Sztuka
Michał Hrisulidis/ Złożony

Michał Hrisulidis/ Złożony

  • 2018-12-13, , godzina 18:00, do 2019-01-19
  • wstęp wolny
  • Galeria Miejska, Wrocław

Opis

W 1988 roku Michał Hrisulidis we wrocławskiej galerii Bez tytułu (obecnie Galeria Miejska) po raz pierwszy publicznie pokazał swoje prace. 30 lat później w tym samym miejscu artysta ponownie prezentuje swój dorobek, na który złożyło się malarstwo, rysunek, a także scenografia teatralna i filmowa.

Michał Hrisulidis to urodzony w 1963 roku wrocławski malarz, rysownik, grafik, a także scenograf teatralny i filmowy. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych oraz na ponad 50 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Zrealizował ponad 40 scenografii do spektakli teatralnych, teatrów telewizji, seriali i filmów fabularnych, w tym do Historii kina w Popielawach czy Daleko od okna w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Podczas 19. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni artysta otrzymał nagrody za współtworzenie kształtu plastycznego filmu Cudowne miejsce, natomiast podczas 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wyróżniony został za scenografię do filmu Daleko od okna.

Wystawa „Michał Hrisulidis/Złożony” stanowi swego rodzaju podsumowanie 30-letniego dorobku artysty, akcentując jednocześnie wielokierunkowość jego twórczej pracy, Złożoność ta stanowi zresztą niejako esencję artystycznej działalności Hrisulidisa – w jego sztuce malarstwo przenika się bowiem z teatrem, natomiast realizacje scenograficzne uderzają swoją malarskością. Jednakże wielowymiarowość dzieł twórcy nie dotyczy bynajmniej wyłącznie stosowanych mediów oraz przekraczania ich granic. Odnosi się ona również do dualistycznej tożsamości narodowej Hrisulidisa, który – choć wychowany i żyjący na co dzień w Polsce - w sztuce wyraźnie podkreśla swoje związki z Grecją oraz historią i kulturą Greków Pontyjskich. Wobec tego jego twórczość obfituje w antyczne motywy oraz mityczne istoty.  

Sztuka Hrisulidisa najmocniej skupia się jednak na postaci człowieka, badając zarówno obszar jego cielesności, jak i duchowości. Zestawiając ze sobą nagość i kostium, dynamikę i bezruch, pospolitość i świętość artysta akcentuje również – zgodnie z nazwą wystawy - złożoność natury ludzkiej, jej dwoistość wyrażającą się przede wszystkim w antonimach, takich jak dobro i zło czy piękno i brzydota.

Mirosław Jasiński, kurator ekspozycji, pisze o niej: Grek – Polak, człowiek – artysta, scenograf – malarz, rysownik. Poszukując swojej tożsamości Michał jak się zdaje dochodzi do wcale nieoczywistego faktu – tożsamość może też być, wbrew sensowi swojego źródłosłowu – złożona. A dotarcie do niej zawieszone jest między niemożliwością, zwątpieniem, dokonaniem ze szczyptą medeicznych czarów, jak u Jazona zdobywającego złote runo, a teoretycznie zwykłą baranią skórę, a jednak złotą. Działo się to co prawda w Kolchidzie – historycznie na terenach Pontu, dzisiejszy Krym. Niniejsza wystawa jest trochę jak wspomniany mit – materialnie konkretna, a jednak przesycona wyobraźnią i odwiecznymi pragnieniami.

Wystawa „Michał Hirisulidis / Złożony” potrwa do 19 stycznia 2019 roku.
Autor tekstu: Katarzyna Zahorska

Michał Hrisulidis/Złożony
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 13.12.2018 do 19.01.2019
Wernisaż: 13.12.2018 (czwartek), godz. 18:00
Wstęp bezpłatny

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert muzyki greckiej na tradycyjnych instrumentach bouzouki (wykonawcy Angelo Wangelis i Christos Daras).

fot. Michał Hrisulidis, PAW, piórko-tusz, 2012

Ostatnio dodane
Dracula
Dracula Live in Concert na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej

Superprodukcja Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara w Krakowie!

Najlepsze zdjęcia 2018
Najlepsze zdjęcia fotoreporterów dlaStudenta.pl z 2018 roku [FOTO]

Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej dumni. Zobaczcie galerię!