historia flanelowego wstydu - recenzja spektaklu Wrocław

Teatr Układ Formalny zaprasza na przedstawienie w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Czy to udane dzieło?

NiepokÃłj przychodzi o zmierzchu
Niepokój przychodzi o zmierzchu - recenzja spektaklu Wrocław

Kawał dramatu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy! Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

Pinokio spektakl WTL
Pinokio - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek pokazał przedstawienie dla współczesnych dzieci. Czy jest to udane dzieło?

Polecamy
Pogłosy
Pogłosy - recenzja spektaklu Wrocław

Czy słowa mogą zagrać główne role? Oceniamy nowy spektakl Teatru WTW.

Magnolia - spektakl 2019
Magnolia - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.

Ostatnio dodane
Fedra, czyli historia flanelowego wstydu
Fedra, czyli historia flanelowego wstydu - recenzja spektaklu Wrocław

Teatr Układ Formalny zaprasza na przedstawienie w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Czy to udane dzieło?

NiepokÃłj przychodzi o zmierzchu
Niepokój przychodzi o zmierzchu - recenzja spektaklu Wrocław

Kawał dramatu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy! Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.