Premiery - Teatr

Zbliża się polsko-japoński "Kosmos" w Instytucie Grotowskiego

2023-02-07 13:36:11 | Wrocław

W Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, w Studiu Na Grobli, od stycznia 2023 trwają próby do polsko-japońskiego spektaklu "Kosmos" na podstawie powieści Witolda Gombrowicza. Spektakl reżyseruje Hiroshi Koike. Premiera odbędzie się 17 i 18 lutego 2023 roku w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Kosmos spektakl

Polsko-japoński "Kosmos" we Wrocławiu

„Kosmos” to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne. Po raz pierwszy Instytut Grotowskiego współprodukuje spektakl wraz z japońskim partnerem – Hiroshi Koike Bridge Project. Spektakl stanowi adaptację powieści Witolda Gombrowicza, reżyseruje go wybitny twórca z Japonii, Hiroshi Koike. W obsadzie znaleźli się zarówno japońscy, jak i polscy aktorzy, wyłonieni podczas przesłuchań: Davit Baroyan, Alicja Czerniewicz, Kaśka Dudek, Marek Gluziński, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska oraz Azusa Fukushima, Jinya Imai i Makoto Matsushima.

Słowo „kosmos” oznacza kompletny, uporządkowany, harmonijny system. „Kosmos” Witolda Gombrowicza to świat chaosu. Chaos przedstawiony w jego powieści pozwala przyjrzeć się lepiej światu, w którym obecnie żyjemy. Ludzkość wkroczyła w krytyczną epokę i pogrąża się w chaosie. Jakże proroczy okazuje się świat wykreowany przez Gombrowicza! Czy istnieje sposób na znalezienie harmonii w chaosie, byśmy mogli stawić czoło krytycznym zmianom, przed którymi stoimy?

"Kosmos" Gombrowicza w teatrze

Jak zrealizować „Kosmos” Gombrowicza w teatrze? Jak mierzyć się z jego słowem i światem przedstawionym? Odpowiedź jest prosta: poprzez fizyczność. Japoński reżyser Hiroshi Koike zaprosił do współpracy polskich i japońskich performerów wywodzących się z różnych tradycji ruchowych. Na scenie zobaczymy elementy tradycyjnego japońskiego teatru nō oraz współczesne formy choreografii i tańca improwizowanego. Językiem dialogu jest język ojczysty każdego wykonawcy. W spektaklu aktorzy mówią więc po polsku, ormiańsku i japońsku. Muzyka stanowi połączenie nowoczesnego jazzu, elektronicznych bitów z wykorzystaniem różnych instrumentów z Azji i Europy, na żywo wykonają ją Wacław Zimpel i Jinya Imai.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Nikodem Karolak, dyrektor InlanDimensions International Arts Festival. Swym pomysłem podzielił się z Hiroshim Koike w 2019 roku, gdy obchodzono 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Wtedy też odbyła się pierwsza edycja festiwalu, która miała miejsce we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. Propozycję współpracy z Instytutem Grotowskiego Hiroshi Koike powitał z wielkiem entuzjazmem. Wielbiciel polskiej sztuki, szczególnie dizajnu, od wielu lat interesował się twórczością Jerzego Grotowskiego, zwłaszcza jego podejściem do teatru.

Hiroshi Koike jest założycielem zespołu Pappa TARAHUMARA, z którym w latach 1982–2012 zrealizował 55 spektakli jako reżyser i choreograf, nieustannie przekraczając granice gatunków w aktorstwie, tańcu, sztuce i muzyce. W 2012 roku zainicjował projekt Hiroshi Koike Bridge Project (HKBP), którego misją jest realizacja we współpracy z innymi artystami przedsięwzięć edukacyjnych, artystycznych i popularyzatorskich. W ramach HKBP Hiroshi Koike zrealizował w Azji 21 spektakli. Reżyser tworzył w 10 krajach, a jego spektakle zostały zaprezentowane w ponad 40.

Był zapraszany do współpracy z artystami z całego świata. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Fundacji Kulturalnej w Tsukubie, przewodniczącego Azjatyckiego Forum Sztuk Performatywnych oraz członka Komitetu Fundacji Japońskiej (2005–2011). Związany z Uniwersytetem Sztuki Musashino, jako pierwszy reżyser teatralny wykłada na Wydziale Scenografii, Wystawiennictwa i Projektowania Ubioru. Jest również dyrektorem i założycielem Instytutu Sztuk Performatywnych, instytucji edukacyjnej kształcącej artystów oraz autorem dwóch książek.

Spektakl stanowi owoc współpracy trzech podmiotów: Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Hiroshi Koike Bridge Project oraz Fundacji Pomosty. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce.

Twórcy i obsada spektaklu

Scenariusz i reżyseria: Hiroshi Koike

Muzyka: Wacław Zimpel

Występują: Davit Baroyan, Alicja Czerniewicz, Kaśka Dudek, Azusa Fukushima, Marek Gluziński, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Jinya Imai, Makoto Matsushima

Scenografia – koncepcja i realizacja: Hiroshi Koike, Piotr Jacyk, Makoto Matsushima, Jarosław Siejkowski
Wideoart: Adrian Jackowski 

Światło: Jarosław Fret, Daniel Kuźma

Kostiumy: Edyta Krysińska

Lalki: Małgorzata Braszka

Przekład scenariusza: Przemysław Sztafiej

Asystentka reżysera: Marie Kuroda

Producent: Jarosław Siejkowski

Koprodukcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, SAI Inc. / Hiroshi Koike Bridge Project
Partner: Fundacja Pomosty

Dofinansowano przez Agency for Cultural Affairs Government of Japan in the fiscal year 2022

Czas trwania: 120 min

ip

fot. próby spektaklu "Kosmos", fot. Tobiasz Papuczys

Słowa kluczowe: spektakl, twórcy, premiera, Wrocław, Teatr Grotowskiego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Halka - Opera Wrocławska
Spektakl "Halka" premierowo na deskach Opery Wrocławskiej [FOTO, WIDEO] Wrocław

Zobacz zdjęcia i wideo z próby przed premierą!

Manon
"Manon", czyli niszczycielska siła miłości w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

To ostatnia z premier w sezonie 2021/2022!

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.