Dzieje się - Teatr

14 lat temu zmarł Jerzy Grotowski

2013-01-12 15:36:34 | Wrocław

W poniedziałek mija 14 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych i badaczy kultury – Jerzego Grotowskiego. Spotkanie „Laboratorium Dziady”, które odbędzie się z tej okazji, zainicjuje projekt upamiętnienia miejsc pochówku wybitnych wrocławian. Wezmą w nim udział myśliciele i znawcy teatru.


Jerzy Grotowski jest uznawany za jednego z największych reformatorów teatru XX wieku. Reżyser teatralny, praktyk i teoretyk kultury oraz badacz zachowań ludzkich w sytuacjach metacodziennych. Wraz z Ludwikiem Flaszenem w 1959 roku objął kierownictwo w Teatrze 13 Rzędów w Opolu i przekształcił go w Teatr Laboratorium, w którym ucieleśnił ideę „teatru ubogiego”. Grotowski w okresie parateatru poszerzył granice teatru – podział na aktorów i widzów ulegał zatarciu, tworząc wspólny obszar spotkania. Realizując projekty artystyczne z międzynarodową wielokulturową grupą uczestników w ramach Teatru Źródeł, stał się jednym z prekursorów rozpoznających punkty przecięcia teatru i antropologii. Od 1986 roku do swej śmierci Grotowski poświęcił się poszukiwaniom określanym mianem Sztuka jako wehikuł.


W najbliższy poniedziałek (14 stycznia) minie 14 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego. Z tej okazji Instytut jego imienia organizuje spotkanie „Laboratorium Dziady”, w którym udział wezmą wybitni znawcy teatru oraz naukowcy. Spotkanie ma zainicjować wyjątkowy program, rozwijany w perspektywie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ma on w założeniu upamiętniać miejsca pochówku wybitnych twórców kultury, którzy działali w stolicy Dolnego Śląska i którzy spoczywają na wrocławskich cmentarzach. Organizatorzy planują, aby spotkania odbywały się regularnie. – Chcielibyśmy, aby był to projekt długofalowy, w perspektywie roku 2016 – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. – Myśleliśmy o pewnego rodzaju szlaku artystycznym lub mapie, upamiętniającej wielkich wrocławian. Na razie jednak są to tylko plany – dodaje.


W spotkaniu udział wezmą – Ludwik Flaszen, współzałożyciel Teatru Laboratorium i najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego; prof. Janusz Degler – literaturoznawca i teatrolog, współredaktor tomu „Teksty z lat 1965 –1969” Jerzego Grotowskiego; Maciej Łagiewski – historyk, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia; Krzysztof Czyżewski – dyrektor artystyczny ESK Wrocław 2016 oraz Jarosław Fret – Dyrektor Instytutu Grotowskiego.


„Laboratorium Dziady” odbędzie się w poniedziałek (14 stycznia) o godzinie 18.00 w historycznej Sali Teatru Laboratorium. Wstęp wolny. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

ip

Słowa kluczowe: Wrocław Jerzy Grotowski reżyser rocznica śmierci znani wrocławianie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
[off].REC
Startuje program "[off].REC" - Instytut Grotowskiego wspiera artystów i teatry niezależne

Celem jest wsparcie artystów indywidualnych i teatrów niezależnych w czasie pandemii.

We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.