Premiery - Teatr

"Babcia na jabłoni" - nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO]

2018-05-29 15:06:12 | Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek prezentuje nową premierę, specjalnie na otwarcie 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Spektakl "Babcia na jabłoni" będzie można oglądać już od 1 czerwca 2018. Prezentujemy komentarz reżysera oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Babcia na jabłoni - spektaklWymyślona babcia i prawdziwa starsza pani

- To opowieść o chłopcu, który nie miał babci, więc ją sobie wymyślił. Ta babcia mieszka na jabłoni i zapewnia mu atrakcje i rozrywki. Na wszystko mu pozwala i jest taką wyśnioną, fantastyczną babcią. Ona zabiera go na przejażdżki końmi, pozwala mu prowadzić samochód i zabiera go na statek piracki. Co ciekawe, jabłoń w mitologii celtyckiej to miejsce, gdzie przesiadują dusze ludzkie. (…) Ta wymyślona babcia z czasem zaczyna zanikać, bo gdzieś obok pojawia się zwykła, samotna, starsza pani. Chłopiec się z nią zaprzyjaźnia i w końcu wszystko zmierza do puenty, której teraz nie zdradzę - mówi Jarosław Kilian, reżyser spektaklu. - Przedstawienie uczy, że trzeba patrzeć na świat oczami wyobraźni, ale też dostrzegać wokół siebie inne, czasem zapomniane, osoby. Trzeba być człowiekiem wrażliwym i pełnym czułości - dodaje. - Pamiętajmy, że to co jest wyjątkowego w babciach, to fakt, że zawsze mają dla nas czas i zawsze chcą słuchać dzieci, a przecież dziecko chce być słuchane i słyszane - zaznacza reżyser.

Przygoda w wyobraźni i prawdziwy świat

- Za pomocą scenografii staramy się rozdzielić to co jest wyobraźnią bohatera i to co jest prawdziwe. W głębi sceny jest świat wyrysowany ręką dziecka, a na pierwszym planie jest np. domowy obiad, zupa, szarlotka, sąsiadka, papużki i inne rzeczy. Jednak te światy się na siebie nakładają, bo dla dziecka te dwa światy często się przeplatają - opowiada Jarosław Kilian. - W spektaklu pojawiają się takie motywy jak piraci, preria czy kowboje, a z drugiej strony - szaleńcza jazda luksusowym samochodem, wesołe miasteczko, strzelnica, salon grozy, kolejka duchów i magiczne lody. W kontraście do tego jest też zwykłe życie i zwykłe czynności, jak cerowanie skarpetki - wylicza reżyser.  

Opis spektaklu

To widowiskowy spektakl dla całej rodziny z szeroką obsadą, bogatą scenografią i porywającą muzyką Krzesimira Dębskiego.

Antek bardzo chce mieć babcię, więc ją sobie… wymyśla. Bo babcia to najlepszy sposób na wszelkie smutki i kłopoty. Babcia Antka mieszka na drzewie, poluje na tygrysy, ujeżdża dzikie konie. Jest wprawdzie trochę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna. Chłopiec spędza z nią cały wolny czas, dopóki do sąsiedniego domu nie wprowadza się... No właśnie, kto?

"Babcia na jabłoni" Miry Lobe, znakomitej austriackiej pisarki porównywanej najczęściej z Astrid Lindgren, jest pełną wdzięku opowieścią o małym chłopcu i jego bardzo nietypowej babci. Ta doskonale znana pokoleniom polskich czytelników książka z pięknymi ilustracjami Mirosława Pokory w 2009 roku została ponownie wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry (seria: Mistrzowie Ilustracji).

Spektakl Jarosława Kiliana dotyka tematu relacji międzypokoleniowych - ważnego i dla dzieci, i dla dorosłych. "Babcia na jabłoni" to przedstawienie dla całej rodziny z szeroką obsadą, widowiskową scenografią Weroniki Karwowskiej i muzyką Krzesimira Dębskiego graną na żywo przez znakomitych muzyków: Bartka Miarkę i Michała Bocka.

BABCIA NA JABŁONI | wiek: 5+  
Spektakl na motywach książki Miry Lobe
Prawa autorki na terenie Polski reprezentuje ADiT

Duża Scena
Czas trwania: 95 min. z przerwą
BILETY - 25 zł n. / 20 zł u. / 18 zł gr.   

MD

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, przedstawienie, Wrocław, zdjęcia, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Medea
"Medea" - spektakl laureata konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z przedstawienia Tomasza Szczepanka.

Beata Śliwińska
Beata Śliwińska zaprasza na spektakl "Filadelfijska opowieść" [WIDEO, FOTO] Wrocław

Aktorka gra Tracy Lord w komedii Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Halo - spektakl
"Halo?" - premiera spektaklu Studia Kokyu w Instytucie Grotowskiego [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Polecamy
Premiera "Borysa Godunowa" w Operze Wrocławskiej
Premiera "Borysa Godunowa" w Operze Wrocławskiej Wrocław

To dramat historyczny, opisujący mechanizmy władzy w XVII-wiecznej Rosji, jednak jego przesłanie - los rządzonego ludu i poczynania władzy - pozostaje uniwersalne.

Ostatnio dodane
Medea
"Medea" - spektakl laureata konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z przedstawienia Tomasza Szczepanka.

Beata Śliwińska
Beata Śliwińska zaprasza na spektakl "Filadelfijska opowieść" [WIDEO, FOTO] Wrocław

Aktorka gra Tracy Lord w komedii Teatru Polskiego we Wrocławiu.