Premiery - Teatr

"Burza" na otwarcie sezonu Wrocławskiego Teatru Lalek

2017-09-27 09:12:07 | Wrocław

Spektakl na motywach "Burzy" Williama Shakespeare'a będzie pierwszą premierą sezonu 2017/2018 we Wrocławskim Teatrze Lalek.

BurzaPolsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký powrócił na deski Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy doskonale odebranego przez dziecięcą publiczność „Czarodziejskiego fletu” postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a. Chcąc zaadaptować sztukę na scenę dziecięcą, wybrali z niej kilka wątków, wokół których osnuli przygodową, pełną humoru i zwrotów akcji historię nieudanej wyprawy w kosmos. Teatr w teatrze, chwyt chętnie stosowany przez geniusza ze Stratfordu, wykorzystali oni w „Burzy” nie tylko jako pretekst dla zabawy teatralnymi konwencjami, ale także sposób na wzięcie w nawias oryginalnej, miejscami zbyt okrutnej dla dzieci opowieści i odebranie jej pierwotnego ciężaru.

Głównym bohaterem pozostaje tu Prospero – u Shakespeare’a mag, filozof, demiurg, u Zákosteleckiego i Chowaniec – reżyser teatralny, którego (nieświadomymi) aktorami są ludzie. Prospero sprawnie nimi steruje, konsekwentnie realizując swój plan. Co jest jego celem? Zemsta na bracie? Powrót z zesłania? Uszczęśliwienie córki? Uwolnienie się od bolesnej przeszłości? Odpowiedzi muszą udzielić sobie sami widzowie po obejrzeniu spektaklu.

Marek Zákostelecký, znawca kina i wielbiciel filmowych trików, współtwórca „Ostatniej sztuczki Georges'a Méliès'a”, w pracy nad koncepcją inscenizacyjną „Burzy” zainspirował się steampunkowymi filmami przygodowymi Karela Zemana, zwanego „czeskim Méliès'em”. Szybkie tempo, humor i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że spektakl od początku przykuwa uwagę najmłodszych i do końca trzyma ich w napięciu niczym najlepsze powieści Juliusza Verne’a.

Shakespeare dla dzieci? To możliwe! Przekonajcie się sami.

O spektaklu:

- Całość jest bardzo komiksowa, więc nawet jeśli są jakieś mroczne elementy, to wszystko jest przełożone na język dla dzieci. „Burza” w oryginale jest sztuką poważną i pojawiają się takie elementy jak pistolet czy próba morderstwa, ale forma której używamy jest przystępna dla dzieci i łagodzi wydźwięk, dodaje „przymrużenie oka” do tego wszystkiego. Mamy w spektaklu scenę burzy, ale ona nie jest zbyt straszna dla dzieci. Jest po prostu głośna, ale nie straszna - mówi Grzegorz Mazoń, który gra postać Ariela. - W spektaklu są dwa wątki - Prospera i Ariela o wolności i o przebaczeniu. Postać, którą gram to Ariel, lotny duch, który sprawia, że to wszystko się tutaj dzieje. Ten bohater jest na scenie przez cały czas, powoduje pewne sytuacje, on rozpoczyna, on kieruje innych bohaterów do tego aby się spotkali lub nie. Razem z Prosperem tworzą duet, który „kręci” całym teatrem - opisuje Mazoń.

BURZA | wiek 6+ | reż. Marek Zákostelecký
premiera 30 września 2017, Duża scena

Spektakl na motywach "Burzy" Williama Shakespeare'a

PRZEKŁAD: Piotr Kamiński
REDAKCJA NAUKOWA PRZEKŁADU: Anna Cetera
POMYSŁ ADAPTACJI: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký
TEKST ADAPTACJI I DRAMATURGIA: Elżbieta Chowaniec
REŻYSERIA I SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
MUZYKA: Vratislav ©rámek
CHOREOGRAFIA: Aneta Jankowska
PROJEKCJE MULTIMEDIALNE: Alicja Pietrucka
UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak
INSPICJENT: Małgorzata Mańko-Drozd
OBSADA: Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Borowski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Igor Kujawski (gościnnie), Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Michał Derkacz

fot. A.Cerelczak

Słowa kluczowe: spektakl, dla dzieci, teatr, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Acid Snow
Spektakl "Acid Snow" premierowo na Scenie na Świebodzkim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Teatr Polski we Wrocławiu zaprasza na kolejną premierę. Zobacz zdjęcia z próby!

Xięgi Schulza - spektakl
"Xięgi Schulza" z niesamowitą choreografią i kostiumami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz twórców!

Babcia na jabłoni
"Babcia na jabłoni" - nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO] Wrocław

Premiera na otwarcie 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Zobacz zdjęcia z próby i komentarz reżysera!

Polecamy
"Królestwo" - spektakl dyplomowy studentów PWST
"Królestwo" - spektakl dyplomowy studentów PWST Wrocław

"Królestwo" łączy czarną komedię mydlaną z makabrą, metafizyczne rozważania ze współczesną satyrą społeczną, surrealistyczny horror z opowieścią detektywistyczną.

Modelki na scenie Teatru Polskiego
Modelki na scenie Teatru Polskiego Wrocław

Świat wybiegów, błysku fleszy, pięknych kobiet i... śmierć Jana Pawła II.

Ostatnio dodane
Acid Snow
Spektakl "Acid Snow" premierowo na Scenie na Świebodzkim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Teatr Polski we Wrocławiu zaprasza na kolejną premierę. Zobacz zdjęcia z próby!

Xięgi Schulza - spektakl
"Xięgi Schulza" z niesamowitą choreografią i kostiumami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz twórców!

Kupony i kody rabatowe