Sztuka
Święta woda - prace Grzegorza "Cheeby" Walusia

Święta woda - prace Grzegorza "Cheeby" Walusia

  • 2020-07-09, , godzina 19:00, do 2020-08-31
  • wstęp wolny/zapisy
  • QHotel, ul. Zaolziańska 2, Wrocław

Opis

Galeria Sztuki DNA zaprasza na wystawę Grzegorza "Cheeby" Walusia pt. "Święta woda". Wernisaż już w czwartek 9 lipca 2020 r. o godz. 19:00 we wrocławskim QHotelu (ul. Zaolziańska 2), a wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia 2020. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, natomiast ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną obowiązują zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/851865-5.

O ARTYŚCIE / INSPIRACJE:

🎓 Studia artystyczne ukończył w 2001.r z dyplomem magistra sztuki. Wychowanek profesorów malarstwa Aleksandra Dimitrowicza i Nikola Naskov. Jego pierwsze wystawy miały miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Xawerianum, Filharmonii opolskiej. Artysta prezentował swoje obrazy w Supamolly oraz Waterhouse w Berlinie w 2015, podczas Swab Barcelona Art Fair w 2017 r., w Galerii Metis oraz Reservoart na Bali, Soho Gallery w Sydney oraz w Hong Kongu podczas Cosmoproof 2018. Artysta ma również za sobą trzy indywidualne wystawy we Wrocławiu w 2017 r., 2018 oraz 2019 roku. We Wrocławiu jego prace pojawiły się na indywidualnych wystawach jako cykl "Homisimia" we wrocławskim "Znasz Ich" - 2017, "Złoty Trójkąt" w "Surowiec" w 2018 r. „Mango Mama” Rynek w 2019 r.

✈ W 2019 r. artysta zamieszkał na Bali, gdzie malował część obrazów składających się na cykl "WY$PY" oraz „ Święta Woda” zawierające inspiracje z balijskiej religii i kultury. Od kilku lat autor część dochodu ze swoich prac przeznacza na wspieranie rodzin z Nepalu i Indonezji poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Jego obrazy m.in. licytowane były podczas aukcji w balijskim Sanur, z których dochód przeznaczany był na ofiary tsunami na Sumatrze.

💥 Obrazy Grzegorza Walusia są wielobarwną mozaiką symboli i warstw, często nawiązujące do twórczości kolorystów, gdzie kolor staje się czasem ważniejszy od konstrukcji i decyduje o nastroju dzieła. Religia „świętej wody" uważana za najbarwniejszą religię świata, staje się środkiem wyrazu artystycznego i zawiera w symbolach religijnych związanych pojawiających się na płótnach lub mantrach przedstawianych w coraz rzadziej używanym sanskrycie. Naśladując swojego mistrza Maurice Vlamincka szuka równowagi w fowistycznym – bestialskim, połączeniu żywych barw i abstrakcyjnej formy z wyważonym figuratywizmem. W kompozycjach na płótnie nie boi się przeciwieństw, doprowadzając do zaskakujących harmonii między ciepłymi a chłodnymi barwami, nierzadko przenikającymi się wzajemnie.

🐘 Przeciwieństwa to esencja życia na Bali, gdzie obok zatłoczonych przez turystów plaż, nocnych klubów, ulic rządzących przez lokalne gangi, powszechnej korupcji i handlu, istnieje świat wypełniony hinduistycznymi obrzędami, wspaniała tradycją, muzyką rodzimych zespołów Gamelan i błogosławieństw kapłanów świętej wody Pamangku.
___________________________________________________________________________

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w