Dzieje się - Teatr

41. edycja PPA już w październiku! Szczegóły konkursu, koncertów i Nurtu Off

2020-08-13 14:27:03 | Wrocław

Jesienna edycja 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 9-15 pażdziernika. Przed nami II etap i finał konkursu w Nurcie Głównym oraz siedem spektakli w Nurcie OFF.

41. PPA - jesień 2020

Sztuka jak miłość, cierpliwa jest 

Tegoroczni wykonawcy musieli wykazać się nie lada cierpliwością, bo po pierwszy etapie, który odbył się na początku lutego przyszło im czekać ponad 8 miesięcy, by móc stanąć do dalszej rywalizacji. II etap Konkursu Głównego odbędzie 12 pażdziernika na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol. Usłyszymy 23 wokalistów, którzy pod okiem Ścibora Szpaka powalczą o miejsce w finale. Uczestników oceniać będzie Rada Artystyczna PPA: Maja Kleszcz, Kinga Preis, Justyna Szafran, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski, Bogusław Sobczuk. Wykonawcy, którzy zostaną zakwalifikowani do Finału, będą brać udział w warsztatach pod kierunkiem Magdy Sekuły-Lemberger, wokalistki, pedagożki i trenerki głosu.

Wielki Finał 

Trzy dni później, 15 października zaplanowany został Koncert Finałowy. W pierwszej części usłyszymy uczesników Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki w reżyserii Pawła Palcata. Natomiast część druga, to występ zeszłorocznego zwycięzcy Raplha Kamińskiego. Młody artysta zaprezentuje swój koncert - spektakl muzyczny zatytułowany "Kora" opieracjąc się o piosenki Kory Maanamu.  

Nurt OFF

Konkurs Off odbywa się po raz piętnasty, podczas każdej edycji PPA widzowie mogą obejrzeć od sześciu do dwunastu offowych przedstawień. Bilety na te spektakle kosztują złotówkę. Autorzy projektów otrzymują dofinansowanie i wsparcie produkcyjne, a najlepsze przedstawienie nagradzane jest statuetką Tukana Off i nagrodą w wysokości 10 tysięcy zł.

Podczas tegorocznej edycji w Jury Nurtu Off zasiądą: Agata Saraczyńska – dziennikarka,
Filip Zawada – pisarz, muzyk, fotograf, Grzegorz Laszuk – reżyser – lider Komuny

Warszawa, i Tomasz Leszczyński – aktor, muzyk.

Mury krzyczą albo Uliczna śpiewka

Napisy na ulicznych murach – emanacja skrajnych uczuć – często dowcipne, zaskakujące, błyskotliwe, stały się inspiracją do scenariusza. To historia dwóch bohaterów, których łączy gniew i frustracja, a nie umieją sobie z tym poradzić inaczej niż przelewając swoje uczucia na mury. Niejako współczesna opowieść o Kainie i Ablu, w której potrzeba akceptacji daje impuls bratobójczej zbrodni.
Występują: Rafał Derkacz i Albert Pyśk, który także komponuje muzykę do
spektaklu, reżyseruje Magda Drab.
Siedem spektakli w Nurcie Off #41PPA

Modlitwy (tych, którzy się nie modlą)

Bunt i niezgoda, walka o siebie, walka z bóstwem, a jednocześnie przemożna potrzeba odnalezienia i nazwania Boga – mało znany tekst Janusza Korczaka staje się kanwą offowego spektaklu. Małgorzata Wojciechowska i Maciej Zakrzewski (aktorka i muzyk, zdobywcy Tukana Off na 38. PPA za spektakl o internetowym hejcie) chcą nieco „odczarować” Korczaka, pamiętanego głównie jako autora książek dla dzieci, pioniera nowoczesnego wychowania i ofiarę Holokaustu. W poszukiwaniu formuły tej ceremonii czy scenicznej iturgii otrą się zapewne o świętokradztwo, ale ich poszukiwaniom towarzyszyć będzie określenie: ECCE HOMO.

Biała szmata

Muzyczno-taneczny spektakl, w którym rolę symbolu twórczości i odczuć głównego bohatera pełni białe płótno, rozdzierane, deptane i poniewierane. Opowieść o tym, jak zostaje się artystą i jaką cenę trzeba zapłacić za oryginalność w sztuce. W spektaklu wykorzystane będą fragmenty młodzieńczej autobiografii Marca Chagalla Moje życie.
Spektakl tworzą: Katarzyna Krzewińska, kompozytorka, instrumentaliści: Anna Rodak, Weronika Szlachetko, Grzegorz Piasecki i Dominik Maciążek, performerzy: Michał Zborowski, Martyna Rak, Monika Kolbusz, Karolina Bodziony-Mikłaszewicz, Agnieszka Ejsymont, Ewelina Opłatkowska, Nina Sławińska, Weronika Kwiatkowska, Kalina Zych, Amelia Honsza, Hanna Szymczak, Greta Pardyka, Ewa Tabaka, Paulina Rucińska i Jacek Gołdyka, choreograf i performer Jan Nykiel oraz reżyserka Magdalena Nykiel.

Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki

Starszy brat Józefa Piłsudskiego, postać nietuzinkowa, znany jest bardziej za granicą niż w kraju. Jego badania nad kulturą Ajnów należą do największych dokonań etnografii I poł. XX wieku. Jako członek rosyjskiej organizacji rewolucyjnej – Woli Ludu – miał zdobyć ładunek do bomby użytej w zamachu na cara. Karę śmierci zamieniono mu na 15 lat zsyłki; na Sachalinie poznał kulturę Ajnów i ożenił się z Ajnuską. W spektaklu wykorzystane będą zapisy fonograficzne, których dokonał na woskowych wałkach w 1903 roku na wyspie Hokkaido – około stu rozmów i śpiewów ludności tubylczej. Projekt firmuje Fundacja Pomysłodalnia, na scenie zobaczymy aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni: Karolinę Merdę i Krzysztofa Wojciechowskiego.

Kwadrat

Dwóch młodych aktorów krakowskiego Starego Teatru – Stanisław Linowski i Łukasz Szczepanowski – w nieokreślonej, ale zamkniętej przestrzeni. Dwóch chłopców, skazanych na siebie nawzajem. Co dzieje się z ludźmi w miejscu, z którego nie ma wyjścia? Odarta z konkretu relacja, której tłem staje się niezrozumiała wojna, konfrontacja problemów młodych ludzi z bezpiecznej i sytej Europy z tymi, których codzienność doświadcza znacznie srożej. Narracją spektaklu są piosenki z repertuaru Grubsona, Nosowskiej, Fisza, Waglewskiego i
innych współczesnych polskich twórców. Reżyseria i dramaturgia: Ewa Kaim i Radosław Maciąg, kierownik muzyczny: Dawid Sulej Rudnicki.

Śmierć Człowieka-Wiewiórki


Tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Roberta Traczyka. Historia lewicowej, terrorystycznej Grupy Baader-Meinhof. Dlaczego mit rewolucjonisty okazuje się tak atrakcyjny dla popkultury? Opowiadana przy pomocy pacynek punk-opera, zrealizowana w postindustrialnej estetyce.
Występują: Mateusz Brodowski, Patrycja Bukowczan, Joanna Krawczyk i Michał Rybak. Scenografia: Marta Czujowska, muzyka: Dawid Dorożyński. Siedem spektakli w Nurcie Off #41PPA

Najczęściej zadawane pytania. Rewia Drag Queen

Novy Ruch Teatr, najmłodsze dziecko na teatralnej mapie Wrocławia, przedstawia opowieść o środowisku drag queens i sztuce, którą się zajmują. W spektaklu wystąpią prawdziwe polskie drag queens: Papina McQueen, Filodendron Monstera, Twoja Stara, Ka Katharsis i aktor-tancerz Elloy Gallego Moreno. Osią akcji jest przygotowanie do rewii, motyw przeistaczania się w postać, zabawa konwencjami, stylami i gatunkami zakłada
interakcję z publicznością. Reżyseria: Piotr Soroka, dramaturgia: Agnieszka Charkot, choreografia: Agnieszka Dziewa, kostiumy i scenografia: Adam Królikowski, muzyka: Szymon Tomczyk.

MK/ip



Mury krzyczą albo Uliczna śpiewka, reż. Magda DrabModlitwy (tych, którzy się nie modlą), Małgorzata Wojciechowska i MaciejZakrzewskiBiała szmata, reż. Magdalena NykielBronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki, Fundacja PomysłodalniaKwadrat, reż. Ewa Kaim i Radosław MaciągŚmierć Człowieka-Wiewiórki, reż. Robert TraczykNajczęściej zadawane pytania. Rewia Drag Queen, Novy Ruch Teatr, reż.Piotr SorokaMury krzyczą albo Uliczna śpiewka, reż. Magda DrabModlitwy (tych, którzy się nie modlą), Małgorzata Wojciechowska i MaciejZakrzewskiBiała szmata, reż. Magdalena NykielBronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki, Fundacja PomysłodalniaKwadrat, reż. Ewa Kaim i Radosław MaciągŚmierć Człowieka-Wiewiórki, reż. Robert TraczykNajczęściej zadawane pytania. Rewia Drag Queen, Novy Ruch Teatr, reż.Piotr Soroka

Słowa kluczowe: konkurs, teatr, ppa, capitol, piosenka aktorska, przegląd, II etap, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Monodram Zdzisława Kuźniara
Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru [Program] Wrocław

Zobaczymy m. in. wrocławską premierę monodramu Zdzisława Kuźniara!

Paragraf/Artykuł 2021
Zbliża się festiwal "Paragraf/Artykuł" w ramach "Teatru na faktach" Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 roku we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.