Premiery - Teatr

Bagaż - spektakl dyplomowy Wydziału Lalkarskiego AST [FOTO]

2018-03-12 14:22:14 | Wrocław

16 marca 2018 odbędzie się premiera przedstawienia pt. "Bagaż". Jest to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego AST z Wrocławia, w roku akademickim 2017/2018, na podstawie "Sanatorium pod Klepsydrą", "Traktatu o manekinach" oraz innych utworów Brunona Schulza. Prezentujemy wypowiedzi reżysera, aktorki z obsady a także galerię zdjęć z próby. Zobaczcie >>

Bagaż - spektakl AST WrocławO spektaklu

- Historia to głównie podróż Józefa do Sanatorium pod Klepsydrą w celu spotkania ojca i zmierzenia się ze wspomnieniami. Obserwujemy to, jak on sobie radzi, a właściwie, jak sobie nie radzi, z tym światem. Widzimy jak ten świat go odbiera i jak go przyjmuje. Sam spektakl jest taki bardzo klasyczny, bez projekcji multimedialnych, bez nowomodnego języka, bez nagości. Paradoksalnie, taki „szlachetny kurz” na naszym spektaklu może być jego wielką zaletą. Język natomiast jest bardzo metaforyczny, oniryczny, a ponieważ w prozie Brunona Schulza nie ma wielu dialogów, to musieliśmy się nieźle nagimnastykować - mówi Agnieszka Ejsmont, aktorka z obsady spektaklu. - Lalki są wypożyczone z Wrocławskiego Teatru Lalek. Jedna lalka (dziewczynki) jest wykonana w naszej szkole. Jest pięć lalek, z czego dwie są nieme a trzy się odzywają. My podkładamy głosy i my je animujemy. Natomiast moja postać to Paulina, krawcowa Schulza, jedna z bliźniaczek. Razem przynależymy do świata nierealnego, onirystycznego, który Józefa traktuje bezlitośnie. Nie daje mu taryfy ulgowej na zrozumienie tego świta - tłumaczy Agnieszka Ejsmont.

- Punktem wyjścia jest tu podróż Józefa w krainę niepamięci czy szczątkowej pamięci. To wyprawa w przeszłość, jednak taką, o której należy pamiętać, ale nie należy nią żyć. To właśnie ten bagaż, który daje receptę na dziś czy „doładowania” na jutro. Osobiście sądzę, że do przeszłość uciekamy, kiedy znajdujemy się w niepewnej sytuacji, rozterce. Szukamy punktu odniesienia, który pozwoli się w tym odnaleźć. Uciekamy do czasów, gdy byliśmy młodzi i świat kręcił się wokół nas. W odróżnieniu od sytuacji obecnej, kiedy to my jesteśmy manipulowani i zagubieni w rzeczywistości - wyjaśnia Aleksander Maksymiak, reżyser, inscenizator i scenograf spektaklu.

Twórcy

Inscenizacja, reżyseria i scenografia: Aleksander Maksymiak
Muzyka: Zbigniew Karnecki
Przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
Plastyka ruchu: Ewelina Ciszewska
Asystentki reżysera: Dorota Bator, Agnieszka Ejsmont

Występują: Karolina Bartkowiak, Natalia Bloch, Agnieszka Ejsmont, Filip Niżyński, Michał Skiba, Łukasz Staniewski

Realizacja zdjęć do spektaklu: Wrocławska Szkoła Fotografii AFA
Opieka artystyczna: Dobromił Nosek
Projekt plakatu : Iwona Makowska

Czas trwania: ok. 60 min.
Grupa wiekowa:16 +

MD

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: zdjęcia, Wrocław, premiera, Agnieszka Ejsmont, Aleksander Maksymiak
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Magnolia - spektakl 2019
"Magnolia" - Krzysztof Skonieczny przekłada film na język teatru WTW [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z próby i poznajcie komentarz twórców spektaklu.

Rzeźnia numer pięć
Marcin Liber o reżyserii spektaklu "Rzeźnia numer pięć": To realizacja mojego nastoletniego marzenia [FOTO] Wrocław

Przedstawienie we Wrocławskim Teatrze Współczesnym do zobaczenia wkrótce!

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.