Dzieje się - Teatr

"Actor's Hub" - ruszają warsztaty aktorskie w Instytucie Grotowskiego

2018-10-16 11:26:55 | Wrocław

16 października 2018 w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu startuje nowy, międzynarodowy projekt pod nazwą „Actor’s Hub”. Jesienna edycja - Japanese Traces - poświęcona zostanie japońskiej tradycji butō i metodzie aktorskiej Tadashiego Suzukiego.

Daisuke Yoshimoto, fot. Joanna Stoga„Actor’s Hub” – nowy projekt Instytutu Grotowskiego – organizowany będzie cyklicznie: jesienią (październik–listopad) i wiosną (kwiecień). To cykl warsztatów skupionych wokół treningu aktorskiego, badanego w Instytucie Grotowskiego od roku 2004. W ciągu kilku intensywnych tygodni uczestnicy będą mogli zgłębić techniki aktorskie oraz praktyki i filozofie ruchu z całego świata. Udział w warsztatach pozwala odkryć potencjał ekspresji oraz nauczyć się odczuwania i rozumienia scenicznej obecności. Warsztatom towarzyszyć będą pokazy pracy i spotkania z artystami.
 
Jesienna edycja odbywa się pod hasłem Japanese Traces. Poświęcona zostanie głównie tradycji butō – współczesnej japońskiej sztuki scenicznej (m.in. warsztaty poprowadzą Daisuke Yoshimoto oraz tancerze Tomoe Shizune & Hakutobo), metodzie aktorskiej Tadashiego Suzukiego – serii rygorystycznych ćwiczeń rozwijających świadomość i kontrolę energii, oddechu i równowagi, a także japońskiej sztuce walki aikido. Część japońską dopełnią m.in. metoda pracy Theodorosa Terzopoulosa – intensywny trening psychofizyczny dla aktorów, bazujący na kontroli oddechu i biomechanika teatralna Wsiewołoda Meyerholda stanowiąca syntezę tradycji teatru europejskiego i teatrów Wschodu, trening skupiony na nauczaniu najbardziej fundamentalnych zasad rzemiosła aktorskiego.

Program warsztatowy adresowany jest do osób posiadających doświadczenie teatralne: profesjonalnych aktorów, studentów szkół aktorskich, tancerzy, choreografów, performerów oraz instruktorów i praktyków teatralnych. Tegoroczna edycja przewidziana jest jako całościowy, zamknięty program, obejmujący wszystkie warsztaty w październiku i listopadzie, ale możliwe jest wzięcie udziału w wybranych sesjach.

Dodatkowo w ramach Actor’s Hub odbędą się otwarte pokazy pracy. W październiku amerykański reżyser Kameron Steele (20 października 2018), który od trzydziestu lat jest aktorem i tłumaczem Tadashiego Suzukiego, zademonstruje i omówi kluczowe ćwiczenia i pojęcia metody Suzukiego. W listopadzie zobaczymy pokaz pracy  metody Tomoe butō (10 listopada 2018), który poprowadzą Kagaya Sanae i Irisawa Satahiko z zespołu Tomoe Shizune & Hakutobo Butoh, a także pokaz pracy Aleksieja Lewińskiego (16 listopada 2018), który dotyczyć będzie biomechaniki teatralnej stworzonej przez Wsiewołoda Meyerholda i jego aktorów w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.

Wstęp na pokazy pracy jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Szczegółowy program dostępny na http://grotowski-institute.art.pl.

ip

fot. Instytut Grotowskiego, Daisuke Yoshimoto, autor zdjęcia: Joanna Stoga/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocław, techniki aktorskie, 2018, Japanese Traces, Tadashi Suzuki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Świebodzki OFF
Świebodzki OFF - rusza przegląd spektakli alternatywnych Wrocław

Sprawdź, jakie przedstawienia offowe będzie można zobaczyć we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.