Sztuka
Wernisaż wystawy Zdzisława Dadosa "Entropia"

Wernisaż wystawy Zdzisława Dadosa "Entropia"

  • 2018-06-22, , godzina 19:00
  • Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14, pl. Strzelecki 14, Wrocław

Opis

Ośrodek Postaw Twórczych oraz Galeria Miejsce przy Miejscu 14 zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej "Entropia” autorstwa Zdzisława Dadosa. Wrenisaż ten odbędzie się 22 czerwca o godzinie 19:00 w Galerii Fotograficznej Miejsce przy Miejscu 14 (na placu Strzeleckim 14). Wystawa jest jednocześnie świętem 55-lecia pracy twórczej artysty i elementem obchodów święta Wrocławia, będzie ją można zwiedzać do 20 lipca.

O wystawie:

Jubileusz to przedziwny punkt w czasie – rocznica istotnego wydarzenia, święto procesu lub stanu który ciągle trwa. Jest to też moment wymuszający podwójne spojrzenie w przeszłość ten punkt zerowy, w którym wszystko się zaczęło i przyszłość, czyli w czas, który nadejdzie. Spojrzenia Zdzisława Dadosa jest w obu tych przypadkach spokojnie bezlitosne. Świat na fotografiach artysty powoli się rozpada, odchodzi – wielka imperia nie mają już dziś żadnego znaczenia, zamieniają się w resztki, a twarze starych ludzi, zrobione gdy miała dwadzieścia kilka lat zamieniają się w jego własna twarz. Obserwując upadek i rozpad, Dados medytuje nad zawartą w tym porządku fizyczną prawidłowością entropii. I w przedziwny sposób, przez estetykę i akceptację wprowadza w ten chaos porządek. Pozwala mi to na różnorodność tematyczną i poszukiwanie piękna w bałaganie – mówi artysta. Entropia jest spoiwem dla niezwiązanych ze sobą fotografii.

O autorze wystawy:

Zdzisław Dados urodził się w 1942 roku w Kostopolu na Wołyniu. Młodość spędził w Lublinie, gdzie pobierał nauki w liceum oraz jako wolny słuchacz na Wydziale Historii Sztuki KUL. Fotografuje od 1960 roku. W latach 1962–1969 działał aktywnie w Fotoklubie Zamek w Lublinie. W Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) jest od 1979 roku. Jako młody fotograf był zafascynowany twórczością Zdzisława Beksińskiego, który na tym etapie swojej twórczości również pasjonował się fotografią. W latach 1982–1987 Zdzisław Dados pracował w Stanach Zjednoczonych jako fotograf reklamowy. Do swojego dorobku artystycznego może zaliczyć 30 wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, wydawnictwach albumowych oraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

AJ/ip

fot. materiały prasowe, Zdzisław Dados

Ostatnio dodane
Superpozycje - Beata Stankiewicz-Szczerbik
"Superpozycje" - wystawa Beaty Stankiewicz-Szczerbik w Muzeum Współczesnym Wrocław Wrocław

To wieloelementowa instalacja, która łączyć będzie formy szklane z pracami wideo.

Dracula
Dracula Live in Concert na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej

Superprodukcja Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara w Krakowie!