Dzieje się - Teatr

Miasto, którego nie było KEJ-OS-THE-AT-ER

Przegląd działalności cyrkowo teatralnej kolektywu Kajos

2021-09-15 11:36:10 | Wrocław

Spektakl będzie można zobaczyć w dniach 24 i 25 września o 19:30 w Niebieskim Namiocie KEJOS na wrocławskich Opatowicach. Jest to niezwykłe widowisko, które łączy sztukę teatralną i cyrkową. Intrygującą mieszankę zawdzięczamy Kolektywowi Kejos. Dowiedz się więcej o wydarzeniu i popularyzatorach idei Nowego Cyrku jako formy sztuki.

Przegląd działalności cyrkowo teatralnej kolektywu Kajos

Historia "Miasta, którego nie było"

Spektakl wyprodukowany został z okazji Jubileuszu 700 – lecia Miasta Lublina przez festiwal Carnaval Sztukmistrzów i Stowarzyszenie KE-JOS-THE-AT-ER z Wrocławia przy współpracy z Centrum Biblioteczno Kulturalnym FAMA we Wrocławiu oraz Festiwalem OFCA w Oleśnicy.

Na czym polega wyjątkowość spektaklu?

Miasto, którego nie było to spektakl teatralno-cyrkowy. Łączy w sobie techniki sztuki cyrkowej, takie jak akrobatyka, akrobatyka powietrzna, Cyr wheel i żonglerka, z elementami teatru tańca, teatru ruchu i teatru plastycznego. Połączenie to jest możliwe dzięki wyjątkowemu na polską skalę zespołowi złożonemu z doświadczonych ludzi teatru oraz artystów związanych z tańcem, muzyką i nurtem Nowego Cyrku.

700-lecie Miasta Lublina

Inspiracją do powstania scenariusza była przedwojenna historia Lublina, legendy, mity, opowiadania oraz twórczość artystów związanych z miastem, takich jak Franciszka Arnsztajnowa, I.B Singer, Edward Hartwig. Przedstawieniu towarzyszy grana na żywo muzyka, inspirowana folklorem polskim, żydowskim, ukraińskim i cygańskim, a także polskimi szlagierami dwudziestolecia międzywojennego.

O czym jest "Miasto, którego nie było"?

Spektakl opowiada o mieście częściowo wyobrażonym. Przestrzeni spotkań ludzi odmiennych i nie do końca poznanych. Miejscu nieustannego krzyżowania się kultur, postaw, sposobów na życie. Prowadzi to z jednej strony do nieuchronnych nieporozumień i konfliktów, a z drugiej – do tworzenia życiodajnej energii, która buduje przestrzeń społeczno-kulturową miasta. Poprzez przywołanie zarówno fikcyjnych, jak i prawdziwych historii, stworzony został wielowymiarowy, oniryczny świat, którego być może nigdy nie było, z pewnością już nie ma, ale w jakiś sposób przeczuwamy jego potencjalną obecność.

Kolektyw KEJOS

Teatr pod nazwą Kolektyw KEJOS działa niezależnie w ramach Stowarzyszenia KEJ-OS-THE-AT-ER, które od 2004 r. pracuje na rzecz popularyzacji idei Nowego Cyrku jako formy sztuki. Kolektyw KEJOS to przede wszystkim grupa artystów, która w swej pracy skupia się nad wykorzystaniem technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi takimi jak teatr, taniec, muzyka czy multimedia. Spektakle grupy łączą w sobie różnorodne dziedziny sztuki uporządkowane, podobnie jak w teatrze, według pewnego scenariusza, tematu i historii. W odróżnieniu od tradycyjnego cyrku pokazy kolektywu stanowią nie tylko serię sztuczek, lecz spójną artystyczną wypowiedź.

Działania prowadzone przez członków KEJOS

KEJOS zajmuje się działalnością:

  • artystyczną: produkcja spektakli, współorganizowanie festiwali i innych wydarzeń kulturalnych;
  • edukacyjną: praca z dziećmi i młodzieżą i dorosłymi – warsztaty artystyczne: „cyrk dla aktorów, teatr dla cyrkowców”;
  • naukową: organizacja konferencji o cyrku jako formie sztuki oraz dokumentacja osiągnięć współczesnego cyrku w Polsce.   

Członkowie Kejos aktywnie uczestniczą we współtworzeniu festiwalu Carnaval Sztukmistrzów, OFCA, Cyrkopole i innych wydarzeń w Polsce i zagranicą. Od 2016 roku KEJOS wraz z Centrum Biblioteczno Kulturalnym FAMA we Wrocławiu współtworzy Centrum Nowego Cyrku – miejsce popularyzacji idei, rozwoju i praktykowania Nowego Cyrku.

ip

fot. Materiały Partnera

Słowa kluczowe: Miasto którego nie było, Spektakl teatralno-cyrkowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Wrocławski Teatr Pantomimy wystąpi z artystami z Korei Południowej

To współpraca w ramach projektu "Alice Art=A Live Art".

Jestem kim chcesz - audiomusical
Teatr Muzyczny Roma i Audioteka nagrali pierwszy polski audiomusical [WIDEO]

"Jestem kim chcesz" to historia na motywach Pigmaliona George'a Bernarda Shawa.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.