Sztuka
Save as

Save as

  • 2023-01-26, , godzina 18:00, do 2023-03-04
  • wstęp wolny
  • 66P Subiektywna Instytucja Kultury, Piekarnia, ul. Księcia Witolda 66, Wrocław

Opis

Wystawa „Save as” Jarosława Potocznego zainauguruje nowy rok programowy w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury. Zobaczymy premierowe instalacje oraz obrazy, w tym stanowiącą centrum ekspozycji pracę „Labirynt” ogrodzoną elektrycznym pastuchem. Artysta poprzez swoje dzieła zadaje ważne pytania o kondycję współczesnego społeczeństwa uwikłanego w kapitalizm. Otwarcie wystawy 26 stycznia w Piekarni przy Księcia Witolda 66. Wstęp wolny.

Jarosław Potoczny (dyplom na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego) zajmuje się głównie malarstwem, obiektem i instalacją. Interesują go współczesna technologia, popkultura i mechanizmy socjopolityczne. Realizuje swoje prace używając plastiku, ledowych świetlówek, wykładziny, silikonu, kabli, neonów i folii samoprzylepnej, a więc materiałów z biurowców, urzędów, siłowni czy galerii handlowych, czyli głównych ambasadorów „społeczeństwa sukcesu”.

W swojej twórczości Potoczny odwołuje się do artefaktów znanych z historii kultury oraz wykorzystuje tkwiące głęboko w świadomości – wydawać by się mogło, że wręcz wyeksploatowane – symbole. Te kulturowe odniesienia ulegają w jego sztuce osobliwej degradacji – Emblematy religijne przeobrażają się w oświetlenie biurowe i kolorowe diody, helleńskie malarstwo wazowe w naklejkę na przemysłowej beczce, godło narodowe w wyroby masarskie, słynne arcydzieła w sztuczne futra i stemple. Podobnie na wystawie „Save as” klasyczny labirynt kreteński zamienia się w ogrodzenie wytyczone przez system elektrycznego pastucha – opowiada Łukasz Kropiowski, kurator wystawy.

Dominująca w przestrzeni wystawy figura labiryntu staje się sarkastyczną metaforą życia społecznego widzianego jako „hodowla” oparta na praktykach ograniczania i formatowania obywatela. Najnowsza wystawa artysty tworzy bowiem mało optymistyczny obraz uwikłania w zakamuflowany system ograniczeń kształtujący jednostki poprzez mechanizmy wychowawcze, prawno-polityczne, ekonomiczne i kulturowe.Sprowadziliśmy całe ludzkie życie do czegoś w rodzaju gry komputerowej, która polega na pokonywaniu labiryntów nowych biurokracji” – podsumowuje wystawę cytat antropologa i aktywisty, Davida Graebera.

Otwarcie wystawy odbędzie się 26 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury przy ul. Księcia Witolda 66. Prace Jarosława Potocznego oglądać będzie można do 4 marca w następujących godzinach: środa: 14:00-18:00, czwartek: 14:00-20:00, piątek i sobota.: 14:00-18:00.

Jarosław Potoczny. „Save as” |kurator: Łukasz Kropiowski
66P Subiektywna Instytucja Kultury | Piekarnia, ul. Księcia Witolda 66, Wrocław
wystawa: 26.01-4.03.2023 r. | godziny otwarcia: środa: 14:00-18:00, czwartek: 14:00-20:00, piątek i sobota.: 14:00-18:00
wernisaż: 26.01.2023 r., godz. 18:00
wstęp wolny

Polecamy
Ostatnio dodane
Alegoria planet i kontynentÃłw
Cały wszechświat na jednym obrazie? Ten artysta tego dokonał

Giovanni Battista Tiepolo ujął w swych dziełach znany sobie ziemski oraz kosmiczny porządek.

Dziewczyna z bratkami
"Dziewczyna z bratkami" - Tamara Łempicka miesza nowoczesność z klasycznym warsztatem

Niewielu artystkom udało się osiągnąć taką sławę jak Tamarze Łempickiej, której obrazy są dziś masowo reprodukowane.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w