Dzieje się - Teatr

Majakowski wraca do Współczesnego!

2009-05-08 15:54:20 | Wrocław

 Po kilkumiesięcznej przerwie na deski Wrocławskiego Teatru Współczesnego wraca spektakl „... np. Majakowski" w reżyserii Krystyny Meissner. Przedstawienie oglądać będzie można między 12 a 17 maja 2009.

Wygraj bilet na spektakl 17 maja>>

Włodzimierz Majakowski zginął od strzału w serce, tak jakby właśnie ono było odpowiedzialne za trudy życia. Na początku lat 20-tych minionego stulecia, kilka lat przed swoją samobójczą śmiercią, powiedział: „Umrzeć w tym życiu - to rzecz łatwa, tworzyć życie - o wiele trudniej".

Utwór „Pluskwa", napisany w 1928 roku, jest swoistym preludium do jego samobójstwa. Pełen zapału, żarliwy zwolennik rewolucji, przy tym rozkochany w człowieku poeta, nie uniknął głębokiego rozczarowania porewolucyjnym reżimem. A reżim - nim.

To satyra obyczajowa o robotniku, który z radosnego mieszczucha staje się jedną z atrakcji „ogrodu zoologicznego przyszłości". Trudno polubić bohatera w pierwszych scenach, w których poznajemy go jako prymitywnego, czasem śmiesznego człowieka. Jednak zaczyna on budzić litość i naturalne zrozumienie, gdy przez współczesnych naukowców nie zostaje zaliczony do rodzaju ludzkiego. Groźba bolszewickiej dehumanizacji dopełnia się w nowej, współczesnej dekoracji telewizyjnej machiny. W tym spektaklu obecność Majakowskiego jest wyczuwalna. Tworzy on swój własny teatr na naszych oczach.

Pierwsza część spektaklu jest wystawiona na dużej scenie teatru, jako próba generalna spektaklu "Pluskwy" w czasach Majkowskiego, która czeka na akceptację cenzury. Druga część, grana na małej scenie, przypominającej studio telewizyjne. To reportaż medialny z eksperymentu naukowego - odmrażania człowieka sprzed stu lat.

Krystyna Meissner o spektaklu: - Interesuje mnie człowiek, artysta szukający sensu życia w całkowitym zaangażowaniu się w ideę. Ideę wydającą się niezbędną dla zbawienia świata, która okazuje się wielkim oszustwem. To może być komunizm, każda religia, nawet nazizm w swoich pierwszych deklaracjach. To historia człowieka/artysty, który żyje w nieustannej gorączce. Bez tej, stale podwyższonej, temperatury życia nie potrafi się odnaleźć. Unicestwia siebie wobec małostkowości świata.

Spektakle 12-14 maja godz. 19:15 oraz 16-17 maja godz. 19:15

MAS/PW

Zobacz trailer:



Słowa kluczowe: np majakowski wrocławski teatr współczesny spektakl przedstawienie krystyna meissner
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kongres futurologiczny
Agnieszka Jakimiak o spektaklu "Kongres futurologiczny": Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość [FOTO]

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie zadebiutuje 11 czerwca.

pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.