Sztuka
Ścieżki do interpretacji. Suplement

Ścieżki do interpretacji. Suplement

  • 2020-11-13, do 2021-02-26
  • w mediach społecznościowych Fundacji Art Transparent, Wrocław

Opis

Już 13 listopada w galerii Mieszkanie Gepperta oraz w mediach społecznościowych Fundacji Art Transparent odbędzie się otwarcie wystawy „Ścieżki do interpretacji. Suplement”. To kontynuacja czerwcowej prezentacji fotografii na Szewskiej zorganizowanej w roku obchodów Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70. Tego samego dnia Fundacja Art Transparent udostępni archiwum swojej dotychczasowej działalności. Jeden z działów poświęcony będzie Eugeniuszowi Geppertowi i Hannie Krzetuskiej-Geppert, nestorom sceny plastycznej Wrocławia i niegdysiejszym lokatorom mieszkania, w którym obecnie znajduje się galeria sztuki współczesnej.

Działalność Art Transparent, choć ściśle związana z obszarem sztuki współczesnej, jest niezwykle szeroka. Obejmuje prowadzenie niekomercyjnej galerii sztuki Mieszkanie Gepperta, organizację Przeglądu Sztuki SURVIVAL, realizację wystaw indywidualnych i zbiorowych we Wrocławiu, w kraju i za granicą, jak również działania o charakterze edukacyjnym, warsztatowym, a nawet międzysektorowe sieciowanie dla kultury. Od 13 listopada będzie można oglądać bogate archiwum działalności Fundacji – zarówno online pod adresem www.archiwum.arttransparent.org, jak i na miejscu – w galerii Mieszkanie Gepperta. – Na szczególną uwagę zasługuje dział poświęcony Eugeniuszowi Geppertowi i Hannie Krzetuskiej-Geppert, współtwórcom i nestorom sceny plastycznej Wrocławia i niegdysiejszym lokatorom mieszkania przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, a także członkom Szkoły Wrocławskiej – mówi Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent. Archiwum Fundacji gromadzi projekty i aktywności realizowane od momentu jej powstania, tj. od roku 2006, aż do teraz.

Pamiętniki z czasów pandemii w Mieszkaniu Gepperta

Zanim do archiwum trafi kolejna wystawa Fundacji Art Transparent będzie można obejrzeć ją w Mieszkaniu Gepperta – projekt „Ścieżki do interpretacji”, zaprezentowany pierwotnie w czerwcu w galerii ulicznej Szewska Pasja, zyskuje swoją nową odsłonę.Cztery związane z Wrocławiem artystki: Barbara Kozłowska, Anna Kołodziejczyk, Alex Urban i Ewa Zwarycz opowiadają o samotności. Praca Kozłowskiej, zgłoszona do Sympozjum ’70, nie doczekała się realizacji aż do 2016 r., kiedy to monumentalna, błękitna rzeźba stanęła wreszcie we wrocławskim parku Popowickim. Kołodziejczyk, Urban i Zwarycz, zainspirowane tym niezwykłym dziełem, mówią także o osobistym doświadczeniu odosobnienia spowodowanym pandemią koronawirusa – zarówno w ujęciu czysto subiektywnym, emocjonalnym, jak i psychologicznym i filozoficznym. – Monotonny upływ czasu, próby zakotwiczenia w rzeczywistości wirtualnej czy też – po prostu – atak paniki – to rozdziały swoistego pamiętnika czasu pandemii – mówi Michał Bieniek, jeden z kuratorów wystawy.

Prace Kołodziejczyk, Urban i Zwarycz spotkają się z oryginalną koncepcją Kozłowskiej. Spotkanie to uzupełnia nietuzinkowe wideo autorstwa Agaty, Bartka i Piotra Bartosów z 2016 r. – kolejna próba interpretacji (lub też ilustracji) wizualnej poezji Dróżdża. Wystawę będzie można oglądać od 13 listopada br. do 26 lutego 2021 roku w galerii Mieszkanie Gepperta (ul. Ofiar Oświęcimskich ½). Ścieżki do interpretacji” to projekt realizowany w ramach szeregu inicjatyw realizowanych w związku z przypadającą w 2020 r. 50. rocznicą słynnego Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70.

W związku z sytuacją epidemiczną otwarcie wystawy oraz archiwum odbędzie się online – 13 listopada w mediach społecznościowych Fundacji Art Transparent organizatorzy zaprezentują wprowadzenia kuratorskie, a także krótkie opowieści artystów i artystek. Wystawa oraz archiwum w Mieszkaniu Gepperta zostaną otwarte dla zwiedzających w najbliższym możliwym terminie. 

 

Ścieżki do interpretacji. Suplement

Artystki i artyści:
Anna Kołodziejczyk #samotność#
Barbara Kozłowska Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża„Samotność”
Alex Urban Blue Monday
Ewa Zwarycz Nawarstwienie
Agata Bartos, Bartek Bartos, Piotr Bartos, Manifiesta Film  Ścieżki Tekstu

Kuratorzy: Karolina Bieniek i Michał Bieniek
Dokumentacja fotograficzna rzeźby Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność”: Małgorzata Kujda

Projekt graficzny i scenografia: Grupa Projektor (Joanna Jopkiewicz, Paweł Borkowski)
Organizator: Fundacja Art Transparent, Strefa Kultury Wrocław

Polecamy
Ostatnio dodane
Lider Kultury - warsztaty
Przed nami bezpłatne warsztaty online w pracowni Lidera Kultury

Fundacja Open Mind oraz CRZ Krzywy Komin zapraszają już od 23 listopada.

Lekcje Sztuki w sieci, czyli pracownie artystyczne od kuchni

Dowiedzcie się więcej o pracowniach artystycznych na Dolnym Śląsku.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w