Sztuka
Północ. Przypowieści

Północ. Przypowieści

  • 2019-04-13, , godzina 19:00, do 2019-05-23
  • wstęp wolny
  • Galeria Prozy, Przejście Garncarskie 2, 2. piętro, Wrocław

Opis

W sobotę 13 kwietnia o 19.00, w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie wernisaż nowej wystawy w Galerii Prozy pt. „Północ. Przypowieści”. Tym razem na ścianach kameralnej galerii zawisną ilustracje Alicji Rosé – poetki, ilustratorki i tłumaczki. Za ilustracje do książki „Ten i tamten” Magdaleny Tulli (Oficyna Wydawnicza Wilk&Król) otrzymała Warszawską Nagrodę Literacką a „Kocia książka" z jej ilustracjami nominowana była do nagrody Najpiękniejsza Książka Roku 2015 przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.  Alicja Rosé przekłada wiersze i eseje z języka angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, norweskiegp. Publikowała m.in. w „Kulturze Liberalnej”, „Zeszytach Literackich”, „Wierszach w metrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, „Lighthouse Journal”, „Carteggi Letterari”, „Twórczości” i „Więzi”, a jej przekłady literatury norweskiej ukazały się w „Czasie Literatury” oraz „Dekadzie”.

„Północ. Przypowieści” to ilustrowany tom wierszy, który powstał w trakcie czteroletnich podróży po krajach skandynawskich i bałtyckich. Jak mówi autorka: „Książka jest próbą zrozumienia, co to znaczy być Europejczykiem dzisiaj. Kiedyś centrum Europy to były Ateny (a może Jerozolima, jak pragnie Lew Szestow). Później Rzym, Paryż. A dzisiaj? Niekoniecznie Bruksela. I co spaja Europę, co stanowi o jej europejskości? Postrzega się Europę często na osi Wschód – Zachód. Chciałam zobaczyć inną Europę, odwrócić oś na Północ – Południe. Widzę początek Europy na Południu – zarówno judaizm, chrześcijaństwo, jak i myśl filozoficzna – narodziły się na Południu. Ciekawa byłam, co się dzieje na Północy. Odkryłam, że są miejsca, gdzie jeszcze należy czuć pokorę wobec przyrody. Motywem przewodnim książki jest woda – poświęciłam cykl wierszy, których tytuły wzięły się od nazw jezior bądź rzek. Wiersze są zapisem mojej wędrówki, przemyśleń, spotkań. Ilustracje są dokumentacją prawdziwych sytuacji. W podróży robiłam szkice ludzi nad jeziorem, na plaży, skaczących do morza, przytulonych w słońcu nad wodą, nagich w saunie. Potem przez kilka miesięcy pracowałam nad ilustracjami na rezydencji artystycznej Serlachius w Finlandii, gdzie na koniec otworzyłam wystawę”. Książka ukaże się w maju nakładem wydawnictwa Znak.

Wystawę w klubie Proza będzie można oglądać od 13 kwietnia do 23 maja. Kuratorką jest Katarzyna Śmigielska, we współpracy z Jagodą Malanin. Podczas wernisażu 13 kwietnia o 19:00 będzie można wysłuchać także recitalu gitarzysty klasycznego Karola Woźniaka. Wstęp wolny.

Ostatnio dodane
Design 32
Design 32 - najlepsi młodzi projektanci na jednej wystawie

Przyszłość polskiego designu zaczyna się tutaj.

ręka dzieła fest
Nadchodzi 11. edycja Ręki Dzieła Fest w Kinie Nowe Horyzonty Wrocław

Stoiska z rękodziełem, darmowe warsztaty dla dzieci oraz wystawa grafik we Wrocławiu.