Sztuka
Północ. Przypowieści

Północ. Przypowieści

  • 2019-04-13, , godzina 19:00, do 2019-05-23
  • wstęp wolny
  • Galeria Prozy, Przejście Garncarskie 2, 2. piętro, Wrocław

Opis

W sobotę 13 kwietnia o 19.00, w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie wernisaż nowej wystawy w Galerii Prozy pt. „Północ. Przypowieści”. Tym razem na ścianach kameralnej galerii zawisną ilustracje Alicji Rosé – poetki, ilustratorki i tłumaczki. Za ilustracje do książki „Ten i tamten” Magdaleny Tulli (Oficyna Wydawnicza Wilk&Król) otrzymała Warszawską Nagrodę Literacką a „Kocia książka" z jej ilustracjami nominowana była do nagrody Najpiękniejsza Książka Roku 2015 przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.  Alicja Rosé przekłada wiersze i eseje z języka angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, norweskiegp. Publikowała m.in. w „Kulturze Liberalnej”, „Zeszytach Literackich”, „Wierszach w metrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, „Lighthouse Journal”, „Carteggi Letterari”, „Twórczości” i „Więzi”, a jej przekłady literatury norweskiej ukazały się w „Czasie Literatury” oraz „Dekadzie”.

„Północ. Przypowieści” to ilustrowany tom wierszy, który powstał w trakcie czteroletnich podróży po krajach skandynawskich i bałtyckich. Jak mówi autorka: „Książka jest próbą zrozumienia, co to znaczy być Europejczykiem dzisiaj. Kiedyś centrum Europy to były Ateny (a może Jerozolima, jak pragnie Lew Szestow). Później Rzym, Paryż. A dzisiaj? Niekoniecznie Bruksela. I co spaja Europę, co stanowi o jej europejskości? Postrzega się Europę często na osi Wschód – Zachód. Chciałam zobaczyć inną Europę, odwrócić oś na Północ – Południe. Widzę początek Europy na Południu – zarówno judaizm, chrześcijaństwo, jak i myśl filozoficzna – narodziły się na Południu. Ciekawa byłam, co się dzieje na Północy. Odkryłam, że są miejsca, gdzie jeszcze należy czuć pokorę wobec przyrody. Motywem przewodnim książki jest woda – poświęciłam cykl wierszy, których tytuły wzięły się od nazw jezior bądź rzek. Wiersze są zapisem mojej wędrówki, przemyśleń, spotkań. Ilustracje są dokumentacją prawdziwych sytuacji. W podróży robiłam szkice ludzi nad jeziorem, na plaży, skaczących do morza, przytulonych w słońcu nad wodą, nagich w saunie. Potem przez kilka miesięcy pracowałam nad ilustracjami na rezydencji artystycznej Serlachius w Finlandii, gdzie na koniec otworzyłam wystawę”. Książka ukaże się w maju nakładem wydawnictwa Znak.

Wystawę w klubie Proza będzie można oglądać od 13 kwietnia do 23 maja. Kuratorką jest Katarzyna Śmigielska, we współpracy z Jagodą Malanin. Podczas wernisażu 13 kwietnia o 19:00 będzie można wysłuchać także recitalu gitarzysty klasycznego Karola Woźniaka. Wstęp wolny.

Ostatnio dodane
TIFF Open 2019
Wystartował nabór zgłoszeń do TIFF Open 2019 we Wrocławiu

To otwarty konkurs międzynarodowego festiwalu fotografii TIFF Festival dedykowany twórcom wykorzystującym medium fotografii.

Deesing 32
Samochód przyszłości na wystawie w Katowicach [FOTO]

"Pojazd Adaptacyjny" za jednym dotknięciem zmienia się z małego miejskiego auta w sportowy samochód. Zobacz zdjęcia!