Sztuka
Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia

Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia

  • 2022-07-07, , godzina 18:00, do 2022-10-03
  • Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocław

Opis

Muzeum Współczesne Wrocław oraz Fundacja Sztuk Wizualnych zapraszają na monograficzną wystawę Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia”, pierwszą obszerną prezentację dzieł artysty po opracowaniu jego archiwum. Pokaz obejmuje kilkanaście cykli autorskich z lat 70., 80. i 90. ubiegłego wieku reprezentujących przede wszystkim tematy percepcji, poznania i medialnej manipulacji. Otwarcie wystawy już w czwartek 7 lipca o godzinie 18.00.

Zygmunt Rytka (ur. 1947 w Warszawie – zm. 2018 w Sokołowsku) zaliczany jest do grona najważniejszych polskich artystów powojennych. Jest autorem blisko 40 cykli fotograficznych, kilkunastu filmów i wideo, ogromnej dokumentacji wydarzeń artystycznych, szczególnie z okresu kultury niezależnej lat 80. Przez ponad cztery dekady, od debiutu w 1974 r., konsekwentnie realizował własny program artystyczny, tworząc fascynujące i bezprecedensowe w swojej skali i różnorodności dzieło.

Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ zrealizowała wieloletni projekt opracowania twórczości i digitalizacji archiwum Zygmunta Rytki (zygmuntrytka.pl). Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław otwiera drugi etap przedsięwzięcia, którego kontynuacją będzie komplementarny pokaz w Muzeum Sztuki w Łodzi planowany w 2023 r. oraz publikacja monograficzna wydana w prestiżowym wydawnictwie Spector Books.

Wystawa „Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia” daje wgląd w oryginalną strategię artystyczną Rytki, który nieprzerwanie poddawał artystycznemu badaniu otaczającą go rzeczywistość. Narzędziem tego badania były przede wszystkim aparat fotograficzny oraz kamera filmowa i kamera wideo. Badanie to, oparte na intuicji, nie było jednak badaniem w sensie naukowym ani teoretycznym, ale postawą twórczą oraz nieustannym dialogiem z rzeczywistością.

„Rytka w swoich działaniach czasem stawał się filozofem, poszukującym porządku w chaosie kamieni nad rzeką Białką, kiedy indziej wcielał się w karatekę w złotym garniturze i białych rękawiczkach, czasem znikał za obiektywem, podglądając turystów fotografujących jedną i tę samą atrakcję turystyczną. Podejmował się dokumentacji zafałszowanego przekazu medialnego, fotografując bezpośrednio ekran telewizora w czasach późnego PRL-u, dokumentował też strony z prasy, zawierające adnotacje o wprowadzonej cenzurze. W jeszcze innych pracach, przyjmując pozę myśliciela z rzeźby Rodina, fotografował się na tle przyrody, stając się jakby pomostem między światem kultury i natury” – pisze w tekście wprowadzającym Karol Hordziej, kurator wystawy.

Wystawa „Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia” potrwa do 3 października 2022 r.

„Zygmunta Rytka. Szkoła patrzenia”

Muzeum Współczesne Wrocław

7.07–3.10.2022

Kurator: Karol Hordziej

Polecamy
Ostatnio dodane
Beksiński na Śląsku - wydarzenia towarzyszące w lipcu

Sprawdź, co się będzie działo podczas największego święta Beksińskiego w Tychach!

Przeglad Survival
Rozpoczął się XX Przegląd Sztuki Survival Wrocław

Wydarzenie potrwa do 28 czerwca.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w