Sztuka
Tomasz Opania. Zaraza ziemniaczana

Tomasz Opania. Zaraza ziemniaczana

  • 2021-06-30, do 2021-07-27
  • Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4, Wrocław

Opis

Nowy projekt rzeźbiarza Tomasza Opani dotyczący drugiego życia przedmiotów – konkretniej: narzędzi ogrodniczych, które w kontakcie z chorobą Phytophthora infestans dotykającą rośliny z rodziny psiankowatych /m.in. ziemniaki, pomidory/, zostają zarażone i mutują - rozrastając się, zmieniając swoje funkcje i pod wpływem choroby wytwarzając nowe formy.

Tomasz Opania, ur. w 1970 roku w Gliwicach. Dyplom z rzeźby zrealizował w 1994roku w PWSSP we Wrocławiu. W 1993 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 1994 – stypendium Rządu Konfederacji Szwajcarskiej. W latach 1994–1996 studiował w ÉSAV w Genewie. Od 1996 zatrudniony w ASP we Wrocławiu gdzie obecnie prowadzi dyplomującą Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej. W latach 2012–2014 kierownik Katedry Mediacji Sztuki. Od 2019 kierownik studiów podyplomowych Mediacja i Rynek Sztuki.

Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performance’em, działaniami w przestrzeni publicznej, projektowaniem. Buduje obiekty i wynalazki, wykorzystując różne techniki, bądź współpracując z fachowcami i rzemieślnikami. Jego „narzędzia sztuki” to często maszyny lub przyrządy służące do aktywnego odbioru.  Są to rzeźby partycypacyjne angażujące widza i/lub zmuszające go do przyjęcia prognozowanej postawy. Realizuje również atrybuty, które wykorzystuje w wystąpieniach na żywo. Swoje prace traktuje jako komentarz do aktualnych zdarzeń i otaczającej go rzeczywistości. Interesuje go polityka oraz społeczeństwo. Prowadzi warsztaty dla młodzieży, dorosłych i osób wykluczonych: z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnymi i/lub stale bezrobotnymi.  

Terminy:
30.06. – wernisaż wystawy Zaraza ziemniaczana  w galerii Entropia  
05. 07  - początek budowy instalacji z roślin (rośliny można przynieść do mnie przed wernisażem, a ja się nimi zaopiekuję, mogę je odebrać we własnym zakresie, można przynieść na wernisaż do galerii, można też 05.07 do Entropii, kiedy będę rozpoczynał budowę instalacji. Można też w ostateczności przynieść lub jakoś dosłać później. Max do 15.07.) Wszystko to jest do uzgodnienia. Ważne żeby były posadzone w pojemnikach. Będę je obudowywał i łączy listwami z drewna tak żeby nikt ich nie ukradł. Instalacja będzie miała swój system nawadniania DYJ.
30.07  - termin na dosłanie tekstów i materiałów ilustracyjnych od współautorów instalacji z roślin.

Autorem oprawy graficznej publikacji będzie Artur Skowroński


zdjecie: T.Opania_Zaraza Ziemniaczana fot. A.Skowronski, materialy Galerii Entropia

Ostatnio dodane
Banksy 2021
Anonimowość nie pomaga Banksy'emu. Co z prawami do jego prac?

Przez anonimowość artysta traci prawa do swoich dzieł.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w