Recenzje - Teatr

Białe małżeństwo - recenzja spektaklu

2021-03-15 13:12:55 | Wrocław

"Białe małżeństwo" to jedna ze sztuk Tadeusza Różewicza, którą można zobaczyć premierowo w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Dzieło to powstało w ubiegłym stuleciu wraz z uniezależnieniem się kobiet, ale nadal pozostaje aktualne. W spektaklu w realizacji Martyny Łyko podziwiamy kobiety, obsadzone nawet w rolach męskich. Widzimy jak główne bohaterki (Bianka i Paulina) poznają siebie - swoją tożsamość, emocje oraz seksualność.

Białe małżeństwo - Teatr Polski Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby generalnej >>

Historia o zmysłowości rozgrywa się w mowie i gestach aktorek. Szybkie, szarpane, wykrzykiwane gesty i słowa dają widzowi największe powody do przemyśleń. Bianka poprzez rygorystyczne tradycje i poglądy ma pełne pole do popisu, aby odkryć samą siebie. W spektaklu poznajemy dom oczami kobiet, a w nim relacje ludzi zamkniętych w genderowych nakazach społecznych. Ścieżka dźwiękowa, scenografia i oświetlenie wspaniale wprowadzają widza w klimat dzieła. Kostiumy podkreślają charakter postaci, a ich dość abstrakcyjny wygląd jeszcze wzmacnia odkrywanie tożsamości poszczególnych bohaterek.

Tadeusz Różewicz w swoim dziele przewidział bardzo ważne zmiany społeczne, które teraz są jak najbardziej zrozumiałe, powszechne. Normy zachowania mężczyzny i kobiety uległy zmianie, co nie znaczy, że są nieprawidłowe. Widz oglądając spektakl "Białe Małżeństwo" w wykonaniu artystów z Teatru Polskiego we Wrocławiu zastanawia się, czy przypadkiem nie podąża za tłumem lub stereotypami. Klasyczna sztuka daje do myślenia nawet w 2021 roku i jest to jej wielka wartość, którą w tym przedstawieniu potwierdzono.

Dominika Bierczak

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Teatr Polski we wrocławiu, premiera, ocena, 2021, online
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Kazio Sponge Talk Show. Reaktywacja - recenzja festiwalowa

O czym myśli Kazio? Sprawdź, co tym razem przygotował sepleniący bohater!

Moskwin
Moskwin - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprezentował nowy spektakl dla dorosłych. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.