Sztuka
Prace leśne. Pomniki przyrody. Inwentaryzacja - wystawa towarzysząca TIFF Festival

Prace leśne. Pomniki przyrody. Inwentaryzacja - wystawa towarzysząca TIFF Festival

  • 2020-08-31, do 2020-10-02
  • wstęp wolny
  • galeria Miejsce przy Miejscu 14 plac Strzelecki 14, Wrocław

Opis

Prace leśne
Pomniki przyrody
Inwentaryzacja

20 sierpnia – 2 października 2020
udostępnienie wystawy: czwartek, 20 sierpnia, godz. 12:00

galeria Miejsce przy Miejscu 14

plac Strzelecki 14 | Wrocław

TIFF Center, TIFF Festival i Galeria Miejsce przy Miejscu 14 zapraszają na wystawę fotografii Michała Łuczaka Prace Leśne.

Leśnicy od kilkunastu lat przebudowują polskie lasy. Zmieniają ich strukturę gatunkową, nasadzając na przykład buki i dęby, bardziej odporne na postępujące zmiany klimatyczne niż sosna zwyczajna czy świerk pospolity. Celem tych działań ma być zachowanie bogactwa biologicznego ekosystemów leśnych. Jednocześnie kontynuują pozyskiwanie surowca, czyli drewna. W uproszczeniu ten proces nazywa się gospodarką leśną trwale zrównoważoną.

W programie studiów na Wydziałach Leśnictwa są zajęcia takie jak transport leśny, pozyskiwanie drewna, ekonomika leśnictwa czy gospodarka łowiecka. Brakuje natomiast zajęć poświęconych emocjonalnej więzi człowieka z lasem i jego oddziaływania na naszą psychikę. Może dlatego leśnicy często tej więzi nie rozumieją. Tymczasem las pamiętany przez człowieka jest częścią jego tożsamości, lokalizacją ważnych wspomnień.

Coraz częściej i głośniej wybrzmiewa pogląd, że czas wyłączyć nawet 20% naszych lasów z użytkowania rębnego i pozostawić je przyrodzie. Jednak od niemal 20 lat nie powstał w Polsce żaden nowy Park Narodowy, a unikalne starodrzewia w takich miejscach jak Puszcza Karpacka podlegają gospodarce leśnej, której głównym priorytetem jest pozyskanie surowca, a konsekwencją zniszczenie środowiska naturalnego.

Nowe nasadzenia w liczbie około 500 milionów drzewek rocznie nie są w stanie realnie zbilansować wycinek ani odtworzyć zdewastowanych ekosystemów.

***

Michał Łuczak – fotograf, artysta wizualny, kurator. Pracuje głównie z fotografią i video. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi roczny warsztat fotografii dokumentalnej Program Mentorski Sputnik Photos oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W ostatnich latach skupia się na skomplikowanej i interesownej relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym i swym najbliższym otoczeniem. Nie szuka daleko, jego najnowsze prace koncentrują się na lokalnych problemach, które mogą być również postrzegane uniwersalnie: konsekwencje przemysłu węglowego czy gospodarcze traktowanie lasów.

Jest autorem książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca/Elementarz (wraz z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (wraz z Filipem Springerem, 2016).

***

Wystawa jest częścią cyklu wydarzeń edukacyjnych pod nazwą TIFF 365. Projekt finansowany ze środków Gminy Wrocław oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Prace leśne, Michał Łuczak / materiały prasowe

Polecamy
Ostatnio dodane
Lekcje Sztuki w sieci, czyli pracownie artystyczne od kuchni

Dowiedzcie się więcej o pracowniach artystycznych na Dolnym Śląsku.

Czy Słońce pochłonie Ziemię? Odpowiedź na wystawie "Red Giant" Zuzy Golińskiej Wrocław

Wystawę "Red Giant" można będzie zobaczyć w Muzeum Współczesne Wrocław do 25 stycznia 2021 roku.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w