Dzieje się - Teatr

100 polskich twarzy Brave Kids! Przed nami finał projektu we Wrocławiu

2020-08-14 12:41:23 | Wrocław

Nie jedna twarz, a 100. I to wyłącznie dzieci mieszkających w Polsce. Tak, jak wyjątkowy jest w tym roku projekt Brave Kids, tak samo wyjątkowy jest plakat tegorocznej edycji. Portrety są równocześnie zapowiedzią wielkiego finału, który zaplanowany jest na 29 sierpnia 2020 we Wrocławiu.

100 polskich twarzy Brave Kids

100 twarzy, a każda wyraża dobre emocje – taki jest plakat Brave Kids 2020. Pokazuje dzieci, które uczestniczyły w artystycznych warsztatach w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu w lipcu. Autorem zdjęć jest fotograf Mateusz Bral, od kilku lat dokumentujący nie tylko Brave Kids, ale także Brave Festival. W tym roku fotografował dzieci podczas ich artystycznej pracy, kiedy przygotowywały się do spektakli finałowych w swoich miastach. – Podczas zajęć dzieci oderwały się od swojej codzienności i widać było, jakie towarzyszą im emocje. Nie ukrywały ich, nic nie udawały, po prostu były sobą. Wyzwoliły swoją dobrą energię. Wystarczyło, aby na chwilę skupiły uwagę i powstawał niezwykły portret – mówi Mateusz Bral.

Tegoroczna edycja Brave Kids jest szczególna, bo dedykowana dzieciom mieszkającym w Polsce. Takie okoliczności wymusiła pandemia, ale to czyni projekt jeszcze bardziej wyjątkowym i pokazuje jego uniwersalny wymiar. Plakat, właśnie w takiej formie, mocno podkreśla ideę i różnorodność, która stoi za Brave Kids od samego początku. – Wszystkie dzieci mieszkają w Polsce, ale pochodzą z różnych środowisk, mają często różne pochodzenie narodowe czy etniczne. Jednak nasz model pracy z nimi jest uniwersalny: daje wolność ekspresji bez oceniania i pozwala przełamać bariery. Wspólne tworzenie wyzwala w dzieciach nieskrępowaną i czystą radość. Cieszymy się, że możemy to pokazać – mówi Iwona Frydryszak. Jak podkreśla, ważny jest jeszcze jeden aspekt związany z plakatem. – W poprzednich edycjach dzieci dostawały szansę, by wystąpić ze swoim pokazem finałowym na profesjonalnej scenie. To często zmieniało ich życie i znacząco podnosiło poczucie własnej wartości. W tym roku jest to niemożliwe, dlatego chcemy oddać ukłon dziecięcym i młodzieżowym artystom, umieszczając ich wizerunek w przestrzeniach Wrocławia. Wiem, ile to dla nich znaczy i jak dumni są z własnej pracy artystycznej.

Brave Kids wypełnia w tym roku niemal całe dwa wakacyjne miesiące. Cykl wydarzeń jest teraz na półmetku. Warsztaty artystyczne odbyły się już w Trójmieście i Warszawie. Za nami także dwie wrocławskie odsłony – na Przedmieściu Oławskim i Ołbinie, a przed nami trzecia na Złotnikach. Dobiegają końca warsztaty w Przemyślu (3-14 sierpnia), a niebawem Brave Kids zagości w Wałbrzychu (17-28 sierpnia), Rzeszowie (17-29 sierpnia) i w Obornikach Śląskich (17-23 sierpnia). Uczestnicy warsztatów w poszczególnych miastach spotkają się na wielkim finale „Brave Kids pod wrocławskim niebem” 29 sierpnia we Wrocławiu, by razem zaprezentować przygotowane spektakle.

Brave Kids to największy i najbardziej niezwykły projekt tego rodzaju w Polsce. To przede wszystkim autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu. Wzięło w nich udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. 

Przeczytaj także: Brave Kids Wrocław 2020 - twórcy projektu tuż przed finałem >>

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: spektakl, teatr, warsztaty, plakat

Brave Kids - zdjęcia z warsztatów (9)

Brave Kids - zdjęcia z warsztatów  - Zdjęcie nr 1
Brave Kids - zdjęcia z warsztatów  - Zdjęcie nr 2
Brave Kids - zdjęcia z warsztatów  - Zdjęcie nr 3
Brave Kids - zdjęcia z warsztatów  - Zdjęcie nr 4
Brave Kids - zdjęcia z warsztatów  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Wspomnienia o Katyniu
Licealiści w konkursie dramaturgicznym "Wspomnienia o Katyniu"

Teatr Dramatyczny w Białymstoku organizuje konkurs na scenariusz spektaklu inspirowany wydarzeniami z 1940 roku.

nominacje do Teatralnych Nagrodach Muzycznych
Ogłoszono nominacje do Teatralnych Nagród Muzycznych 2022

Które teatry i artyści mają szanse na nagrody w 16 kategoriach?

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.