Dzieje się - Teatr

Nadchodzi 5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

2018-04-24 09:38:16 | Wrocław

Dyrekacja wraz z zespołem Wrocławskiego Teatru Lalek w dniu 23 kwietnia rozpoczyna sprzedaż biletów na 5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. W 2016 roku Przegląd, dotychczas odbywający się co roku, zmienił formułę na biennale. Dwuletnia przerwa między kolejnymi edycjami festiwalu ma sprawić, że jego program będzie jeszcze ciekawszy.

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży w regionie. Jego główną ideą jest prezentacja najciekawszych, nowatorskich, różnorodnych tematycznie i formalnie spektakli dla dzieci, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. „Nowy teatr” rozumiemy w tym przypadku jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii, śmiałych reinterpretacji klasyki i nowoczesnych form inscenizacyjnych. Zarówno w pracy nad Przeglądem, jak i stałym repertuarem WTL stawiamy sobie za cel zmianę przyzwyczajeń widowni. Nie chcemy, żeby teatr lalek kojarzył się dzieciom wyłącznie z tradycyjnymi formami i klasycznymi technikami animacji, ale z miejscem nowoczesnym i otwartym na eksperymenty, w którym nawet najmłodszych traktuje się jak pełnoprawnych partnerów w rozmowie o współczesnym świecie.

Spośród 62 przedstawień zgłoszonych do tej edycji Przeglądu zostało wybrane 18 różnych spektakli z Polski i z zagranicy. W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od „najnajów” (0-3 lat) po nastolatków. Wrocławski Teatr Lalek pokaże najnowszą premierę, zaplanowaną specjalnie na otwarcie tej edycji Przeglądu, i przedstawienie przygotowane przez teatralną grupę młodzieżową od 2017 r. działającą przy WTL. Ważną cechą wspólną spektakli, jest to, że ich twórcy poszukują dla siebie nowych form wyrazu lub korzystają z klasycznych technik animacji w nowatorski, intrygujący sposób.

W programie pojawia się także wiele przedstawień poruszających zagadnienia związane z ideą narodu, ojczyzny, tożsamości (budowanie wspólnoty, życie na emigracji, odczytywanie na nowo mitów narodowych i kształtowanie tożsamości lokalnej). Były to tematy bardzo często podejmowane przez twórców teatralnych w ostatnich dwóch latach. Międzynarodowy charakter tej edycji wzmocnią dwa przestawienia z Czech – wielokrotnie nagradzane na europejskich festiwalach, a rzadko obecne na polskich scenach.

Do misji Wrocławskiego Teatru Lalek należy m.in. przygotowywanie młodego widza do regularnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i świadomego odbioru sztuki, dlatego też wśród wydarzeń towarzyszących Przeglądowi znajdą się, jak w latach ubiegłych, spotkania z twórcami i cykl kilkudziesięciu bezpłatnych interdyscyplinarnych warsztatów w ramach plenerowego Ogrodu Sztuk – w tym roku odbywającego się pod hasłem „Sztuka dzieci”. Sztuce tworzonej przez dzieci zostanie poświęcony także dziecięcy panel dyskusyjny z ich udziałem.

Program dostępny na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek.

KK/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Lalek, biennale, dzieci, festiwal
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
FeTA 2023
Startuje nabór na Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich 2023

Organizatorzy czekają na krótkie monodramy, które w kwietniu zostaną ocenione przez profesjonalne jury.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.