Dzieje się - Teatr

Białe Małżeństwo: dodatkowy spektakl w niedzielę

2010-11-10 10:12:55 | Wrocław

14 listopada, w niedzielę, o godz. 16.00 zespół Wrocławskiego Teatru Współczesnego zaprasza na dodatkowy spektakl „Białego małżeństwa” Tadeusza Różewicza w reżyserii Krystyny Meissner.

Kasa WTW czynna będzie do soboty od 12.00 do 19.00, w niedzielę: 2 godziny przed spektaklem. 11 listopada (czwartek) kasa będzie nieczynna.

Trzydzieści pięć lat po głośnej premierze Kazimierza Brauna na deski Wrocławskiego Teatru Współczesnego wraca „Białe małżeństwo” Tadeusza Różewicza. Napisany w 1973 roku dramat to tekst o terrorze języka i terrorze płci (zarówno tej biologicznej, jak i tej kulturowej), o niemożności ucieczki od ról wyznaczanych nam przez społeczeństwo i od tych, w które wpycha nas własne ciało. To także tekst o poszukiwaniu wolności, pragnieniu oryginalności i swobody ekspresji. Dramat-pytanie, czy istnieje jakaś alternatywa dla binarnej wizji świata i człowieka? Ale przede wszystkim to niesłychanie przenikliwy, niezmiennie aktualny, gorzki i śmieszny zarazem, obraz kondycji erotycznej Polaka.

Różewiczowska narracja mieni się od cytatów i parafraz. Brak linearności sprawia, że niczym w kalejdoskopie, w każdej z 13 scen przyglądamy się jednej rodzinie z trochę innej perspektywy i w trochej innej konstelacji. W genialny sposób mamy zaprezentowane wszystkie możliwe formy, jakie przybiera i w jakich objawia się pożądanie, wszelkie lęki i frustracje, traumy i kompleksy, przesądy i stereotypy. Historia Bianki, pozornie zwyczajnej dziewczyny, która dojrzewa i za chwilę zostanie wydana za mąż, staje się traktatem o męsko-damskiej relacji, o istocie bycia z drugim człowiekiem. Idea białego małżeństwa jawi się jako alternatywa dla człowieka boleśnie odczuwającego tragiczny podział na duszę i ciało. Pytanie tylko, czy jest to idea możliwa do zrealizowania?

Tadeusz Różewicz
Białe Małżeństwo
Reżyseria i opracowanie muzyczne:
Krystyna Meissner
Scenografia: Andrzej Witkowski
Muzyka: Piotr Dziubek
Choreografia: Maćko Prusak
Asystent reżysera: Piotr Łukaszczyk
Inspicjent: Katarzyna Krajewit
Występują: Katarzyna Bednarz, Anna Błaut, Elżbieta Golińska, Katarzyna Z. Michalska, Ewelina Paszke–Lowitzsch, Michał Dudziński (PWST), Mieszko Barglik (gościnnie), Piotr Łukaszczyk, Jacek Piątkowski (gościnnie), Tadeusz Ratuszniak, Jerzy Senator
oraz
Barbara Chodorowicz, Aleksandra Dytko (IV rok PWST), Dorota Kozikowska, Jolanta Solarz (IV rok PWST), Małgorzata Zagrodzka
Premiera: 10 września 2010, godz. 19.15, Duża Scena

Źródło: Wrocławski Teatr Współczesny  

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Motyl - spektakl WTL
Zaplanuj ferie 2020 we Wrocławskim Teatrze Lalek Wrocław

Brak pomysłu na ferie? Wrocławski Teatr Lalek przygotował bogata ofertę kulturalną!

PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.