Dzieje się - Teatr

"Berek Joselewicz" - dziś prapremiera!

2010-02-10 09:55:45 | Wrocław

 W piątek 19 lutego 2010 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się prapremiera przedstawienia "Berek Joselewicz" na podstawie "Roku 1794" Zenona Parviego oraz Berka Joselewicza Jakuba Waksmana.
 
Pochodząca z roku 1904 sztuka Zenona Parviego nigdy nie była wystawiana w Polsce po II wojnie światowej. Opowiada zapomnianą dziś historię stworzenia żydowskiego oddziału lekkiej jazdy przez Berka Joselewicza w czasach insurekcji kościuszkowskiej. Jakub Waksman dokonał jej radykalnej przeróbki na musical w języku jidysz, która cieszyła się dużą popularnością w okresie międzywojennym.
 
Przedstawienie Teatru Polskiego korzysta również z dokumentów historycznych, przepisując nie tyle obie sztuki, co fakty. Historia zawiera elementy na pierwszy rzut oka absolutnie nieprawdopodobne, a jednak po części prawdziwe. Jest rekonstrukcją wydarzeń roku 1794 w konwencji między Bękartami wojny a teatrem pamięci.

Twórcom przedstawienia zależy na przywołaniu naszej zapomnianej dobrej tradycji, próbie odwołania się do mitu Polski wielokulturowej, wieloetnicznej, otwartej na inność i tolerancyjnej. Nie bez znaczenia jest również wybór sceny. Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu działał w latach 1949-1968 Dolnośląski Teatr Żydowski. To dobre miejsce do wskrzeszenia mitu wspólnej historii Polaków i Żydów. Wybrane sekwencje spektaklu są grane w języku jidysz (z napisami po polsku). Organicznym składnikiem przedstawienia jest ruch - do współpracy zaprosiliśmy mimów z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Spektakl przywołuje ważne i trudne tematy, podejmuje grę z historią, śledząc, jak tworzy ona własne mity. Kim dzisiaj jest heroiczny bohater? Co nas łączy i co jest naszą wspólną polsko-żydowską chlubą i powodem do dumy?
 
Berek Joselewicz
na podstawie Roku 1794 Zenona Parviego oraz Berka Joselewicza Jakuba Waksmana
reżyseria - Remigiusz Brzyk
utwór sceniczny i dramaturgia - Tomasz Śpiewak
scenografia, kostiumy i reżyseria światła - Justyna Łagowska
reżyseria ruchu i opracowanie muzyczne - Izabela Chlewińska
 
obsada:
Berek Joselewicz - Wiesław Cichy
Tadeusz Kościuszko - Halina Rasiakówna
Adam Poniński - Michał Mrozek
Ruchla - Alicja Kwiatkowska
Amster - Andrzej Mrozek
Józef Joselewicz - Michał Majnicz
Pałkin, Generał Fersen - Wojciech Ziemiański
Żydzi i żołnierze wojska polskiego - Katarzyna Strączek, Jakub Giel, Tomasz Lulek, Edwin Petrykat, Andrzej Wilk
Oddział Berka Joselewicza - Paulina Jóźwin (gościnnie), Lucyna Piwowarska-Dmytrów (gościnnie), Monika Rostecka-Komorowska (gościnnie), Kajetan Bartnicki (gościnnie), Łukasz Jurkowski (gościnnie) i Tomasz Pietrzykowski (gościnnie)
 
Dzień po prapremierze zapraszamy na Wszechnicę Teatralną na Scenę Kameralną Teatru Polskiego we Wrocławiu, w ramach której obędą się spotkanie z reżyserem spektaklu Remigiuszem Brzykiem i dramaturgiem Tomaszem Śpiewakiem oraz wykład Anny Nowak z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego. Początek o godzinie 12:00. Wstęp na Wszechnicę Teatralną wolny.

ip

Słowa kluczowe: teatr polski wrocław spektakl Remigiusz Brzyk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
sezon 2020/2021 w Instytucie Grotowskiego
Wykłady na żywo zainaugurują nowy sezon w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Planowane na sezon 2020/2021 wydarzenia odbywają się w nowym reżimie sanitarnym, ale też online.

DÅźungla - spektakl
Wrocławski Teatr Lalek wznawia działalność dla publiczności Wrocław

Po przerwie wymuszonej przez epidemię WTL postanawia rozpocząć nowy sezon wcześniej niż zwykle - już w sierpniu!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.