Sztuka
Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923

Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923

  • 2020-06-18, do 2020-07-08
  • wstęp wolny
  • Wrocław

Opis

Kiedy tak naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak długo trwały działania wojenne mimo zakończenia wojny? Czy milioner był rzeczywiście bogaty i co pierwsza wojna światowa zmieniła w sytuacji kobiet? Na te i inne pytania odpowiada wystawa plenerowa pt. Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 19181923, która 18 czerwca 2020 zostanie otwarta we Wrocławiu.

To pierwsza prezentacja wystawy w Polsce w ramach europejskiego tournée trwającego od 2018 roku. Do tej pory wystawa odwiedziła Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin (Niemcy) i Weimar (Niemcy). W 2020 roku będzie prezentowana w Polsce, jako pierwsi zobaczą ją mieszkańcy Wrocławia i goście odwiedzający miasto. Dolnośląska odsłona potrwa do 8 lipca, następnie wystawa przewieziona zostanie do Krakowa i Warszawy.

Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.

Polska prezentacja wystawy odbywa się w roku okrągłej rocznicy 100-lecia Bitwy Warszawskiej, mającej doniosłe znaczenie dla przebiegu procesu ustanawiania granic, polskiej drogi do niepodległości i powstrzymania marszu Armii Czerwonej na Zachód. Unikatowy charakter wystawy, uwzględniający różne punkty widzenia i różne narracje, pozwala spojrzeć na Bitwę Warszawską z szerszej, europejskiej perspektywy. Ukazuje jej znaczenie w kontekście międzynarodowym, co pozwala na lepsze zrozumienie jej wagi i roli w procesie kształtowania się ładu europejskiego po pierwszej wojnie światowej.

Partnerem wrocławskiej prezentacji wystawy są: Urząd Miasta Wrocław, Centrum Historii Zajezdnia, Fundacja Krzyżowa.

Ze względu na sytuację związaną z epidemią wirusa COVID-19 prezentacja odbywać się będzie przy zachowaniu wszystkich dostępnych środków bezpieczeństwa. 

Polecamy
Ostatnio dodane
Murale we Wrocławiu, których mogliście nie widzieć [lipiec 2020]

Street art jest tworzony dla każdego przechodnia, a Wrocław słynie z kreatywności. Przeczytaj o muralach!

Daphnia giving birth
Polak zrobił najlepsze zdjęcie mikroskopowe świata

Fotografia rodzącej dafni autorstwa Marka Misia nagrodzona w konkursie Wiki Science Competition.