Sztuka
Z tej nocy będzie serce

Z tej nocy będzie serce

  • 2021-02-19, do 2021-05-31
  • Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocław

Opis

Wystawa „Z tej nocy będzie serce” w dużym stopniu została zainspirowana postawą Davida Wojnarowicza (1954–1992), artysty, który zdobył uznanie w latach 80. XX w. bezpardonową walką ze skostniałym amerykańskim społeczeństwem, jego hipokryzją i uprzedzeniami, nadużyciem władzy, homofobią i niechęcią wobec ofiar trwającej epidemii AIDS.

Tytuł zaczerpnięty z wiersza Paula Celana podkreśla balans pokazu na granicy nadziei, miłość i transgresji. To one w wielu obszarach stanowią dla sztuki oręże prowokacji, krytyki, manifestacji buntu czy przekonań i odczuć. Wystawa ukazuje portret człowieka, który widzi w sztuce potencjał  zmian w otaczającej rzeczywistości. Widzi konieczność wyzwolenia się z opresji społecznych, uznania dla inności i stworzenia możliwości życia dla każdego.

Zaproszenie do udziału w wystawie przyjęło ponad dwadzieścia artystek i artystów: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Piotr Blajerski, Petr Davydtchenko, Every Ocean Hughes, Tomislav Gotovac, Hubert Kielan, Leszek Knaflewski, Daniel Knorr, Servet Koçyiğit, Kościół Nihilistów, Karolina Kubik, Natalia LL, Taus Makhacheva, Mariusz Maślanka, Zofia Pałucha, Liliana Piskorska (Zeic), Karol Radziszewski, Carolee Schneemann, Siksa & Piotr Macha, Łukasz Trzciński, David Wojnarowicz, Ada Zielińska oraz Barbara Żłobińska.

Ekspozycję, której kuratorem jest Piotr Lisowski, będzie można oglądać na 3. piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław przy pl. Strzegomskim 2, od 19 lutego do 31 maja 2021 roku.

W dniu 19 lutego wystawa „Z tej nocy będzie serce” zostanie udostępniona dla zwiedzających w godzinach od 18.00 do 21.00. W tym czasie w przestrzeni ekspozycji będzie można spotkać artystów oraz kuratora. Muzeum nie planuje oficjalnego otwarcia i przemówień. Na wystawie może przebywać jednocześnie 20 osób, dlatego organizatory proszą o cierpliwość i wyrozumiałość w czekaniu na swoją kolej.

Zwiedzanie wystawy jest możliwe pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego COVID, przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wewnętrznych zaleceń MWW, o których można przeczytać na stronie internetowej muzeum.

Ostatnio dodane
postojowe dla artystÃłw
Rusza 5. edycja stypendiów artystycznych we Wrocławiu Wrocław

Prezydent Wrocławia ogłasza konkurs o przyznanie stypendiów artystycznych na drugie półrocze 2021 roku.

Portret Arnolfinich
Portret Arnolfinich - poznaj tajemnice obrazu Jana van Eycka

To dzieło bardzo znane i wielokrotnie opisywane, a mimo to skrywające mnóstwo tajemnic.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w